İlyas Salman ‘Türk milletini aşağılama’ suçundan hakim karşısına çıktı

Sinema oyuncusu İlyas Salman, sosyal medya üzerinden paylaşılan bir videoda Türk milletini alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan Salman, söz konusu beyanlarının eleştiri niteliğinde olduğunu söyleyerek, “Kesinlikle halka hakaret etmedim” dedi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#Asayiş | İHA
22 Mar 2022 / Sal 11:28 |
/ 42 Kez Okundu
| |

Sosyal medya üzerinden 25 Ocak 2021 tarihinde paylaşılan bir videoda, Türk milletini alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediği gerekçesiyle oyuncu İlyas Salman’ın “Türk milletini alenen aşağılama” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına başlandı. Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık İlyas Salman katılırken, avukatı Özgür Murat Büyük de salonda hazır bulundu.

“Kesinlikle halka hakaret etmedim”
Kimlik tespiti yapılan sanık İlyas Salman, aylık ortalama gelirinin 25 bin lira olduğunu söyledi. Salman savunmasında, suçlamayı kabul etmediğini söyleyerek, “Savunmama sanatın tanımını yaparak başlamak istiyorum. Sanatın hayatın kendisi olmasa da kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halka hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştirel sözler söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insan vardı. Beni buradan ceza vererek uğurlayabilirsiniz güle güle de diyebilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirilerime devam edeceğim. Çünkü güzelin de güzeli vardır” dedi.

“Müvekkilim sanatçı olarak eleştirel nitelikle beyanlarda bulunmuştur”
Sanık avukatı Özgür Murat Büyük ise, “Konuşmanın içeriğine bakıldığında suçun unsurlarının oluşmadığı görülecektir. Biz suçun maddi unsurun oluşmadığını düşünüyoruz. Söz konusu konuşma, Türk milleti hakkında yapılmış bir konuşma değildir. Müvekkilim bir sanatçı olarak eleştirel nitelikle beyanlarda bulunmuştur. Sanatçı olması sebebiyle toplumun aydınlatılmasına katkı sağlayacak açıklama yapması gayet normaldir. Suçun maddi unsurlarının oluşmaması değerlendirilerek müvekkilim hakkında beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” diyerek müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi.

Ara kararını oluşturan mahkeme, sanık İlyas Salman’ın duruşmalardan vareste tutulması talebini kabul ederek, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

Duruşmadan sonra açıklama yapan oyuncu Salman, “Muhalif bir sanatçı olarak görevimi yaptım. Görevimi yaptığım için mutluyum. Sanatçı muhaliftir. Hangi düzen gelirse gelsin onun eleştirisini yapar. Çok fazla söyleyecek şeyim yok” dedi.

İddianameden
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, İlyas Salman’ın 25 Ocak 2021 tarihinde sosyal medya üzerinden paylaşılan bir video aracılığıyla Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti ve hükümetini, devletin yargı organlarını alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediğinin ihbarı üzerine soruşturma başlatıldığı anlatıldı. Video içeriğinde yer alan söylemlerinin aşağılama kastıyla söylendiği, düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğinin kaydedildiği iddianamede, İlyas Salman’ın “Türk milletini alenen aşağılama” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.