İnegöl : Sisli...   17°C/ -2°C    Dolar : 5,30 TL Euro : 6,02 TL Altın : 229,3 TL BIST : 102.2

Koç Burcu

Güçlü bir enerjiniz var ve bugün her şeyi kendi gözlem çerçeveniz içinde değerlendiriyorsunuz. Meraklı yapınızı körükleyecek olaylara karşı kayıtsız kalmayışınız tepki alabilir. Bugün Ay tepe evinizde ilerlerken, hakimiyet egonuzun sizi ele geçirmesine izin vermemelisiniz. Sağlığınızla ilgili ayak kramplarına dikkat edin.

Kadın Özellikleri

Koç burcunda doğan kadınlar da tıpkı erkeler gibi kendilerini üstün gören, enerjik, cesur, kıskanç, cana yakın, cazibeli tiplerdir. Ayrıca çekicilikleri de dillere destandır.Koç burcu kadını hırslıdır ve yükselmeyi kafasına koyduğu için çalışmayı kabul eder. Koç burcu kadınları için çalışma hayatı, biraz para getirecek ve kendilerini oyalayacak bir vasıta sayılmaz.

Çalışma onların hayatta yükselmelerini, bol paraya kavuşmalarını ve isimlerini duyurmalarını sağlamalıdır. Hem bu tipler, cazibelerinden de yaralanarak eninde sonunda istedikleri mevkiye erişirler.

Koç burcunda doğan kadın çok cazibeli, akıllı, neşeli ve hoştur. Etrafında pek çok erkek toplanabilir. Bu tip bir hayli havaidir ve etrafına toplanan erkeklerle kısa süreli maceralara girişebilir. Etrafında ne kadar hayranı olursa o kadar memnundur.

Koç burcunda doğan kadınlar arkadaşlıktan pek hoşlanır ve dostluklara da önem verirler. Kendileri veya eşleri iyi para kazanan bu kadınlar, dostlarına karşı son derece cömerttirler. Koç burcu kadını giyimine pek meraklıdır. Modayı takip etmekten zevk duyar.

Koç burcu kadınının en büyük kusuru aşırı şüpheciliğidir. O kendisine çok itina etmesine, dikkatle süslenip giyinmesine rağmen yine de kusurları olduğunu düşünerek üzülür. Bu konuda hep şüphesi vardır. O ancak çok güvendiği ve sevdiği bir kişinin sözlerini dinler.

Koç burcunda doğan kadınların dostluk konusunda acayip tutumları vardır. Kendisinden şık ve ya güzel bir kadın görürse çekemez, kıskanır. Şüpheci bir tip olduğu ve kendisini durmadan inceleyerek kusurlar bulduğu için, giyim makyaj, güzellik konularında çok tecrübeli sayılır.

Koç burcunda doğan kadınlar sevgiye çok önem verirler. Evlilik onlar için kutsal sayılır. Büyük hırsı olan tipler hariç diğerleri sadece bir tek evlilik yapmayı ve ömürlerinin sonuna kadar aynı yuvada kalmayı isterler. Koç burcundan olan kadının evliliğe ayrıca önem vermesinin büyük bir nedeni vardır. Kadınlarda Güneş ve Mars, erkeklerde Ay ve Venüs evliliği tayin eder. Bu yüzden aşağı yukarı bütün Koç burcunda doğan kadınlar evlenirler.

Eğer evlilik çok genç yaşa rastlamışsa bu genellikle pekiyi netice vermez. Ama yirmi beş yaşından sonra evlenen kadınlar bu beraberliği başarıyla sürdürürler. Koç burcunda doğan kadınlar sevgide de inanılmayacak derece de kıskançtırlar. Kısacası aynı burcun erkeklerine taş çıkarırlar.

Çocuk Özellikleri Özellikleri

Koç dışa dönük bir karaktere eğilimlidir. Koç burçlu çocukların asıl benliği, dış dünyada kendini yapılandırmak, kendini keşfetmek ve varlığını başkalarına kabul ettirmek üzerine kuruludur. Bu nedenle dış dünyada olup bitenlerin farkındadır.

Rekabet duygusu son derece kışkırtılmaya elverişlidir. Enerjisi bitip tükenmek bilmez ve bunu çoğu zaman aktif bir şekilde gösterir. Hayat kavgasına atılmaktan keyif alır. Nadiren sessiz kendi halinde koç burçlulara rastlansa da, bu durum belki doğum saatinde komşu burçlar olan balık veya boğa burçlarının veya başka bir içe dönük burçta yoğun yerleşimler olmasıyla ilgili bir durum olabilir.

