Yunus Emre Akkor, Bitlis Eren Üniversitesinde Osmanlı mutfağını anlattı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Yunus Emre Akkor, Bitlis Eren Üniversitesinde Osmanlı mutfağını anlattı
27 Şub 2024 / Sal 13:08
2 dk okuma / 2 Kez Okundu
| |

Ünlü şef ve gastronomi tarihçisi Yunus Emre Akkor, Bitlis Eren Üniversitesinde (BEÜ) "Bir İmparatorluğun Mutfak Hikayeleri" başlıklı bir konferans vererek, Osmanlı İmparatorluğu’nun zengin mutfak kültürünü katılımcılarla paylaştı.

Bitlis Eren Üniversitesi merkezi konferans salonunda gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş yaptı. Elmastaş, “Üniversitemiz, turizm alanında bölgesel misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma programının bir parçası olarak, Bitlis’in ve bölgenin zengin turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirme misyonunu üstlenmiştir. Bu kapsamda, turizmin can damarlarından biri olan gastronomiye özel bir önem veriyoruz. Osmanlı mutfak kültüründen başlayarak, Bitlis’in benzersiz yöresel lezzetlerine kadar uzanan geniş bir perspektifte, bölgenin zengin mutfak kültürünü keşfetmek, tanıtmak ve üniversite olarak bölgenin bu eşsiz gastronomi mirasını ulusal ve uluslararası alanda tanıtmayı ve böylece turizm alanında sürdürülebilir bir kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu ise Osmanlı İmparatorluğu’nun mutfak kültürüyle dünyaya nam salmış bir medeniyet olduğunu belirterek, Osmanlı mutfağı çok çeşitli lezzetleri bünyesinde barındırır. Bu zengin mutfak kültürü, Bitlis ve çevresinin gastronomi potansiyelini de besleyerek, yöresel yemeklerimizin her birini, tarih boyunca şekillenen eşsiz hikayeleriyle birlikte sunma fırsatı vermektedir” dedi.
Konferans sunumu için söz alan Yunus Emre Akkor da, kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan Osmanlı mutfağının inceliklerini ve tarihini katılımcılarla paylaştı. Akkor, konferansında Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar uzanan lezzet yolculuğunu detaylarıyla anlattı.
Osmanlı İmparatorluğu’nun mutfak kültürünün farklı coğrafyalardan etkilenerek nasıl zenginleştiğine dikkat çeken Akkor, bu mutfak geleneğinin modern Türk mutfağı üzerindeki etkilerini de vurguladı. Konferansta, saray mutfağının yanı sıra halk arasında popüler olan yemeklerin ve tatlıların hikayelerine de yer veren Akkor, yemeklerin sosyal ve kültürel yaşamdaki rolüne dair çarpıcı örnekler sundu.
Bitlis Eren Üniversitesinin düzenlediği etkinlik, gastronomi ve tarih alanında bir farkındalık oluşturmayı amaçlarken, Yunus Emre Akkor’un konuşması katılımcılara Osmanlı mutfak kültürünün derinliklerine bir yolculuk sunmuş oldu. Etkinlik, üniversite öğrencileri ve akademisyenler başta olmak üzere tüm katılımcıların büyük beğenisini topladı.
"Osmanlı İmparatorluğu’nun zengin mutfak kültürünü gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak bizler için büyük önem taşıyor" diyen Akkor, konferansın ardından katılımcıların sorularını da yanıtladı.
Etkinlik, Osmanlı mutfak kültürünün sadece lezzetlerden ibaret olmadığını, aynı zamanda bir dönemin sosyal yapısını ve yaşam biçimini de yansıttığını gözler önüne serdi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.