İnegöl : Kar Yağışlı...   2°C/ -3°C    Dolar : 5,32 TL Euro : 6,03 TL Altın : 227,2 TL BIST : 103.1

Başak Burcu

Yorgun bir gününüzdesiniz ve canınız belki de bugün çok sıkılacak. Yapmanız gereken bazı işleri önümüzdeki günlere erteleyebilirsiniz. İşlerinize biraz ara verip kısa da olsa bir tatile çıkmanız size iyi gelebilir. Duygusal açıdan yoğun olacağınız bu günlerde arkadaşlarınızla dışarı çıkıp eğlenmeye çalışın. Aşk Yaşamı : Sevgilinize çok bağlısınız ve özellikle şu sıralar üstüne çok düşüyorsunuz. Sevgiliniz bu yoğun ilgiden sıkılabilir. Olayları dengede tutmaya çalışın. İş Yaşamı : Hafta sonunu özlediğiniz ve işlerinizden sıkıldığınız bir gündesiniz. ޞeytana uymayın ve işlerinizi ihmal etmeyin. Daha sonra başınız çok ağrıyabilir. Para Durumu : Bu sıralar paraya çok ihtiyacınız var ve nereden temin edeceğinizi bilmiyorsunuz. Arkadaşlarınıza danışın ve onlardan yardım isteyin. Dikkat : Çok samimi gördüğünüz bir arkadaşınız arkanızdan olumsuz şeyler konuşuyor. Dikkatli davranın. Etrafınızda tanımadığınız düşmanlarınız olabilir.

Kadın Özellikleri

Başak kadınının hayatında, güzelliğin ve hislerin yeri büyüktür. Her şeyden önce başak kadını evine çok düşkündür. Evi çekip çevirmekten zevk duyar. Zeki ve mantıklı olduğu içinde bunda hiç zorlanmaz.

Evi her zaman derli toplu ve zevklidir. Dostluğa ve arkadaşlığa çok önem verir. Çevresi daima kalabalıktır. Çünkü konuşması ve zekice sözleri sayesinde insanları kendisine bağlamayı bilir.

Zaman zaman tenkitçi olmasına karşın herkesi olduğu gibi kabul eder. Başak kadını çok çabuk küser. Küçük bir söz onu darıltmanıza yetecektir. Günlerce surat edebilir. Aslında kıskanç sayılmaz ama karşısına bir rakip çıkması onu çok gücendirir ve kızdırır.

Daha çok kafasıyla hareket eden Başak kadını neşeli, iyi niyetli, okumaya, bilgiye, edebiyata meraklı, fakat aslında kendisine pek de güvenmeyen bir tiptir. Bu kadını kişiliği kuvvetli bir erkek memnun eder.

Ayrıntıya çok önem verdiğinden biraz da endişeli bir tiptir. Pek çok işi çabucak planlayıp başarmakla birlikte, iş evliliğe geldiğinde büyük sorumluluk taşıdığından biraz duraklar.

Çünkü bu ömür boyu sürecektir. Başak kadınıyla evlenmek isteyen çok olmasına karşın, onlar seçmekte güçlük çekerler.

Bu burcun kadını çalışmayı sever. O üstüne aldığı işi daima mükemmel şekilde yapar. Başak kadını mükemmel olan şeyleri sever. Hayatı boyunca da mükemmel erkeği arar. Eğer bulursa uğrunda çok fedakârlık yapabilir. Eğer Başak kadınının istediklerini karşılayabilirseniz. Size bağlanır ve ömrü boyunca da sadık kalır.

Başak kadını maceraya atılmaktan ve gizli işler çevirmekten pek hoşlanmaz. Karşısındakilerden de aynı şeyleri bekler. Güven onun için her şeyden önce gelir. Bu burcun kadınının huyları belki sizi sıkabilir.

Ama o idealindeki erkeği düşünürken sizin kusurlu taraflarınızı düzeltmeye çalışmaktadır. O size çok saygı gösterecektir. Fikirlerinize, düşüncelerinize, saygı besleyecek ve karışmayacaktır.

Başak burcu kadını iyi bir annedir. Çocuklarına da size olduğu gibi iyi bakar ve itina eder. Çocukların sağlıklı, temiz, terbiyeli, dürüst ve bilgili olmaları için elinden geleni yapar. Neşesi ve dostluğu sayesinde onların sevgisini kazanır. Kısacası bu kadın evini, eşini ve çocuklarını düşünen ve onların rahatını sağlayan bir tiptir.