Bu tip koç burçlarının bile gerçek yapısı çok geçmez ortaya çıkar. İçlerinde sakladıkları gerçek yüzlerini, karşılaştıkları bir meydan okumayla birlikte dışa vururlar. Koç burçların temel kişiliğinde çoğu zaman sezgisellik ağır basar.

Koç burcu çocukları, genellikle olaylara benliklerindeki güçlü sezgileri açısından bakarlar. Eğitim, öğretim, sosyalleşme vs. her şey onlar için, kendi üstünlüklerini ortaya koyacakları bir yarıştır. Bu yarışı kazanmak için kendilerine mahsus özelliklerini keşfetmeyi severler.

Genellikle koç burçlu çocuklar maceraya atılmaktan ve yeni şeyler denemekten hoşlanırlar. Çoğu koç burcu kinestetik- bedensel zekâya sahiptir. Koç burcunun zihin yapısı, yaparak öğrenmeye elverişlidir. Teoriden çok pratiğe bakan koç burçlular, deneyler düzenleyerek, yaparak öğrenmeye elverişlidirler. Bu özellikleri, onların birçok alanda teknik zekâya sahip olmalarına elverir.

Koç burçlulardan birçok ünlü sporcu çıkmıştır. Birçok sporcunun da güçlü bir mars yerleşimi vardır veya koçta önemli yerleşimleri vardır. Başka çocuklara zor gelen bedensel hareketleri ustalıkla yaptıkları görülebilir. Cazibeli, çok gururlu, inatçı, cesur, atılgan ve hayalperest tiplerdir.

Güneş koç burcundayken doğan çocuklar, çoğu zaman son derece enerjiktirler. Oyunu, mücadeleyi çok severler. Erkek çocukları spora meyillidir, kızlar da aktif ve sosyaldir.

Küçük Koç, ayaklarının üzerinde durmaya başlar başlamaz, oyun oynamaya başlar. Tez canlıdır, acelecidirler. Sabırsızlıkları ve çabuk sıkılmaları nedeniyle, herhangi bir şeyi daha iyi yapmak için üzerinde çalışmaları neredeyse olanaksızdır.

Psiko-motor yetenekleri yaşıtlarından daha erken gelişebilir. Çok erken çağda okuma ve yazmaya merak duymaya başlayacaktır.

Bu burcun üyeleri çok erken yaşlardan itibaren, benliklerinin farkındadırlar. Öncelikle kendi ihtiyaç ve isteklerini savunmayı tercih ederler. Bununla birlikte çok net bir kişiliğe sahiptirler, iletişim sıkıntısı çekmez, açık bir dille kendilerini ifade eder ve karşındakileri anlarlar.

Onlarla her şeyi dürüst ve açık bir şekilde paylaşabilmek aslında büyük bir kolaylıktır. Dolaylı ve imalı hareketlerde bulunmazlar, böyle davranışları da anlamazlar. Basitçe izah edilen gerçekleri ve açık komutları anlarlar.

Koçların diğer bir özelliği de bağımsızlığa duydukları ihtiyaç ve her şeyi kendi başına yapmak konusundaki sabırsızlıklarıdır. Zor bile olsa, bir şeyi kendi başına yapmayı öğrenmek, ebeveynlerine güvenmekten çok daha tatmin edicidir. Koç burcu çocukları kısıtlamaları ve kuralları, şiddetli bir saldırı sayar, tepki gösterirler. Çoğu zaman mücadele etmeden teslim olmaz, istediğinizi kolaylıkla yapmazlar. Ama kararlılık ve gücünüzden de etkilenirler. Onlar sizi sınar, vazgeçirmeye çalışır, bir kez başarırsa bir daha kendisine kural koydurmak istemez. Bu yüzden sert değil ama kararlı olun.

Bu çocukların muhakkak bir amaca ihtiyaçları vardır. Aksi takdirde, enerjilerini boşa harcamaları ve hatta yaşamın içinde kaybolmaları son derece olasıdır. Kişiliğini, yeteneklerini denemek ispatlamak, tipik Koç karakteristiklerindendir.

Nasıl Davranmalı?

Koç burcu çocuklarda agresiflik eğilimi görülebilir. Engellendiklerinde öfkelenip bağırır ve yüzü bir anda mosmor kesilebilir. Ancak bu öfke nöbetleri kısa zamanda gelip geçer, telaşlanmamak gerekir. Kısa süre sonra sakinleşecek, konuyu unutacaktır. Yıkıcı olabilen bir enerjiye sahiptir.

