İnegöl : Kar Yağışlı...   2°C/ -3°C    Dolar : 5,32 TL Euro : 6,03 TL Altın : 227,2 TL BIST : 103.1

Kova Burcu

Genel olarak keyifsiz bir gün geçirebilirsiniz. Gün içinde değişken bir mizaç göstereceksiniz. Sağlığınız konusunda çok dikkatli olmalısınız küçük de olsa bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Daha önceden yaptığınız planlarda aksamalar olabilir yada bazı planlarınızdan vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Çevrenizden fazlasıyla etkileneceksiniz ve bu yüzden gereksiz bazı tartışmalara girebilirsiniz. Enerjinizi yanlış kullanabilir ve sizin için önemsiz konularla gereksiz yere zaman harcamak zorunda kalabilirsiniz. Aşk yaşamı: Duygusal olarak bazı sorunlar yaşayabileceğiniz bir gündesiniz. İçsel gelişmeler önem kazanıyor ve kendinizi fazlasıyla dinleyebilirsiniz. Duygusal bazı gerilimler olabilir ve yanlış anlaşılabilirsiniz. Küçük şeyleri çok fazla büyütüp kendinize dert edebilirsiniz. Aşk hayatınıza ilişkin küçük bir huzursuzluk yaşayabilir ve sevdiğiniz kişiyle tartışabilirsiniz. Gün içinde duygusal durumunuzla birlikte davranışlarınızda değişim gösterecektir. Duygusal konularda yeni bir girişimde bulunmamalısınız. İş yaşamı: İş ortamınızda ve çalışma arkadaşlarınızla çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Başkalarını yönetme isteği ve abartma gibi tutumlar sizin için zarar verici olacaktır. Karşınıza yeni fırsatlar çıkacaktır ancak bunları değerlendirme sorunları yaşayabilirsiniz. Sorunlar sandığınız kadar büyük olmayacaktır ancak sizi yorabilir. Bir kararınız konusunda şüpheye düşebilir ve yeniden değerlendirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Özellikle iş konusunda yeni bir karar almamalı ve girişimde bulunmamalısınız. Para durumu: Maddi konularda hesaplı hareket etmeyi tercih edeceğiniz bir gündesiniz. Ancak bu konuda çok fazla da başarılı olamayacaksınız. Ani bazı gerilimler ortaya çıkabilecektir. Dikkat: Bugün stresten uzak durmaya çalışmalı ve sizi zorlayacak aktivitelerden uzak durmalısınız.

Kadın Özellikleri

Kova burcu kadını akla, zekâya ve bilgiye çok önem verir. Bu nedenle de kendisi gibi kimselerle dostluk kurar. Çok dostu vardır.

Konuşmak en hoşlandığı şeylerdendir ve bu sayede de etrafındakileri etkilediğini bilir.

Bu burcun kadını üstün aklı sayesinde pek çok şeyi görür ve bilir. Ömrü boyunca iyi bir öğrencidir. Her gün yeni bir şey öğrenmek ister. Eğer işini seviyorsa evlenmesi zor olacaktır. Çünkü o hayatta istediği şeyi bulmuştur.

Aynı zamanda oldukça gururludur. Onun gururunu asla kırmamalısınız. O zaman karşısındaki kişiyi asla affetmez. Çok dürüsttür. Ona güvenebilirsiniz. Karşısındaki kişiye bağlanmışsa asla gizli kapaklı işlere girmez.

Kıskanç bir insan değildir. Kıskançlık ona garip gelen bir huydur. Eğer doğum anında sert bir yıldızın etkisini almışsa kıskançtır. Kova burcu kadını aşkı arar. Onun için kafası kadar hisleri de önemlidir. Sevdiği anda çok değişir. Dostlarını ahbaplarını aramaktan vazgeçebilir.

Sevdiğiyle baş başa kalmayı arzu eder. Sizi daima mutlu edecek şeyler yapar. Size zevk veren konuları öğrenir, işinizle ilgilenmeye başlar. Aşkta hayli başarılıdır. Yalnız karşısındaki kişiye sevdiği sürece bağlı kalır. Sevgisi biterse onu kaybedebilirsiniz.

Bu burçtan doğan kadın hiç de anlaşılır değildir. Her gün onun yeni huylarını, düşüncelerini öğrenip şaşırabilirsiniz.

