Bursa’da “İftardan İnfaka Gazze” Programı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Bursa’da “İftardan İnfaka Gazze” Programı
#Bursa | Haber Merkezi
16 Mar 2024 / Cmt 12:40
/ 86 Kez Okundu
| |

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile düzenlenen 'İftardan İnfaka Gazze' iftar programında Filistin unutulmadı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Filistin halkına destek amaçlı düzenlenen bin kişilik "İftardan İnfaka Gazze" iftar programına Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu Başkanı Murat Eryağan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ali Mersin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Şenocak, Bursa İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ve çok sayıda iş dünyası ve sivil toplum kuruluşunun başkan ve yöneticileri katıldı.
"İftardan İnfaka Gazze" programı, Filistin'e destek sloganları ve ezgileriyle başladı. Ardından, Orhangazi Camii Baş İmamı Kurra Hafız Ahmet Çiftli’nin Kur'an tilaveti ve Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu’nun Filistin için yaptığı çalışmaları da göstermek amacıyla hazırlanan faaliyet raporu video gösterimi ile devam etti.


MURAT ERYAĞAN: İSRAİL’İN İNSANLIK SUÇU İŞLEDİĞİNİ HAYKIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu Başkanı Murat Eryağan, Ramazan-ı Şerif'e buruk girdiklerini ifade ederek, Türkiye'nin çevresinde yaşanan savaşlar ve iç karışıklıklardan duydukları endişeyi dile getirdi. Eryağan, Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu olarak Filistin davasını her zaman desteklediklerini vurgulayarak, "Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukuk mücadelesinde yanlarında olmaya devam ettik. İsrail'in insanlık suçu işlediğini haykırmaya devam ediyoruz, Filistin halkının yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum." dedi. Eryağan, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de ve Filistin'de yaşanan zulme sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını belirterek, dualarını Filistin halkının acılarına, mazlumların yardımına ve zulme uğrayanların kurtuluşuna vesile olması için yapacaklarını dile getirdi. Ayrıca, bir gün Filistin halkının özgürce yaşayabileceği topraklara kavuşacağına inandıklarını belirtti.


‘ARTIK BAŞKENTİ KUDÜS OLAN BİR FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASI ŞART’

Programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ali Mersin, Filistin'deki zulme dikkat çekti. Mersin, Filistin halkının maruz kaldığı zulme karşı her platformda seslerini yükselteceklerini belirterek, "İsrail'e karşı boykotlar ve eylemlerle karşı durmaya devam edeceğiz. Çünkü bu bizim insanlık görevimiz. Vicdan sahibi her bireyin bu duruma tepki göstermesi gerekiyor" dedi. Mersin, İsrail'in yıllardır Filistin'de soykırım uyguladığını ve aylardır acımasız saldırılarını sürdürdüğünü vurgulayarak, " İsrail dünyanın gözleri önünde insanların evlerini, çocukları, kadınları, yaşlıları, hastaneleri ve camileri hedef alarak katliam yapıyor. Binlerce kardeşimiz şehit oluyor, binlercesi ise evlerinden ayrılmak zorunda kalıyor. İnsanlık tarihinin kara lekesi olan bu soykırımın bir an önce durması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi, artık başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması şart. İnşallah bu soykırım sona erecek ve insanlık üzerine düşeni yapacaktır" şeklinde konuştu.

Bursa İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, iftar sonrası yapılan konuşmaların ardından günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Programın sonunda yapılan çekilişte ise üç kişi Kudüse'e gitme hakkı elde etti.


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.