TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı: "Çabalarımız sonuç verdi. Sıra resmi ilan tarife artışında"

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yerel basın kuruluşlarının ve çalışanlarının sorunlarının çözümü için başlatılan girişimlerin olumlu sonuçlar verdiğini söyledi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#Bursa |
10 Mar 2018 / Cmt 10:26 |
/ 108 Kez Okundu
| |
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yerel basın kuruluşlarının ve çalışanlarının sorunlarının çözümü için başlatılan girişimlerin olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.
Türkiye’nin her köşesinde eş zamanlı olarak başlatılan çalışmalarla sonuç aldıklarını yazılı bir açıklamayla ifade eden TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, "Yapılan çalışmanın sonunda ise yerel gazetelerden resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde, geçmiş borç durumunu gösterir belge aranmasına ve varsa vergi borçlarının kesilerek ilgili vergi dairesine aktarılmasına dair değişikliğinin uygulanması, Maliye Bakanı Naci Ağbal imzalı 9 Mart 2018 tarihli yazı ile 1 Ocak 2019 tarihine kadar uzatıldı. BİK temsilcileri olarak bizler hükümet nezdinde sayısız girişimde bulunurken, Anadolu’nun hemen hemen bütün illerindeki cemiyet başkanlarımız da sorunu kendi milletvekillerine ileterek çözüme katkı istedi. Her birimizin sorunu yöremizdeki milletvekillerimize anlatması sonucu maliye bakanına konu defalarca iletildi. Bu sevindirici karar ortaya çıktı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 10 Mart Cumartesi günü Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız’ın davetlisi olarak basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşacak. Başta BİK resmi ilan tarifesi artışı olmak üzere diğer sorunlarımızın da yer aldığı dosya Ağbal’a iletilecektir” dedi.
Sorunların Başbakan Binali Yıldırım’a ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na da dosya olarak sunulduğu hatırlatan TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, “Basının sorunları ve çözüm önerileri konulu dosyada, bilindiği gibi yerel basın için büyük önem taşıyan ‘resmi ilan fiyat tarifesinde’ 2017 yılında değişikliğe gidilmemiştir. Bu süre içinde gazete işletmelerinin girdi fiyatlarında olağanüstü artışlar söz konusu olmuştur. Dövize dayalı kağıt, boya, kalıp ve başkaca sarf malzemelerindeki artış, personel ve işletme giderlerindeki artışların yanı sıra resmi ilanların sayısında düşüşler söz konusu olmuştur. Bu zaman zarfında FETÖ hain darbe girişimin etkisi ile idareler doğrudan alım yolunu tercih etmiştir. Doğu ve Güneydoğu illerimizde bölücü terör örgütü sebebi ile gazete ilansız hizmet alımı ve yapım işleri ağırlık kazanmıştır. Acil alım, doğrudan temin, işleri bölme ya da tek kalemde toplama gibi ilandan kaçınma yöntemleri maalesef alışkanlık haline gelmiştir. Özel reklam gelirleri de bu dönemde önemli ölçüde düşmüştür. Sonuç olarak, kamu görevi icra etmekte olan yazılı basınımızın hayatiyetini devam ettirebilmesi açısından resmi ilan fiyat tarifesinde yapılacak artış can suyu olacaktır. BİK Genel Kurulu, 2017 Kasım ayı toplantısında Hükümete yaptığı çalışmayı arz etmiştir. İki yıllık enflasyon rakamlarının altında yapılan teklif Hükümetin kabulüne sunulmuştur. Tarifenin bir an önce kabul edilerek yürürlüğe girmesini bekliyor, Anadolu Basını’nın dayanacak gücü kalmadığının altını çiziyoruz” dedi.
TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı son olarak ise, basın özgürlüğü, basın çalışanlarının yıpranma hakkı ve basında mesleki düzenleme sorunları başta olmak üzere yaşanan tüm sorunların çözümüne TGK olarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını vurguladı.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.