Çocuk Özellikleri Özellikleri

Kova burçlu çocuklar, oldukça sosyal, meraklı, çevresine karşı ilgilidir. İnsanlara mesafesini koruyarak, ölçülü bir şekilde yanaşır, rahatsız etmez. Çünkü o insan ilişkilerinin, bir tarafın bir tarafa aşırı bağlandığı, hükmettiği veya ezildiği modellerden uzak bir şekilde, arkadaşça olmasını ister.

Kova burçlular, fazla çaba göstermeden kendini sevdirmeyi bilirler. Onların sosyalleşme becerisinde en büyük faktör, eşitlikçi, adil ve soğukkanlı bir yaklaşımları olmasıdır. Bir kova burçlu batıda cool denilen tarzda, fazla üstüne düşmeden, rahat bir ilişki kurar.

Böylece kova burcu birisi, hemen her karakterde arkadaşına kolay uyum sağlar ve karşısındakini de rahatlatır. Kova burcu dış dünyaya yöneliktirler ama iç dünyalarının aradığı değerleri de ihmal etmiş değillerdir. İnsan ilişkilerinde eşitlik, kardeşlik, insanlık ve bencillikten uzak durmak gibi güzel değerleri ararlar. Kişiliğinde çoğu zaman algısallık ve mantıksallık ağır basar.

Kova burcunda olayların arkasındaki nedenler konusunda doğal bir merak bulunur. Ayrıca bu nedenleri kavrama konusunda da yetenekleri vardır. Entelektüel bir zihin yapısına sahiptirler, olaylar hakkında teorileri vardır.

Ayrıca olaylara farklı bir bakış açısından bakmayı da becerirler. Bir konuda karar vermeden önce olayın her yönünü araştırıp keşfedinceye kadar karar vermeyi ertelerler. Kova burcu geleneksel bir kalıpta değil, daha esnek ve yeniliklere açık bir zihin yapısına sahiptirler.

Katı disiplinden hoşlanmazlar, kendi arayışları sonucunda keşfetmekten hoşlanırlar. Doğal bir merakla motive olurlar. Yeni bakış açılarını ve keşfetmeyi severler. Değişik fikirlere ve öğretim stillerine açıktırlar. Ancak maceracı oldukları da düşünülmemelidir. Mantık sürecine ve sağlamcılığa önem verirler. Fazla hayal öğesi barındıran konulardan kaçınırlar.

Çoğu kova burçlu matematiksel mantıksal ve teknik zekâya sahiptir.

Kova burcunda teknik zekâ, özellikle de en son teknolojilere uygun bir zekâ tipi bulunur. Bilgisayara doğal bir ilgileri vardır. Pratikten işlemlerden çok, bir şeyi açıklayan teoriler kurmaya ve teorileri kavramaya uygun bir zekâsı vardır.

Bu onun yüksek öğrenim, yurt dışında eğitim, yeni teknolojilerin anlaşılması ve geliştirilmesine elverişli olmasını açıklar. Bu çocuklardan bilim adamları, matematikçiler, bilgisayar programcıları, çeşitli mühendisler vb. birçok meslek erbabı çıkabilir.

İyi huylu, orijinal, zeki, özgür ruhlu ve serinkanlıdırlar. Kova burcu çocukları ilk bakışta zekâlarını belli etmeyen, donuk duruşlu çocuklardır. Güneşin bu burçta zayıf konumlandığı kabul edilir. Bu burcun çocuklarında da yaşam enerjisi, canlılık, atılganlık ve kendi yolunu çizme gücü zayıftır. Kimseye aldırmaz bir görüntüleri vardır. Kendilerini keşfetmek için, geniş bir zamana ve özgürlüğe ihtiyaç duyarlar.

Yavaş ama emin adımlarla gelişirler. Diğer çocuklara göre farklı yönde ve hızda gelişen Kova çocuğu, burcunun en belirgin özelliği olan, ani ve beklenmedik değişiklikleri tüm hayatı boyunca yaşar. Mesela ilkokul dördüncü sınıfa kadar tembel ve derslere karşı ilgisiz gibi görünürken, bu yılda birden bire notlan yükselebilir.

Derslerin ana mantığını birden bire kavradığı görülebilir. Tıpkı bambu ağacının önce yıllarca kök salması, sonra birkaç ayda boy atması gibi, kova burçluların da kendilerine mahsus bir gelişimleri vardır.