Duyarlılık ve sorumluluk duygusunu öğrenmesi güç olabilir. Onları kendi hallerine bırakmayıp, yaptıklarının sonucunu kavramaya yönlendirmek gerekir. Koç burcu çocuğunun inadıyla mücadele etmek imkansız gibidir. Ona bedensel ceza verilmemelidir. Çünkü hem acı onu yıldırmayacaktır, hem de cezayı kişiliğine saldırı olarak algılayacaktır. Sakın şiddet uygulamayın, acıya ne kadar dayanıklı olduklarını görmek sizi yıldırabilir. Onun yerine uzun uzun küsün, isteklerini vermeyin, mahrumiyet yaşatın. Aldırmaz görünmeye çalışacaklardır, ama acelecidirler, fazla dayanamazlar.

Aslında çalışkan ve becerikli taraflarını geliştirseniz, çok uyumlu olduklarını görürsünüz. Başarının zevki onları uysallaştırır, bu yüzden onları takdir etmelisiniz. Koç burcular aile içinde baskınlıklarını hissettirmek isterler. Ona buna uygun görevler verin, mesela kardeşini ders çalıştırmasını isteyin. Ama uzaktan da takip edin, henüz çocuk olduğu için aşırı sertlikler uygulamaktan kaçınmayacaktır. Suçlamadan uyarın. Empati aşılayın.

Koçları isteklerini sınırlama konusunda da eğitmelisiniz. Tutumlu ve sorumlu olmayı zor öğrenecektir. Kendisini insanlara sevdirmesi ve kolay geçinilen biri olması gerektiğini de hatırlatın. Daha uyumlu bir kişilik geliştirirse, hayatını daha güzel yaşar ve hayal kırıklığına uğramaz. Koçlar çok kolay inanan ve amaç seçtikleri şeyin peşinden gözü kara giden kişilerdir.

Onlara manevi değerleri küçük yaştan itibaren öğretmelisiniz ki, yanlış inanç ve değerler peşinde maceraya atılmasınlar. Koçun iradesini zorlamak ya da bastırmaya çalışmak, saldırgan davranışların ortaya çıkmasına ve yıkıcılığa yol açabilir. En iyisi yumuşaklıkla ve tatlı sözlerle onu yola getirmektir.

Sınırları ve kuralları aşmak isteyebilir. Kararlı olunursa saygı duymayı öğrenir. Eğer Koç çocuğu anne babaları tarafından güzel bir amaca yönlendirilir ve desteklenirse, enerjisini doğru kullanmayı ve yaşamını tatminkâr bir şekilde doldurmayı öğrenir.

Oyuncaklar

Koç burcu çocuklara şiddet eğilimini destekleyen oyun ve oyuncaklar çok zarar verebilir. Ona silah almayın, televizyonda silahlı rolleri benimseten programları seyrettirmeyin. Koç burcu çocukların insan ilişkilerinde adalet ve merhameti öğrenmeye ihtiyacı vardır. Grup oyunlarına teşvik edin. Oyun sırasında uyumlu olmasına yardımcı olun.

Kukla gibi oyuncaklarla duygularının farkına varmasını sağlamaya çalışın. Bazı koç burçlularda hiperaktiflik görülebilir. Çocuğunuzun enerjisini harcayacağı bir oyun bahçesine götürdükten sonra, dikkatini yoğunlaştırmasını sağlayacak oyuncaklara da zaman ayırmasını sağlayın.

Anne - Babalar

Koç burcu baba, tam bir oyun ve spor arkadaşıdır. Kendisi gibi bir oğlu olsa, dünya onun olur. Onunla yaşıtmış gibi yarışır, heyecan ve maceraya atılır. Hem cömert hem otoriterdir. Ancak çocukları zayıf yaratılışlıysa ona ayak uyduramazsa da hoş görmeli, çocuğunun seviyesine inmelidir.

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık yapmamaya da dikkat etmelidir. Aslında çoğu zaman koç burcu babalar; oğulları büyüyünce kişilik çatışmasına girerler. Bu dönemde kızlarıyla daha iyi anlaşırlar.

Koç burcu anneler babalar kadar olmasa da sertliğe meyillidirler. Çocukların belli yaşlarında sergiledikleri başkaldırı ve inatçılığa sertliğe başvurmaya gerek kalmadan, ustalıkla geçirmeyi öğrenmelidirler. Eğer sertlik kullanırlarsa çocuklarının üzerlerindeki etkenliklerini de yitireceklerini bilmelidirler. En iyisi çocuğunu kaş göz işaretiyle terbiye eden usta annelerden örnek almalarıdır.

Gerek anne gerek baba olarak koçlar, çocuklarını başarıya fazlaca motive eder, cesaretlerini desteklerler. Ama hatalarını ve zayıflıklarını hoş görmeyi de öğrenmelidirler. Hassas çocuklar için fazlaca etkili anne-babadırlar.

