Ege Üniversitesi engelsiz nişan ve bayrak sertifikalarına kavuştu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Ege Üniversitesi engelsiz nişan ve bayrak sertifikalarına kavuştu
19 Eyl 2023 / Sal 10:37
/ 31 Kez Okundu
| |

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen “Engelsiz Üniversite” ödülleri çerçevesinde 3 nişan ve 9 bayrak ödülü alan Ege Üniversitesi, bayrak ve sertifikalarına kavuştu.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mavi, yeşil ve turuncu bayrak, Fen Fakültesi mavi bayrak, Mühendislik Fakültesi yeşil bayrak, Sağlık Bilimleri Fakültesi yeşil ve turuncu bayrak, Biyomühendislik Bölümü turuncu bayrak, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ise turuncu bayrak almaya hak kazanırken, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümleri nişan aldı. Engelsiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, nişan ve bayrak ödüllerini Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a takdim etti. Rektör Budak, “Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri’nde üniversitemiz 3 nişan ve 9 bayrak aldı. Daha önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Ankara’da düzenlenen törenle ödülümüzü Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden almıştık. Şimdi de bayraklarımız ve sertifikalarımız üniversitemize ulaştı. Engelsiz Ege Koordinatörümüz Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, YÖK Başkanlığı tarafından gönderilen Engelsiz Üniversite Bayrak ve Nişan ödüllerimizi takdim etti. Engelsiz Üniversite Engelsiz kampüs anlayışı ile çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Tam akredite, öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesi olarak tüm birimlerimizle toplum yararına gerçekleştirilen projeleri uygulamaya ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.
Engelsiz bir üniversite ekosistemi oluşturduklarını ifade eden Rektör Budak, “Üniversitemizde tüm birimlerimizle engelli bireylerin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ile sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımını önceleyen engelsiz bir üniversite ekosistemi oluşturduk. Sürdürülebilir, erişilebilir engelsiz bir kampüsümüz var. Engelli bireylerin ihtiyaçlarına ve isteklerine oldukça önem veriyoruz. Aldığımız bu ödüller de emeklerimizin birer nişanesidir. Bu yolda büyük bir özveriyle emek harcayan öğrencilerimiz ile akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
YÖK tarafından her yıl yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekanlara, eğitsel imkanlara ve sosyokültürel faaliyetlere erişimleri konusunda farkındalık oluşturmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla “Engelsiz Üniversite Ödülleri” düzenleniyor. YÖK Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde bu yıl 56 üniversite toplam 295 bayrak almaya hak kazandı. Bu bayraklardan 152’si mekanda erişilebilirliğe verilen turuncu bayrak, 92’si eğitimde erişilebilirliğe verilen yeşil bayrak ve 51’i de sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilirliğe verilen mavi bayrak oldu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mavi, yeşil ve turuncu bayrak, Fen Fakültesi mavi bayrak, Mühendislik Fakültesi yeşil bayrak, Sağlık Bilimleri Fakültesi yeşil ve turuncu bayrak, Biyomühendislik Bölümü turuncu bayrak, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ise turuncu bayrak almaya hak kazandı. Ödül töreninde dört üniversiteden 14 programa “Engelsiz Program Nişanı” verilirken, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümleri bu nişanların üçüne sahip oldu.


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.