Çocuk Özellikleri Özellikleri

Başak burcu içe dönük olsa da, onların içe dönüklüğü yengeç burcundan çok farklıdır. Başak burcu öğrenmek için dış dünyadan birçok bilgiyi alır. Ancak adeta bilgiyi hazmedercesine üzerinde detaylı düşünürler.

Bu onların eleştiri gücünü geliştirir. Düşünce çizgisinde kusur bulurlarsa eleştirirler. Mantık kuralları bakımından yargılarlar.

Sosyalleşme konusunda beceriksiz değildirler, ama çok sosyalleşmeye ihtiyaç duymayabilirler. Genellikle değerli ve seçkin saydıkları bir çevre edinmeye çalışırlar. Kişiliğinde çoğu zaman düşünsellik ve yargısallık ağır basar.

Başak burcunun zihin yapısı, düzensizlikle, mantıksızlıkla mücadele etmek ve mantıklı bir düzen oluşturmak için çalışır. Bu nedenle başak burcu kuralları ve onların mantığını anlamak üzerinde yoğunlaşır.

Başak burcu, duygusal çalkantıları, mantıksızca macera heveslerini yargılarlar. Çoğunlukla başkalarının mantıklı amaçlar doğrultusunda çalışmalarını beklerler. Hemen her konuda detaylıca düşünülmüş planlar geliştirirler. Çoğu başak burcu dilsel ve mantıksal zekâya sahiptir. Merkür?ü başakta yerleşmiş Başak burcu çocukların çoğu zaman küçük yaştan itibaren düzgün konuştukları görülür.

Konuşmaları büyüklerini etkileyecek kadar mantıklı ve eleştiricidir. Başak çocukları arkadaşlarıyla fıkra anlatmak, kelime oyunları oynamak ve bulmaca çözmeyi severler. Kelime hazneleri zengindir. Başak burcundan birçok, şair, yazar, televizyon programcısı ve sunucusu gibi birçok meslek erbabı çıkmıştır.

Başak burcu iyi bir matematik zekâsına sahip olabilirler. Problem çözme, sorgulama, hesap yapma, deney yapmayı sever. Her şeyin nasıl çalıştığını merak eder ve sorular sorarlar. Akıllı, dikkatli, özenli ölçüsünü bilen, alçak gönüllü ve yardımsever tiplerdir.

Güneş Başak burcundayken doğan çocuk, daha çok küçük yaşlarda zekâsını ortaya koyar. Meraklıdır, çok soru sorar, hem de detaylı cevaplar ister. Sorularına doyurucu cevaplar vermek zordur, ama buna değer. Çünkü dikkati ve hafızası ile öğrendiklerini aklında tutar, yeri gelince kullanır.

Başak burcu bir çocuğun sakin görünüşü sizi yanıltmasın, konuştuğu zaman sizi şaşırtır. Ancak büyük insandan beklenecek mantıklı cevaplarla karşısındakini etkiler. Ayrıca ona mantıksız gelen açıklamaları çok güzel bir şekilde eleştirir. Eleştiricilik huyu bazen ilişkilerini olumsuz etkiler.

Başak burcu, ihtiyaçlarının düzenli bir şekilde karşılanmasını bekler. Bakımını, temiz ve iyi görünmesini önemser. Kıyafetlerinin temiz ve ütülü olmasına önem verir. Yaşıtları olan çocuklar koşup oynarken, o kıyafetleri kirlenmesin diye dışarıdan seyredebilir. Bu durum annesinin hoşuna gidebilir. Oysa oyun oynamak ve oyun arkadaşlarıyla samimi bağlar kurmak onun için çok gereklidir.

Anneler başak burcu çocuklarını fiziksel aktivitelere yönlendirmeli, arkadaş sahibi olmaya özendirmelidir. Bazı başak burçları aceleci, tahammülsüz, huysuzdurlar. Evde veya çevresiyle yersiz huzursuzluklar çıkarabilirler. Bu onların detaylara takılması ve asabi bir karaktere sahip olmasıyla ilgilidir.

Çoğu zaman mızmızlanıyor diye ciddiye alınmazsa gittikçe asabileşir. Kendisine kulak verilirse sorununu düzgün bir şekilde anlatacaktır. Ona daha esnek ve uyumlu olması yönünde öğüt verilmelidir. Takıntıya müsait bir yapısı olduğu için, onu yetiştiren kişi fazla titiz ve mükemmeliyetçi davranmamalıdır.