Erkek Özellikleri

Koç burcunda doğan erkelerle kadınların müşterek tarafları bulunmakla beraber hiç benzemeyen yönleri de çoktur. Yıldızı Mars, Koç burcunda olan erkeğe cesaret, atılganlık, sevimlilik, etkileme gücü, hiddet, şiddet, enerji verir.

Bu tip erkekle geçinmek pek kolay değildir. Zira Koç burcunun erkeği her şeyden önce kendi düşüncelerinin, fikir ve özelliklerinin doğru olduğuna inanır.

Koç burcu erkeği ancak sevdiği işi yaptığı zaman memnun kalabilir. Başkalarından emir almaya tahammülü yoktur. En iyi niyetli, yumuşak, en nazik bir patronun bile sözleri onun sinirlenmesine, kendi kendine kötü şeyler kurmasına yol açar.

Koç tipi için bağımsızlık son derece değerlidir. Koç burcunda doğmuş bir erkek, işsiz kalırsa huysuzlanır ve sevgilisini, eşini bir hayli üzer. Kısaca bir işi, mesleği olmayan bu erkekle evlenmek türlü problemler yaratabilir.

Koç burcu erkeği para tutmasını pek bilmez. Bu tipler için para, istediklerini satın almaya yarayan bir nesnedir. Koç burcunda doğan erkek, kendisini çok beğenir ve üstün görür.

Geniş hayali, görülmemiş imkânları sezme gücü sayesinde de bir süre sonra istediği kadar paraya sahip olabilir. Hatta para konusunu çok ilginç bularak bütün güçlerini bu alana verirler.

Ancak Koç burcunda doğan erkeğin milyarder olması için mali konuları çok sevmesi gerekir. Koç burcunda doğan erkek âşık olur olmaz her şey değişir. Sizi sevdiği sürece her şeyinizi hoş, her hareketinizi fevkalade bulur. Koç burcunda doğan erkek sizi çok sevse bile kusurları çabuk gören, çabuk bıkan, çabuk bezen bir tiptir.

Koç burcunda doğan erkek hastalığı hiç sevmez. Kendi hastalığını gizlediği için sizin de aynı şekilde hareket etmenizi bekler. Onun için hastalıktan bahsedip şikâyete kalkarak onu sinirlendirmeyin.

Çünkü bu tip, zayıf karakterli bir kadını çabucak ezer ve bıkıp gider. Ama kişilikli, akıllı bir kadın böyle bir erkeği kolaylıkla idare edebilir. Koç burcu erkeği kıskançtır. O sadece sizi değil, evdeki durumunuzu da kıskanabilir. Yani evin hâkimi o olmalıdır.

Kadın Etkileri

Vücuduna inanamayacağınız oranda özen gösterir ve çok bakımlıdır. En belirgin özelliği her konuda olduğu gibi yatakta da sabırsız olmasıdır.

Hedefleri onun için her şeyden önce gelir ve onlara ulaşmak için yapamayacağı şey yoktur.

Son derece hırslı, dinamik ve bir o kadar da cazibeli olan koç kadınını elde etmek, onun ilgisini sürekli tutmak çok zordur.

Duygularından çok mantığıyla hareket eden Koç'tan romantik sevgi gösterileri beklememeli ve ona da böyle davranmamalısınız.

Yatakta vahşi oyunlardan hiç hoşlanmaz ama küçük başkaldırılardan ve nazdan hoşlanır. Onu elde etmek istiyorsanız her sorusunu yanıtlamayın ve biraz gizemli olmaya özen gösterin.

Koç kadınını etkilemeyi başarmak için sağlıklı, güçlü, dinamik ve doğal görünmeye de özen gösterin. Bütün bunları başarabilirseniz, Koç kadınına bundan sonrası için dilediğinizi yapabilirsiniz...

Erkek Etkileri

Atletik ve çekici bir erkektir. En belirgin özelliği aceleci ve sabırsız olmasıdır. Amaçladığı şeylere ulaşmak ve başarılı olmak onun hayatındaki en önemli şeydir.

Son derece hırslı, dinamik ve cazibeli olan Koç erkeğini elde etmek, onun ilgisini sürekli tutmak çok zordur.

Duygularından çok mantığıyla hareket eden Koç'tan romantik sevgi gösterileri beklememeli ve ona da böyle davranmamalısınız.

Saldırgan kadınlardan hiç hoşlanmaz ama küçük başkaldırılardan ve nazdan hoşlanır.

Onu elde etmek istiyorsanız her zaman merakını uyanık tutun. Tamamı okunmamış bir kitap gibi olun. Dinamik Koç'tan tam puan almak için sağlıklı, güçlü, dinamik ve doğal görünmeye de özen gösterin. Artık o sizindir!

/ 500 Kez Okundu