Bunu yaparken bir kez daha düşünün!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Bunu yaparken bir kez daha düşünün!
#Bilim ve Teknoloji | Haber Merkezi
24 May 2024 / Cum 19:40
/ 1.009 Kez Okundu
| |

Yapay zekalı Google Arama deneyimi büyük eleştiriler topluyor. Google'ın yeni özelliği kullanıcılara hatalı bilgiler veriyor.

Google bir süredir yapay zekayı arama motoruna entegre etmeye çalışıyor. Özet bilgiler sunmayı amaçlayan yapay zekalı Google Arama, zaman zaman yanlış cevaplar vermesiyle eleştirilerin odağı olmaya başladı. Örneğin, bazı kullanıcılara yapışkan maddeleri yemelerini önerdi.

Yapay zekalı Google Arama özelliği yanlış bilgiler veriyor

“AI Overviews” olarak adlandırılan araç, geçtiğimiz haftadan bu yana Google Arama’da test ediliyor. Arama sonuçlarını özetlemek için yapay zeka kullanan bu özellik, kullanıcılara zamandan tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Ancak bazı kullanıcılar, yapay zekanın belirli arama sonuçlarında tuhaf ve yanlış yanıtlar verdiğini dile getirdi. Örneğin, pizzanın üstüne peynir serpiştirmek isteyen kullanıcılara “toksik olmayan yapıştırıcı” kullanabileceklerini söyledi. Bir başka örnekte ise insanlara günde bir kaya yemelerini tavsiye etti.

Hatalı yanıtların kaynakları henüz belirsiz. Ancak birçok kişi sosyal medyadaki yanlış bilgileri ayırt etmekte zorluk çektiğine inanıyor. Bu yanıtların sosyal medyada alay konusu haline geldiğini belirelim. Aynı zamanda şirketin yapay zekalı arama motoru deneyimini de zedeliyor.

Google ise bu tür örneklerin oldukça nadir yaşandığını savundu. Teknoloji devi, büyük ölçekte gerçeklere dayalı doğru özetler çıkarmanın oldukça zor olduğunun altını çizdi.


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.