Okulda da çoğu zaman başarılıdır, genellikle çalışkanlığa ve görev bilincine sahip olduğundan öğretmenleri tarafından sevilir. Tam bir örnek öğrencidir. Düzenlidir, temizdir, terbiyelidir, kurallara uyar. Yalnız onun arkadaş ilişkileri konusunda yardıma ihtiyacı olabilir. İnsanları eleştiren, fazla duygusal ihtiyaç hissetmeyen, huzursuz bir tiptir. Hemen herkese duyduğu ilgi çabuk söner. Çünkü hemen herkesin kusurunu görür, yalnız kendi kusurunun söylenmesine tahammül edemez.

Aslında kendi kusurlarının farkındadır, hatta bu nedenle insanlarla senli benli olmamaya özen gösterir. Çoğu zaman ilişkileri zayıftır. Aslında başak burcu insanlara yararlı olmayı sever. Yaratılış olarak ne başkalarına bağlanan, ne de üstünlük taslayan yapıda değildir.

Mütevazı ve kendine yeten bir karakterdir. Daha çok doğru ve iyi bir insan olarak yaşamayı seçmiştir, insanlardan uzaklaşması çoğu zaman onu rahatsız eden davranışlar yüzünden olmuştur. Biraz daha hoşgörülü ve geniş olması gerekmektedir.

Nasıl Davranmalı?

Sakin ve kendi halinde bir Başak burcu çocuğa sahipseniz, onu biraz cesaretlendirmelisiniz. Bunun için güzel taraflarını övmeli, kendisine güven duymasını sağlamalısınız.

Başak burcu çocuklar görev duygusuna doğuştan sahiptirler. Hareketli ve geveze olanları bile kendilerinden istenenleri vermeye kolay ikna edilir. Bilhassa kızlar derslerinde çalışkandır, eşyalarını temiz tutar, isyankâr değildir.

Bazen huysuzlukları tutsa da, sinirleri yatışana dek bir müddet görmezden gelmek yeterli olacaktır. Daha sonra onu dinleyerek, duygu ve düşüncelerini ifade etmesine imkân sağlanmalıdır. Başak bilinci kusurları görmeye eğilimli olduğu için, en küçük bir uyarıdan bile eleştiri manası çıkarıp, kendisini kusurlu ve değersiz hissedebilir. Bu nedenle onu bir konuda uyaracağınız zaman, şahsını hedef almayın. Dolaylı bir şekilde, kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibisinden, ortaya söyleyin. Bu tutum, çekingenlik eğilimli olan tüm çocuklar için faydalı olacaktır.

Başak burcu çocukların, takıntılı davranışlara eğilimi olabilir. Onu tertipli düzenli, temiz alıştıracağım derken abartmayın. Birden bire karşınıza çeşitli korkuları ve takıntıları olan biri olarak çıkabilir. Mesela "yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkayalım. Çünkü bütün gün ellerimizi her şeye dokunuyoruz. Ellerimizde ve tırnaklarımızda mikroplar bulunuyor. Bu mikroplar bizi hasta eder" şeklindeki uyarılarınızı sık sık ve abartarak söylerseniz, çocuk hastalık, mikrop fobisi, el yıkama takıntısı geliştirebilir. Günde yirmi kere elini yıkayan, kapı kollarını peçete yardımıyla tutan, birçok ortamlara hiç girmeyen, birçoklarına da girince mutlaka eve gelip üstünü başını değiştiren, yıkanan insanlar duymuşsunuzdur.

Başak zihni, kuralcı ve detaycı bir yapıya sahip olduğundan, ailenin aşırı otoriter ve eleştirici olması halinde böyle bir takıntı geliştirme meyline sahiptir. Elbette bu durum bir hastalıktır. Sadece güneşi başakta olanlar için geçerli değildir.

Başak burcunun zihin yapısı fayda üzerine yoğunlaşmıştır. Bu nedenle maddi çıkarı önemser. Bazen yersiz bir şekilde, ilişkilerinde bile hesapçı duygulara sahip olabilir. Bu nedenle ona maddi menfaatin her şey olmadığını öğretmek gerekir. Mesela onu ödüllendirirken maddi hediyeler yerine manevi değerleri ve duyguları öğreneceği şekilde ödüllendirmek uygun olur.