Kova burcunun pek azı hariç, çoğunun hali ve tavrı umut verici değildir. Derslerindeki başarıları çevrelerinde yadırganabilir. Çünkü ödev yapmak gibi rutin görevlere itina göstermezler, öğretmenlerinin beğenisine aldırmaz görünürler. Aslında kova burçları kendileri için, doğal bir merakla öğrenirler. Orijinallikleri baskılanmazsa kendi çaplarında sıra dışı bir özelliklerini ortaya koymaları mümkündür.

Bazı Kova burçları, hiperaktif, hatta asi ve uyum göstermeleri zor çocuklardır. Hem de onlarla başa çıkmak zordur. Çünkü büyüklerinin gözüne girme, uyum gösterip aferin alma çabasında değildirler. Hatta ona "akıllı ol, uslu ol. Yoksa kimse seni sevmez." gibi sözler pek tesir etmez. Çünkü "sevmezse sevmesin" gibi bir tepkiye hazırdırlar. Oysa o kadar da aldırmaz değillerdir. Sadece mantığını anlamadıkları kural ve ödevlerle engellenmekten hoşlanmazlar.

Kova tekrarlardan, rutinden çok çabuk sıkılır. Yeni ve zekâsını aktive edecek konularla ilgilenmek, Kova çocuğunun gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Yenilikler heyecan duymasına, araştırmacı ve deneyimci doğasının tatmin olmasına yardımcıdır. Sürprizleri çok seven küçük Kova, her yenilikte yaşama biraz daha fazla ısınır.

Kova burcu bireysel çalışmalarda, belli bir görevi kendi usulleriyle gerçekleştirmekte başarılı olurlar. Konsantrasyon güçleri yüksektir. Başarılı olmaya azimlidirler. Yalnız istekleri ve onları motive edecek güdüleri, duyguları zayıftır. Olgun kova burçları, içe kapanık görünürler. Ne istediklerini ne düşündüklerini söylemezler. Zaten istekleri çoğu zaman somut veya duygusal bir şey değildir.

Herkesin değer verdiği şeyleri eleştirebilirler. Mesela başarılı olmak, aferin almak, ödül kazanmak, alkışlanmak vb... Bunları istemek ona çirkin gelir. Aslında bu onların çok daha erken yaşta duygularının olgunlaşmasından kaynaklanır. Onlara çok daha soyut ve insani hedefler gösterebilirsiniz.

Mesela, "derslerini çalışmazsan baban sana çok kızar" demek yerine derslerine çok çalışmalısın ki, amaçlarına uygun bir eğitim imkânı kazanabilesin. Böylece, ilerde yeni teknolojiler geliştirerek mesela çevre kirliliğini önleyebilirsin" gibi daha yüksek amaçlarla motive edilebilirler.

Kova burçlu çocukların sosyallikleri bile yavaş gelişir. İncitilmekten hoşlanmaz, kaçarlar. Zor da olsa, onları görev bilincine, sosyal kurallara alıştırmalısınız. Çünkü bunu yapmazsanız ileride iş ve evlilik hayatında ve sosyal ortamlarda sıkıntılar yaşayacaktır.

Nasıl Davranmalı?

Kova burcu çocuğunuz, kendisinden çok fazla şey beklenmesinden korkan, kendi benliğini bulmak için zamana ihtiyaç duyan bir küçük adamdır. Onun hakkında endişelere kapılıp, aceleyle yönlendirici olmaya çalışmayın.

Onu kendi geleceğini düşünemeyen biri gibi görmeyin, aslında çocuğunuz daha erken çağda yapacağı iş veya seçeceği meslek hakkında karar verecek kadar mantıklıdır. Ona bir erişkinmiş gibi saygı gösterin, sanki yaşıtınızmış gibi davranarak problemlerini halletmesine yardımcı olun.

Böylece çocuğunuz, kendisine güvendiğinizi de anlayacak ve buna daima layık olmaya çalışacaktır. Kova çocuğunun çok fazla duygusal beklentileri olmayabilir. Mesela okulda kazandığı başarıdan size söz etmeyebilir. Çünkü beğenilip onaylanmaktan çok özgürlüğe ihtiyaç duyar. Onu duygularını da etkin kullanması ve bağlılık duyması için yönlendirin. Yoksa duygusallık gerektiren ilişkilerinde sıkıntılar yaşatıp, kendisi de mutsuz olabilir.

