İlkokul öğrencilerine Türk havacılığı anlatıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
İlkokul öğrencilerine Türk havacılığı anlatıldı
27 Şub 2024 / Sal 09:48
1 dk okuma / 0 Kez Okundu
| |

Konya’nın Karapınar ilçesinde ilkokul öğrencilerine Türk havacılığı ve Vecihi Hürkuş anlatıldı.

Karapınar Cumhuriyet İlkokulu 3. sınıf öğretmenlerinin daveti üzerine Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği üyelerinden emekli pilot ve Kıbrıs Gazisi Albay Eyup Turşucu ve yine dernek üyelerinden uçak bakım mühendisi Eyüp Ayık, 3. sınıf öğrencilerine Türk Havacılığı hakkında bilgiler verdi. Programda, Türk havacılığının önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş’un yaşam öyküsü anlatıldı.
Uçak mühendisi Eyüp Ayık, Vecihi Hürkuş’un en büyük ideali olan havacılığın millileştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığını söyledi. Ayık, Hürkuş’un ilk sivil Türk uçağının, ilk uçuşunun 2. yıl dönümünde yani 27 Eylül 1932’de ilk sivil Türk havacılık okulu olan ‘Vecihi Sivil Tayyare Mektebi’ni açtığını hatırlattı. Eyüp Ayık, Vecihi Hürkuş’un orada öğrenciler yetiştirmeye başladığını, 102 tip, belki daha fazla uçak kullandığını ifade etti.
Okul Müdürü Mustafa Gündüz de öğrencilere farklı meslek gruplarını tanıma fırsatı sunmak için çalıştıklarını belirterek, “Bu etkinlikteki amacımız öğrencilerimizin farklı meslekleri tanıması ve bu meslekleri yapan kişilerin de onlar gibi Anadolu’dan yetişmiş insanlar olduğunu görerek daha özgüvenli bir şekilde çalışmasıdır. Vecihi Hürkuş’un yaptıkları öğrencilerimize çok önemli katkılar yaptı. Türk çocuğu kendine güvenirse başaramayacağı bir şey yoktur“ dedi.
Öğrenciler daha sonra K-6 maket uçak yapımı çalışmasına katıldı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.