Oyuncaklar

Başak burcu çocukların oyuncaklarını itinalı bir şekilde görmek mümkündür. Bazı başak burcu oyuncaklarını parçalasa da bu genellikle nasıl çalıştığını anlamak için olacaktır. Ona kendi oyuncağını kendisi yapması için malzemeler verebilirsiniz. Atılacak ambalajları, kapakları, kutuları, resim elişi kâğıtlarını değerlendirip kendi oyuncağını yapmak hoşuna gidecektir. Onu takdir ederseniz, kendine güveni gelişecektir.

Başak burcu çocuklara, bakıp besleyeceği bir kedi, köpek, kuş gibi bir hayvan alın. Başaklar bakım yapmayı severler. Böylece onun duygularını da geliştirmiş olursunuz. Başak burcunda doğan çocuk, küçük yaşta sevgiyi öğrenirse uygun şekilde gelişir. İleride sevgiden de korkmaz.

Sahip olduğu her oyuncağı ve objeyi mutlaka kullanmak isteyen küçük Başak, tutumlu olmak konusunda da doğal bir yeteneğe sahiptir. Para biriktirmeyi sever. Kumbarasını iyice doldurmadan açmaya yanaşmaz. Koleksiyon yapmayı da sever. Topladığı deniz kabuklarından, bir süs eşyası yapmak isteyebilir.

Bu gibi konularda onu geliştirecek ve ilham verecek faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Fakat uysal göründükleri halde olmadık bir şeyde huysuzluk ettikleri görülebilir. Bırakın biraz kendileri olmayı keşfetsinler. Eğer baskı uygularsanız kişilikleri çabuk zedelenebilecektir. Özellikle içe dönük, sakin yapılı başaklar kompleks ve takıntılara meyillidir. Kendilerine duydukları güveni kolayca yitirirler. Böyle bir durumda çocuğunuz insanlara küsecek, daha o yaşta münzeviliğe meyledecektir.

Başak burçlulara manevi değerleri küçük yaştan itibaren öğretebilirsiniz. Çünkü akıllı ve kuralların mantığını anlayabilecek bir yapıdadır. O zaman kuralcılık konusunda katılıktan vazgeçer, "yaratılanı hoş gör yaratandan ötürü" bilincine erişir.

Anne - Babalar

Başak burcu baba, akıllı, eğitici, ders çalıştırmayı seven, ölçülü davranışlarla örnek olan bir babadır. Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılar ama israfa alıştırmaz. Tutumluluk ve tedbirlilik konusunda onlara güzel örnek olur.

Yalnız aktif ve heyecan peşinde çocuklar için biraz renksiz bir baba sayılabilir. Çocuklarıyla çocuklaşması, duygu ve heyecanlarını paylaşması daha iyi olabilir. Özellikle erkek çocuklarının daha çok şey paylaşabileceği baba ihtiyacını karşılamak için daha aktif bir kişilik sergilemesi gerekebilir.

Başak burcu anneler de itinalı yaratılışlarıyla çocuklarının tüm ihtiyaçlarına özen gösterirler. Onlara terbiye verme konusunda fazlasıyla başarılıdırlar. Yalnız titizlikleri nedeniyle baskılayıcı olabilirler. Ev dağılmasın, üzerleri kirlenmesin diye yapmak istedikleri şeyleri çok fazla kısıtlamamalıdırlar. Ders çalışma konusunda da bunaltıcı derecede ısrarcı olmamalarında fayda vardır.

Erkek çocukları özellikle de aktif ve heyecan sevenleri başak anne babayı eleştirici ve engelleyici bulabilirler. Ama kız çocuklarını itinalı ve çalışkan yetiştirme konusunda son derece başarılıdırlar. Başak ebeveynlerin çocuklarının mantıksız gibi görünen istek ve duygularına daha anlayışla karşılamaları yararlı olacaktır.

Erkek Özellikleri

Başak burcunda doğan erkek; varlıklı da olsa, daima çalışsa da yine para ister. Onun servete saygısı büyüktür. Dolayısıyla zengin veya varlıklı kadınlar onun ilgisini çeker.

Bu erkek aşktan korkar. Bu konuda yenemediği bir çekingenliği vardır. Onunla evlenmek istiyorsanız önce dost olmalısınız.

Başak burcunda doğan erkek ailesine düşkündür. Ailesiyle dost olmaya çalışın. Dostlarına yakınlık gösterin. Onlardan hoşlanmasanız da asla tenkide kalkışmayın. Başak burcu erkeği buna dayanamaz.

