45 yıllık aile şirketi konkordato ilan etti

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
45 yıllık aile şirketi konkordato ilan etti
#Bursa | Haber Merkezi
19 Şub 2024 / Pzt 10:04
2 dk okuma / 10.268 Kez Okundu
| |

Bursa'da perakende yapı market sektörünün öncülerinden ve en köklü kuruluşlarından biri olan 45 yıllık Dostkar Dış Ticaret ve Dostkar Yapı Market için konkordato kararı verildi. Bu karar, son zamanlarda Bursa'da art arda duyurulan konkordato haberlerine bir yenisini ekledi.

Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, Adli Konkordatodan kaynaklanan dava nedeniyle iki şirkete yasa gereğince geçici konkordato mühleti verdi. Alınan kararların bir kısmı 16 Şubat'ta ilan edildi.

İlanda şu ifadeler yer aldı:
 

"Davacı borçlulara iş bu tensip tutanağı tarihi olan 14/02/2024 tarihinden itibaren başlamak üzere üç (3) aylık geçici mühlet verilmiştir.
 
Davacı-borçlular adına kayıtlı tüm taşınır ve taşınmaz malların üçüncü kişilere devri, ikinci bir karara kadar yasaklanmıştır. Borçlu, mahkemenin izni dışında mühlet kararından itibaren rehin tesis edemez, kefil olamaz, taşınmaz ve işletmenin devamlı tesisatını kısmen dahi olsa devredemez, takyit edemez ve ivazsız tasarruflarda bulunamaz.
 
İ.İ.K'nın 288/1 maddesine göre geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğuracağından İİK'nın 294, 295, 296 ve 297 maddeleri kıyasen uygulanarak geçici mühlet içinde davacı aleyhine 6183 Sayılı Kanuna göre yapılan takipler de dahil olmak üzere hangi nedene dayanırsa dayansın her türlü ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve muhafaza işlemleri de dahil tüm takip işlemlerinin yapılmaması yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmiştir.
 
14/02/2024 tarihinden itibaren yeni icra ve iflas takibi yapılamayacaktır.
 
Tedbirler İ.İ.K.'nın 206'ncı maddesinin 1'inci sırasında yazılı imtiyazlı alacaklar ve rehinle temin edilmiş alacaklar açısından hüküm ifade etmez.
 
Geçici mühlet içinde görev yapmak üzere bir konkordato komiseri atanmıştır. Mali konularda uzman komiser olarak Atilla Aksu atanmıştır.
 
Davacıların alacaklı olduğunu iddia edenler iş bu ilanın yayınlandığı günden itibaren yedi (7) günlük kesin süre içerisinde dilekçe ile itiraz edebilir, konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleri ile ileri sürebilir.
 
Geçici mühletin uzatılması veya sürenin dolmasından önce ortaya çıkabilecek mühim sebeplerle süre sonunun beklenmesine gerek kalmaması ihtimali bulunduğundan duruşma günü belirlenmemiştir. İlan olunur." denildi.


KONKORDATO NEDİR?
Konkordato, bir şirketin borçlarını ödeyebilmek için alacaklılarıyla yaptığı anlaşmadır. Bu anlaşma ile şirket, borçlarını yeniden yapılandırır ve ödeme planı oluşturur. Konkordato, şirketin iflasını önlemek için bir çözüm olarak kullanılır.
 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.