Bursa’da vaka sayısı %35 arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Bursa’da son 1 ay içerisinde vaka sayılarında yüzde 35 artış olduğunu ifade etti.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#Bursa | Haber Merkezi
15 Eki 2020 / Per 12:43 |
/ 3.676 Kez Okundu
| |
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Son bir hafta içinde İstanbul, Bursa, Denizli Kahramanmaraş'ın da olduğu bazı illerde artışlar oldu. Bursa'da son 1 ay içinde vaka sayısı yüzde 35 arttı." dedi. "Yeni tedbirler alınacak mı?" sorusuna yanıt veren Koca, "Biz şuan kısıtlama anlamında bir tedbiri düşünmüyoruz" şeklinde cevap verdi." ifadesini kullandı. 40 binden fazla sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını belirten Bakan Koca, 107 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

KORONA VE GRİBE KARŞI TEDBİR AYNIDIR
 
Ekim ayındayız. Gribin en yaygın olduğu günlere girdi. Koronaya karşı alacağımız tedbirler bizi gripten de koruyacaktır. 2 virüse karşı tedbir aynıdır. Grip ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Buna rağmen genel olarak gribin bulaşmasına karşı yeterli duyarlı değiliz. İki hastalığı birden geriletebiliriz.
 
AŞI KENDİSİNİ VİRÜSTEN KORUMAYANLAR İÇİN ÇARE DEĞİLDİR
 
Aşı konusundaki gelişmeler çok yol alınmış olmasına rağmen bu kadar kısa günlerde ifade edemez. Aşı kendisini virüsten korumayanlar için çare değildir. Salgında baştan çok sıkı tutulan tedbirler gevşiyor. Risk giderek geniş bir tabana yayılıyor. Testi pozitif çıkanların ve temasta bulunanların izolasyon kurallarına uyması şarttır. Bakanlık olarak gerekli tedbirleri alıyoruz. Salgınlar yayılım odaklarına karşı yerinden müdahale gerektiriyor. Vakaların artış gösterdiği yerlerde sebepleri ortaya çıkararak ek tedbirler aldık. Geçtiğimiz pazartesi günü yüz yüze eğitimde 2. kademe uygulanmaya başladı.  Türkiye kat ettiği yolu daha salgının sıfır noktasında oluşturduğu Bilim Kurulu rehberliğinde almaktadır. Bu kurul bizim en büyük gücümüzdür. Hocalarımıza her toplantımızda tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
 
AŞI ÇALIŞMALARI
 
Temmuz ayında oluşmaya başlayan yerli aşı grubu hakkında size detaylı bilgi vermedim. Bugün bu aşamaya geldiğimize inanıyorum. Aşı çalışmalarını doğrudan yöneten uzmanlar bulunmaktadır. 600 kişilik ekip tarafından bu çalışmalar yürütülmektedir. Şu an aşılarından 2'si insan deney aşamasına yakındır. Bulaşı hastalıkların geçmişine bakıldığında aşıların kolay bulunmadığı görülmektedir. Bugünkü durum elbette farklı olacaktır. Ama işin doğasında bir zorluk olduğu bilinmektedir. Salgının başlangıcında aşı için ön görülen zaman en az 12 ortalama 18 aydı. Salgın 1 yılını doldurmaya başlarken önemli gelişmeler ortaya konuldu. Çin, Rusya ve bazı ülkeler aşı için insan deneylerine geçmiş bulunmaktadırlar. Aşı konusunda dünyadaki durum budur. Umut çok yüksek bulunmakla birlikte temkini elden bırakmamak gerekir. Kuşku duyan varsa bilsin dünyada zeka ülkelere göre dağıtılmıyor. Bilim adanma işidir. Türkiye aşının gerektirecek tüm imkanları bilim insanlarına sunmuştur. Sizlerden bilim insanlarına inanmanızı, önerdikleri tedbirlere, salgınla savaşı sağ duyulu bir şekilde yılgınlık göstermeden istirham ediyorum.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
AHMET / 16 Eki 2020 / Cum 10:46
MASKE TAKAN VAR MI? İNEGÖLDE SOKAĞA ÇIKIN BİR VİDEO KAYDI YAPIN, GÜZELCE HABER YAPIN, KAÇ KİŞİ DOĞRU DÜZGÜN MASKE TAKIYOR? HİÇ!