Bir anda sertleşebilir, kırıcı olabilir ve sizi üzebilir. Zaten o biraz da sözünü esirgemeyen bir tiptir. En olmayacak şeyi yüzünüze pat diye söyleyebilir. Çekineceğini, düşünceli davranacağını da ummamalısınız. Bu tip, aklına geleni rahatlıkla söyler.

Başak burcu erkeği bilgiye, kibarlığa, zarafete, nezakete önem verir. Bunlar onun için para kadar değerlidir.

Siz kültürlü, nazik zarif bir tipseniz. Hemen ilgilenmesi mümkündür. Yalnız konuşurken sözlerinize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü argo ve küfür onun tüylerini diken diken eder.

Böyle şeyler kadınların ağzına yakışmaz. Her ne kadar kendisi arkadaşlarının yanında rahatlıkla bu tarz da konuşsa da sizin yanınızda bunların hiç birini yapmayacaktır.

Her türlü bilgi onun ilgisini çeker. Sizinle sevdiği konuları uzun uzun konuşup tartışmak ister. Onun için önemli olan seks, cazibe, güzellik değil, kafa, zeka, kültürdür.

Başak burcu erkeği çok tutumludur. Bazen doğum anındaki yıldız etkileri Başak burcu erkeğini cömert yapabilir. Ama bu durum çok enderdir. Başak erkeği temizliğe çok düşkündür. Bu konuda onunla başa çıkmak oldukça zordur. O her şeyin pırıl pırıl temiz olmasını ister.

Giyimini beğense bile çok temiz olup olmadığınızı anlamak için sizi süzecektir. Parfüm seçiminde bile ağır kokuları değil, temizliği temsil eden çiçek kokularını tercih eder. Misafirliğe gittiğinde bile ev sahibinden çok evin düzeni ve temizliğiyle ilgilenecektir.

Başak erkeği yiyeceklere dikkat etmesi şartıyla çok sıhhatlidir. Fakat onda her zaman bir hastalık korkusu vardır. Hatta bu korku ilerlerse o hastalık hastası olabilir. Midesi ağrısa ülser, hafifçe öksürse verem olduğunu zanneder. Sakın bu huyuyla alay etmeyin, çünkü o sizin düşüncesiz ve hissiz bir tip olduğunuzu zannedecektir.

Kadın Etkileri

İşte duygusallıktan uzak, aşktan korkan bir kadın. Başak'lar oldukça pasif, başka insanlarla kendisini paylaşmaktan korkan, gösterişsiz ve naif kadınlardır.

Bir Başak'ın sizden hoşlanıp hoşlanmadığını hakaretlerinden ve yersiz eleştirilerinden anlayabilirsiniz.

Aşkı, okyanusun ortasında, fırtınaya yakalanmak kadar ürkütücü bulan bu burcun kadınları, romantizmden de son derece uzaktırlar.

İlginçtir ama onu pahalı hediyelerle etkileyebilirsiniz. Bir Başak kadınıyla beraberken ona yeterince harcama yapıp, temiz, şık ve düzenli bir erkek olabilirseniz ilgisini ve sevgisini kazanabilirsiniz.

Eğer onun bitmek bilmeyen hastalıklarına ve somurtkanlığına dayanabilirseniz, sevgi göstereceği günlerin hayali ile yaşayabilirsiniz.

Erkek Etkileri

İşte duygusallıktan uzak, aşktan korkan bir erkek. Başak'lar oldukça pasif, başka insanlarla kendisini paylaşmaktan korkan, gösterişsiz ve naif erkeklerdir.

Bir Başak'ın sizden hoşlanıp hoşlanmadığım hakaretlerin-den ve yersiz eleştirilerinden anlayabilirsiniz.

Aşkı, okyanusun ortasında fırtınaya yakalanmak kadar ürkütücü bulan bu burcun erkekleri, romantizmden de son derece uzaktırlar.

İlginçtir ama onu pahalı hediyelerle etkileyebilirsiniz.

Bir Başak erkeğiyle beraberken fazla masraf çıkartmaz, temiz, şık ve düzenli bir kadın olabilirseniz ilgisini ve sevgisini kazanabilirsiniz.

Eğer onun bitmek bilmeyen hastalıklarına ve somurtkanlığına dayanabilirseniz, sevgi göstereceği günlerin hayali ile yaşayabilirsiniz.

/ 500 Kez Okundu