300 kilo dinamitle 13 katlı bina yıkılmadı

Bursa’da 300 kilo dinamite rağmen yıkılmayan 13 katlı binanın duvarlarının perde beton ile yapıldığına dikkat çeken belgesel yapımcısı Serkan Bıçakçı, “Birinci patlatmada parçalanan duvarlardan bir tanesi muhtemelen diğer katlara giden kabloları kesti

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#Bursa |
01 Mar 2018 / Per 17:30 |
/ 5.625 Kez Okundu
| |

Merkez Osmangazi’ye bağlı Panayır Mahallesi’ndeki boş bir arsadaki 13 katlı bir bina patlatıldı. Yaklaşık 300 kilo dinamit kullanılan binanın yıkımı öncesi geniş güvenlik önlemleri alındı. AFAD, itfaiye, polis ekipleri ve 112 Sağlık ekipleri yıkım sırasında hazır bekletildi. Saat 15.45 sıralarında 13 katlı bir bina büyük bir gürültüyle patlatıldı, ancak yıkılmadı. Yıkılmayan bina için 16.10 sıralarında ikinci kez patlama işlemi yapıldı, ancak yine sonuç alınamadı. Patlamalardan etkilenmeyen binanın yıkım işlemi ileri bir tarihe ertelendi. Patlamalar drone ile havadan da görüntülendi.


Öte yandan bir televizyon kanalının belgeseli için yapılan yıkım çalışması kapsamında bina içerisine yaşam malzemeleri yerleştirildi. Binanın yıkılmasının ardından içeriye yerleştirilen cansız mankenler de AFAD ekipleri tarafından ısıya dayalı sensörlerle aranacaktı.

BİNAYA HASAR VERDİK

Bursa’da 300 kilo dinamite rağmen yıkılmayan 13 katlı binanın duvarlarının perde beton ile yapıldığına dikkat çeken belgesel yapımcısı Serkan Bıçakçı, “Birinci patlatmada parçalanan duvarlardan bir tanesi muhtemelen diğer katlara giden kabloları kesti. Hepsi birden patlasaydı muhtemelen bina yıkılacaktı. Binaya şu anda hasar verdik” dedi.

2 DEFA PATLATILDI

Bursa’da TRT’de belgesel için 13 katlı binaya hayati malzemeler yerleştirildi. 3 gün süren çalışmaların ardından binaya yaklaşık 300 kilo dinamit konuldu. Geniş güvenlik tedbirleri altında gerçekleştirilen ilk patlamada büyük bir gürültü duyulmasına rağmen bina yıkılmadı. İkinci denemeden de yine netice alınamadı. 300 kilo dinamitle yıkılması planlanan 13 katlı bina 2 defa patlatılmak istenmesine rağmen yıkılmadı.

PERDE BETON YAPMIŞLAR

Konuyla ilgili açıklama yapan bakalım işe yaracak mı belgeselinin yapımcısı Serkan Bıçakçı, “Binan bütün duvarları perde beton ile demirden yapılmış. O yüzden çok sağlam bir yapı. 300 kilo dinamit patlattık. İnmesini bekliyorduk, inmedi. Birinci patlatmada parçalanan duvarlardan bir tanesi muhtemelen diğer katlara giden kabloları kesti. Hepsi birden patlasaydı muhtemelen bina yıkılacaktı. Bütün planlarımız o şekildeydi. Bina yıkılıp içerisindeki bizim eşyalarımız eğer hayat üçgeni oluştursaydı AFAD ekipleri içeride enkazı kaldıracaktı. Bu sonucu görmeye çalışacaktık. Binaya şu anda hasar verdik. Uzmanlarımız tekrar gelecek. Birkaç gün sonra yeniden patlatacağız. Bu sefer kabloları daha güvenli çekeceğiz” açıklamasında bulundu.
Perde beton tekniğiyle yapılmış betonu yıkmanın zor olduğunu ifade eden Bıçakçı, “Dünya üzerinde böyle bir yıkım çok az. Biz de 300 kiloya yakın dinamit patlattık, bina hala daha sağlam. Bina yerine sanki sığınak yapmışlar” diye konuştu.


Öte yandan belgesel için binanın içerisine cansız mankenlerde konuldu. Bina yıkılmış olsaydı, cansız mankenler AFAD ekipleri tarafından aranacaktı. Bina yıkılmayınca test başarısız oldu. Yıkım işlemi ileri bir tarihe ertelendi.Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.