Son Dakika
3,90 3,63 150,3

Doğu karadeniz’de 2016 yılında ihracatta tek artış kasım ayında yaşandı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2016 yılının Ocak-Kasım döneminde 1 milyar 380 milyon 149 bin 314 dolar tutarında ihracat gerçekleştiği belirtildi

02 Aralık 2016 / Cuma 13:35:07 Bu Haber Yerel Kategorisine Eklendi ve
0
Kez Okundu
Doğu karadeniz’de 2016 yılında ihracatta tek artış kasım ayında yaşandı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2016 yılının Ocak-Kasım döneminde 1 milyar 380 milyon 149 bin 314 dolar tutarında ihracat gerçekleştiği belirtildi.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden Ocak-Kasım aylarında 1 milyar 380 milyon 149 bin 314 dolar tutarında ihracat gerçekleştiği ve gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3 oranında bir düşüş yaşandığı bildirildi. 2016 yılı Ocak-Kasım dönemi ihracatının ürün sıralamasında, bir önceki yıla göre yüzde 7,5 oranındaki düşüşle 925 milyon 588 bin 918 dolar tutarında ihracatla fındık ve mamulleri birinci sırayı, yüzde 33 oranındaki düşüşle 176 milyon 279 bin 852 dolar tutarındaki ihracatla yaş meyve sebze ürünleri ikinci sırayı ve yüzde 22 oranındaki düşüşle 101 milyon 473 bin 316 dolar tutarındaki ihracatla da madencilik ürünleri üçüncü sırayı aldığı ifade edildi.
Doğu Karadeniz Bölgesi’nden 118 farklı ülkeye ihracat yapıldığı kaydedilirken, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkenin ise sırasıyla; İtalya, Gürcistan, Fransa, Almanya ve Rusya olduğu belirtildi. En çok ihracatın yapıldığı bu ülkelerden de İtalya’ya yüzde 41 ve Gürcistan’a yüzde 18 oranında artış yaşanmasına rağmen, Almanya’ya yüzde 28, Fransa’ya yüzde 4 ve 2015 yılında en önemli ihraç pazarlarından olan Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatta da yüzde 70 oranında düşüş yaşandığı öğrenildi.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, bölge ihracatında görülen düşüşteki en büyük etkenin bölge ihracatı için en büyük paya sahip olan fındık ihracatında görülen düşüşten kaynaklı olduğunu belirterek, bir diğer önemli nedenin ise Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatta ihraç yasağı nedeniyle yaşanan yüksek oranlı düşüş ve madencilik ürünleri fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını söyledi.
Gürdoğan, “Rusya Federasyonu’na yönelik yaş meyve sebze ürünlerinden bir kısım ürünlerin ihracat yasağının kalkması ve önümüzdeki hafta için de de Sayın Başbakanımızın Rusya Federasyonu’na yapacağı ziyaret sonrası sebze ürün gruplarının bir kısmında da ihracat yasağının kalkacak olması nedeniyle 2017 yılında anılan Ülkeye yönelik ihracatımızın tekrar artış trendine gireceğini ummaktayız. Aylık bazda yani Kasım 2016 ayında Doğu Karadeniz bölgesinden yapılan ihracatta görülen yüzde 4,5 oranındaki artış, 2017 yılında ihracatımızın 2016 yılında yaşanan kayıpları telafi etmeye başlayacağını gösterir niteliktedir. Bunun yanında, Hükümetimizin 2017 yılı için ihracata yönelik verilecek destekleri artırması ve ihracatçımıza rekabet imkanı kazandırabilecek alanlara yönelik teşvik tedbirlerinin farklılaştırılmış olarak verilecek olması, ihracatçılarımıza yönelik İhracatçı Birlikleri kaynaklarından oluşturulması planlanan Kredi Garanti Fonunun hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar önümüzdeki yıl ihracatımızda önemli sıçrama yapacağına inanmaktayız” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

 • İnegöllüler tepkilerini sosyal medya üzerinden gösteriyor
 • İnegöl’e İtfaiye müjdesi
 • İnegöl’de ekmek zammı ne zaman uygulanacak ?
 • Turizm Danışma Ofisi Açıldı
 • İnegöl Büyükşehir Prangasından Kurtulacak
 • Yaz sıcaklarını bekleyenlere müjde!
 • Turizm Tanıtım Platformu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
 • İMYO’DA Turizm Otelcilik programının açılması için çalışma başlatılıyor.
 • Bakan Çelik’ten CHP’ye Eleştiri
 • MÜSİAD’tan 23 Nisan mesajı
 • İnegöl’de Ekmeğe Zam Hazırlığı
 • 200 bin işçi için zam pazarlığı başlıyor
 • Üniversite binaları yıkılmıyor
 • İnegöl Üniversitesi hayal mi?
 • Okullara yönetici görevlendirmeye yeni düzenleme
 • TEOG’da dikkat edilmesi gerekenler
İnegöllüler tepkilerini sosyal medya üzerinden gösteriyor İnegöl’e İtfaiye müjdesi İnegöl’de ekmek zammı ne zaman uygulanacak ? Turizm Danışma Ofisi Açıldı İnegöl Büyükşehir Prangasından Kurtulacak Yaz sıcaklarını bekleyenlere müjde! Turizm Tanıtım Platformu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi	İMYO’DA Turizm Otelcilik programının açılması için çalışma başlatılıyor. Bakan Çelik’ten CHP’ye Eleştiri MÜSİAD’tan 23 Nisan mesajı İnegöl’de Ekmeğe Zam Hazırlığı 200 bin işçi için zam pazarlığı başlıyor Üniversite binaları yıkılmıyor İnegöl Üniversitesi hayal mi? Okullara yönetici görevlendirmeye yeni düzenleme TEOG’da dikkat edilmesi gerekenler

YORUMLAR