Kova burcunun en büyük sorunu, amaçlarını seçip motive olmakta güçlük çekmesidir. Onu baskıyla yönlendiremezsiniz, eğer baskı görürse iç dünyasına veya özgürlüğünü koruyabildiği çevrelere kaçar. Bunun yerine ilham verin veya ilham alacağı ortamlara ulaştırmaya çalışın.

Konuşup anlaşabileceğiniz, sizin ne anlatmaya çalıştığınızı anlayabilen bir ocuğunuz var. Belki sizi dinlemekten hoşlanmıyor, gözlerini kaçırıyor; ama aslında sizi çok iyi anlıyor. Belki duygusal bir beklenti veya baskı göreceğinden korkarak araya mesafe koyuyor. Onu yargılamayın, hislerini anlamaya çalışın.

Kurallara uymakta isteksiz olabilir. Ona kuralların mantığını anlatın ki, neden uyması gerektiğini bilsin. Yoksa açıktan itiraz etmese bile umursamazlıklarıyla sizi deli eder. Çoğu kova burcu kendi kurallarını kendisi yapmak ister. Hassasiyetlerine uygun kurallar koyabilir, mesela kapitalizmi veya Amerikan emperyalizmini protesto için, bazı ürünleri tüketmeyebilir.

Kendine kural koymakta çok tutarlı ve başarılı olduğunu görürsünüz. Duygularına ve nefsine hâkim olmakta zorluk çekmez. Kova burçları, manevi değerleri küçük yaştan itibaren anlayabilecek zekâya sahip olduğundan bunu sakın ihmal etmeyin. Siz bunu önemsemezseniz, ileride hiçbir hayat amaçları ve arzuları olmaz.

Oyuncaklar

Kova burcu, teknik zekâya yatkın olduğundan oyuncaklarının nasıl çalıştığını merak eder. Onları ustaca söküp taktığını, tamir ettiğini görebilirsiniz. Çoğu kova burçlunun bilgisayar teknolojisi alanında yeteneği vardır. Programları ve yazılımları ustalıkla anlar, çözümler. Sorunların nedenini bulur.

Bırakın kendi yeteneklerini keşfetsin, mani olmayın. Sorumsuz ve ölçüsünü bilmeyen bir çocuk değildir. Birkaç hata yapsa bile onları telafi etmeyi becerir. Kendi çabasıyla, deneye yanıla öğrenmeyi sevdiği için, ona zaman tanıyın. Kova, arkadaşlık bağlarıyla ilgili burçtur.

Yeni insanlarla tanışmayı, birlikte olmayı seven Kova, oldukça nazik ve sadık bir dosttur. Ayrıca ortak ilgilerin paylaşıldığı gruplar, organizasyonlar ve kulüpler de Kova burcu insanı için, ideal ortamlardır. İnternet arkadaşlığına da meyli olabilir. Ölçüyü kaçırmamasına özen gösterin. Hayata farklı bir gözden bakmaya eğilimi olduğu için sıra dışı gruplara kapılabilir.

Her bulunduğu yerde mutlaka arkadaşlıklar oluşturan Kova, bağımlı olmamak adına zaman zaman bir adım geride kalmayı da tercih edebilir. Bu onun sosyal ilişkilerinde çok yüzeysel ve soğuk olmasına neden olabilir. Onu daha sıcak ve samimi ilişkilere yönlendirmelisiniz.

Rekabetten korkmamasını, gruplaşmaktan kaçınmamasını telkin edin. Duygularını geliştirmesi için ona uygun bir evcil hayvan almak da faydalı olabilir. Yalnız akvaryum veya kuş kafesi gibi rutin bakım yapacağı bir hayvan değil, kedi, köpek gibi oynayabileceği bir hayvanı olması daha yararlıdır.

Anne - Babalar

Kova burcu babalar, çocuklarına otorite mesafesi uygulamaz, arkadaşça bir ilişkiye girerler. Çocuklarıyla oyun oynar, yarışır ve genel olarak özgür bırakırlar. Ancak güven ihtiyacı duyan, güçlü ve etkileyici bir babaya ihtiyaç duyan çocuklar için biraz zayıf bir ilişki olabilir.

Böyle bir çocuk, babasıyla daha çok gurur duymak için onun daha gösterişli hatta palavracı biri olmasını isteyebilir. Çocuklarına ders çalıştırmayı sever, zor dersleri çocuğu için kolaylaştırarak anlatır, ama yavaş anlamasına katlanamaz. Çocuğunun duygusal tepki ve uçuk heyecanlarına da mana veremeyecektir. Daha duyarlı ve yerine göre daha güçlü-otoriter olmasında yarar vardır.

