Bursalı Tosuncuk dolandırıcılık yapmadığını iddia etti

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Bursalı Tosuncuk dolandırıcılık yapmadığını iddia etti
#Bursa | Haber Merkezi
02 Tem, 2024 / Sal 15:29
2 dk okuma / 471 Kez Okundu
| |

Kamuoyunda 'Çiftlik Bank' olarak bilinen sistemin kurucuları Mehmet Aydın ve kardeşi Fatih Aydın'ın da aralarında bulunduğu 20 sanıklı dava dosyası, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa gönderildi. 'Tosuncuk' lakabıyla tanınan Mehmet Aydın, 'Kendim teslim oldum. Tutuksuz yargılanma veya ev hapsine ayrılırsam mağdurların zararını gidermek istiyorum. Bilirkişi raporuna göre dolandırıcılık yapmadığım sabittir.' ifadelerini kullandı.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve Fatih Aydın bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada söz alan Mehmet Aydın, bilirkişi raporuna göre şirketlerinin mal varlığının tüm mağdurların taleplerini fazlasıyla karşılayabileceğini söyledi. Üç yıldır tutuklu olduğunu belirten Aydın, "Kendim teslim oldum. Tutuksuz yargılanma veya ev hapsine ayrılırsam mağdurların zararını gidermek istiyorum. Bilirkişi raporuna göre dolandırıcılık yapmadığım sabittir." dedi. Fatih Aydın ise önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, tahliyesini talep etti.

Mehmet Aydın'ın avukatı, müvekkilinin dolandırıcılık kastıyla hareket etmediğini savunarak, şirketlerin değerlerinin mahkemece tespit edilmesini talep etti. Ancak bu talep mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve dava dosyasını esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderdi. Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi.

Olayın Geçmişi

"Çiftlik Bank" sistemi, gelir getirme vaadiyle çok sayıda kişinin mağdur olmasına yol açmıştı. İki yıldan fazla süre firari olan Mehmet Aydın, Türkiye'nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edilerek 3 Temmuz 2021'de İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı. Hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından soruşturma başlatılan Aydın, tutuklanmıştı.

Mehmet Aydın'ın kardeşi Fatih Aydın ise Temmuz 2021'de Uruguay'da yakalanmış ve 2 Kasım 2021'de Türkiye'ye iade edilerek tutuklanmıştı. Fatih Aydın hakkında da "Bankacılık Kanunu'na aykırılık", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından soruşturma yürütülüyor.

İddianame ve Suçlamalar

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan Çiftlik Bank sistemine ilişkin 5 ayrı iddianamede, Mehmet ve Fatih Aydın hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" ve "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 4 bin 582 kişiyi mağdur ettikleri gerekçesiyle 25 bin 699 yıldan 85 bin 646 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Aydın kardeşlerin yanı sıra 18 sanık hakkında da benzer suçlardan hapis cezaları talep ediliyor.

Mahkemenin daha önceki celselerde mağdurların zararının belirlenmesi için dosyayı gönderdiği bilirkişi raporunda, bazı müştekilerin zararının bulunmadığı, 4 bin 414 müştekinin toplam 70 milyon 514 bin lira zarara uğradığı kaydedilmişti. Dava, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilerek ileri bir tarihe ertelendi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.