Gölyazı yolu sil baştan yenilendi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Gölyazı yolu sil baştan yenilendi
#Bursa | İHA
27 Kas 2022 / Paz 16:27
4 dk okuma / 2.207 Kez Okundu
| |

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin en zengin antik yerleşimlerinden olan yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası Gölyazı’nın yolunu sil baştan yeniledi.

Bursa’da raylı sistem, köprü ve kavşaklar, yeni yollar ve yol genişletme çalışmaları ile ulaşım sorununa köklü çözümler getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, mevcut yolları da daha sağlıklı hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bursa’nın 17 ilçesini kapsayan çalışmalar çerçevesinde İzmir yolu ile Gölyazı arasındaki 4 bin 300 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğindeki yol da sil baştan yenilendi. Tarihi, Milattan Önce 6’ncı yüzyıla kadar uzanan ve şehrin en zengin antik yerleşimlerinden olması sebebiyle özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Gölyazı’ya ulaşımın sağlandığı yolda 40 bin ton kazı dolgu çalışması yapıldı ve 8 bin ton asfalt döküldü. Çalışmanın tamamlanmasıyla Gölyazı’ya ulaşım da daha konforlu hale geldi.
“Biz icraat yapıyoruz”
Yolun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, söz verdikleri bir konuyu daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Gölyazı’nın tarihe ve insanlığa mal olmuş ender bölgelerden biri olduğunu belirten Başkan Alinur Aktaş, Uluabat Gölü’nün zengin tür çeşitliliğine sahip olduğunun altını çizdi. Önemli bir sulak alan olması sebebiyle Türkiye’de koruma altına alınan 12 ramsar alanından birisi olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, Uluabat’ın Gölyazı gibi bir değere hayat verdiğini dile getirdi. Gölyazı’nın tarih ve doğanın iç içe geçtiği eşsiz yerlerden biri olduğunu anlatan Başkan Aktaş, “Tümüyle sit alanı olan bölge, tarihi mirasın önemli izlerini taşıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak Gölyazı’nın cazibesini artırmak için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Biz icraat yapıyoruz, birileri de bizim yaptığımız icraatların yanına kamyonlarını bırakıp görüntü veriyorlar. Bizler ekip olarak taş taş koymanın hesabı içerisindeyiz. Adanın tamamında daha önce yaptığımız çalışmalar çerçevesinde granit, parke, bordür döşemeleri gerçekleştirilmişti. Bu çalışmalar toplamda 47 bin metrekarelik alanda yapıldı. İlave olarak meydan çevrelerine ferfoje korkuluk imalatları, kent mobilyaları gibi düzenlemeler yaptık. Gölyazı cadde ve sokak zemin düzenleme uygulama işi çerçevesinde, Cumhuriyet Caddesi üzerinden başlayarak mezarlık alanına kadar 3 bin 330 metrekare mikrogranüllü parke taşı ile kaplama ve bordür imalatları yapıldı” dedi.
“Çalışmalarımız devam edecek”
Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Recep Altepe döneminde BUSKİ marifetiyle altyapı çalışmaları başlatılarak 2018 yılında tamamlandığını hatırlatan Başkan Alinur Aktaş, 4 adet terfi istasyonu ve 6,2 kilometre terfi hattı yapımının gerçekleştirildiğini, 17 kilometre kanalizasyon şebeke imalatı yapıldığını söyledi. Son olarak Gölyazı’da 4 kilometre uzunluğundaki bağlantı yolunda çalışmaların tamamlandığını belirten Başkan Aktaş, “4 kilometrelik yolumuz 8 metre genişliğinde yapıldı. Çalışmalar çerçevesinde burada toplamda 40 bin metrekare parke taşı, 7 bin 43 metrekare doğal granit taşı, 30 bin 460 metrekare mikronlu parke, 2 bin 326 metrekare normal taş, 3 bin 380 metre bordür, bin 700 metreküp beton imalatı yapıldı. Yol çalışmamız asfalt, otokorkuluk, trafik işaret levhaları, çizgi çalışmaları da dahil olmak üzere toplam 41 milyon 500 bin TL’ye mal oldu. İlk günden itibaren diğer imalatlarla birlikte de yaklaşık 88 milyon TL civarında harcama yapıldı. Helali hoş olsun. Gölyazı’daki kadınların çalışmalarına büyük saygı duyuyorum. Yapacağımız diğer çalışmalarla bahar aylarından itibaren buraların hareketleneceğini hep beraber göreceğiz. Bursa yatırım isteyen bir şehir. 17 ilçedeki tüm altyapı çalışmalarında, ana arterlerde, yeşil alanlarda biz varız. Bizim derdimiz, heyecanımız var. Birlik ve beraberlik içerisinde arı gibi gecemizi gündüze katarak çalışıyoruz. Yapılan güzellikler Nilüfer’e, Bursa’ya yapılan güzelliklerdir. Çalışmalarımız artarak devam edecek. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Büyükşehir Belediyesi’nin halkın bir talebini daha yerine getirdiğini belirtti. Bursa’nın sıradan bir şehir olmadığını, bir cihan devletinin özeti olduğunu ifade eden Esgin, “Bursa istihdamın, ekonominin şehridir. Bursa aynı zamanda turizm şehridir. Kış, inanç, kültür, termal ve doğa turizmini bu şehirde yapabilirsiniz. Gölyazı bu anlamda Bursa’nın, Türkiye’nin ve dünyanın incisi konumundadır. Son dönemde altyapıdan üstyapı kadar tüm ihtiyaçlarını karşıladık. İzmir yoluna bağlanan yol için de çok talep vardı. Hizmetlerinden dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum. Bizler ekip olarak hizmet siyaseti yapıyoruz. Halkımızın gönlüne dokunarak siyaset yapıyoruz. Türkiye’nin en güzel şehri Bursa için çalışmaya devam edeceğiz. Yeni yolun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Bursa’nın tüm bölgelerine olduğu gibi Gölyazı’ya da son 20 yılda hizmet yağmuru yağdığını söyledi. Altyapıdan üstyapıya kadar her konuda Gölyazı’nın çehresinin değiştirildiğini anlatan Aydın, hizmetlerinden dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Alinur Aktaş’a teşekkür etti. Ülkeye hizmeti olmayanların yapılan hizmetlere de takoz olduğunu ifade eden Aydın, daha güzel bir Bursa ve Türkiye için tüm engellemelere rağmen çalışmayı sürdüreceklerini dile getirdi.
Nilüfer Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, dünyanın artık küçük bir köye dönüştüğünü, ülkelerin ve şehirlerin her alanda rekabet içerisinde olduğunu söyledi. Artık şehirlerin, ilçelerin ve mahallelerin de ülke kalkınmasına katkı sunabildiğini belirten Özarslan, halkın hak ettiği refaha ulaşması için yöneticilerin tüm enerjisiyle çalıştığını ifade etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımların da bunun en güzel örneği olduğunu dile getiren Özarslan, Gölyazı turizminin gelişmine yeni yapılan konforlu yolun büyük katkı sağlayacağını anlattı.
Gölyazı Mahalle Muhtarı İbrahim Şahin, tarihi ve konumu itibariyle Türkiye’nin ve Bursa’nın önemli bir değeri olan Gölyazı’ya yapılan hizmetlerden ötürü Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve protokol üyelerinin kurdele kesimiyle Gölyazı yolu hizmete açıldı. Başkan Aktaş ve beraberindekiler daha sonra mahalle halkıyla biraraya gelerek sohbet etti.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.