Kova burcu anneleri de çocuklarıyla arkadaş gibi konuşur, eşit bir ilişki kurar. Onları kendi ayakları üstünde durmaları için özgür bırakır. Tutkularını, duygusallıklarını görmezden gelir, kendi içlerinde çözmeleri için kendi hallerine bırakır. Asiliklerini bile hoş görür, terbiye vermeye çalışmayabilir.

Duygusal sıcaklık ve özenli bakım vermek için de pek hevesli değildir. Çocuklarıyla ilişkilerinde, biraz daha öz verili olması gerekip gerekmediğine dikkat etmesi gerekir.

Erkek Özellikleri

Kova burcu erkeği çok yönlü, akıllı, dikkati çeken, fevkalade tiplerdir. Çok cazibeli bir erkek olduğu için peşinde çok kadın vardır. Onu elde etmek için kafasına ve zevklerine hitap etmek gerekir.

O genç yaşta âşık olabilir ve fazla düşünmeden evlenebilir. Fakat fikirleri de, görüşleri de günden güne değişecektir. Bir süre sonra beğenmeyebilir.

Eğer siz de onunla birlikte değişip, olgunlaşır ve daha mükemmel olursanız, bu bağlılık devam eder. Yalnız Kova burcu erkeği ilk aşkı atlattıktan sonra kolay kolay sevmez.

Kova burcu erkeği bilgiye büyük önem verir. Onun için kültür, paradan daha önemlidir. Bu erkeğin konuşması sözle anlatılmayacak kadar etkilidir.

Daima dürüsttür ve daima dürüst olanlara güvenir ve hayranlık duyar. Ona yalan söylememek gerekir çünkü inanmaz. İnansa bile bir gün hakikati anlarsa hayal kırıklığına uğrar.

Çok yönlüdür. Sık sık değişir. Bazen iyimser, bazen neşeli, bazen de ciddidir. Çok akıllıdır ve eninde sonunda başarıya gidecek bir tiptir.

Eğer kova burcundan bir erkekle beraberseniz onu kıskanmayın. Kıskançsanız bunu ustalıkla gizlemesini bilin. Çünkü onun gerek kadın, gerek erkek dostları olacak ve onlarla çok ilgilenecektir. Onunla dost olun, fikirlerine uyun, kendisini sevdiğinizi, beğendiğinizi belirtin.

Zamana göre giyinip kuşanın. Evde onun rahatını sağlayın. Onunla birlikte olmak için çok fedakârlık gereklidir. Fakat Kova burcundan böyle üstün bir erkek sizi severse çok mutlu olursunuz.

Kadın Etkileri

Aklın ve ukalalığın bütünleştiği bir kadın ve etkileyici bir âşıktır. Ancak bir Kova kadınından hoşlanıyorsanız çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Çünkü özgürlüğüne oldukça düşkündür ve sürekli yer değiştirmek ister. Aklını kullanarak elde edeceği her şeyden haz duyar.

Bu yüzden onu elde edebilmek için öncelikle duygularınızı gizlemeyi öğrenmelisiniz. Onun sizi araştırmasını, merak etmesini sağlamanız gerekiyor.

Ancak sizi çözemezse uzaklaşmaya başlar, buna dikkat edin. Yalandan nefret eden Kova kadınının bir diğer özelliği de abartılı bir şekilde kendini beğenmesidir. Bir kişiye bağımlı olması onu bazen sıkabilir...

Erkek Etkileri

Aklın ve ukalalığın bütünleştiği bir erkek ve etkileyici bir âşıktır. Ancak bir Kova erkeğinden hoşlanıyorsanız çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Çünkü özgürlüğüne oldukça düşkündür ve sürekli yer değiştirmek ister. Aklını kullanarak elde edeceği her şeyden haz duyar.

Bu yüzden onu elde edebilmek için öncelikle duygularınızı gizlemeyi öğrenmelisiniz.

Onun sizi araştırmasını, merak etmesini sağlamanız gerekiyor. Ancak sizi çözemezse uzaklaşmaya başlar, buna dikkat edin.

Yalandan nefret eden Kova erkeğinin bir diğer özelliği de abartılı bir şekilde kendini beğenmesidir. Bir kişiye bağımlı olması zordur.

/ 500 Kez Okundu