Yenişehir’in çehresini değiştirecek proje

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yapımı süren bulvarların devamı olan imalatın, kuzey bölgesi ve merkezdeki trafik yoğunluğunu azaltacağı belirtildi

#Bursa |
14 Mar 2018 / Çar 17:31 |
/ 59 Kez Okundu
| |
Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yapımı süren bulvarların devamı olan imalatın, kuzey bölgesi ve merkezdeki trafik yoğunluğunu azaltacağı belirtildi.
Güzergâh üzerindeki Kozdere ve Cihadiye kanalları üzerine de iki köprü inşa ediliyor.
Yenişehir’in ilçe merkezi ve kuzey bölgelerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak maksadıyla geçen yıl başlatılan yakın çevre yolu inşaatı sürüyor. Toplam 3 bin 800 metre uzunluğundaki yol, ilçenin batı, kuzey ve doğu bölgelerini birbirine bağlayacak. Güzergâh boyunca alt yapı çalışmaları tamamlanırken, köprü yapımına da başlandı. Güzergâh boyunca Kozdere kanalı üzerine 25 metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde, Cihadiye kanalı üzerine ise 20 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde köprü inşa edilecek.
Yolun yapım çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildiğini belirten Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, “Çevre yolu, 100. Yıl, Yenigün ve Kurtuluş mahallelerinden geçecek. İlçenin kuzeyindeki bu 3 mahalleyi kat edecek olan çevre yolu, doğu yönündeki Bilecik yoluyla birleşecek. Bu imar uygulamasıyla 20 metre genişliğinde ve 3 bin 800 metre uzunluğunda bir güzergâh belirledik. Güzergâh üzerindeki tarlalara arsa vasfı kazandırarak yola terkleri sağladık. Toplam 190 parselde yapılaşmanın önü açıldı. Bu yapılaşmanın etkisiyle yeni cazibe bölgeleri de oluşacak” diye konuştu.
İlçe merkeziyle kuzey bölgelerindeki trafik yoğunluğunun yakın çevre yolunun tamamlanmasıyla önemli ölçüde azalacağını ifade eden Çelik,” ’Yenişehir’in kuzeyinde yeni yapılaşmalarla yoğunluk giderek artıyor. Konut sayısındaki artışın beraberinde yeni inşa edilen okullarla bu bölgedeki hareketlilik artıyor. Diğer bölgelerde de benzer yoğunluklar yaşanıyor. Meselâ batı yönündeki Bursa yolu üzerine yeni hastane binası inşa ediliyor. Vatandaşlarımız, bu hastaneye ilçe merkezine girmeden doğrudan bu çevre yolunu kullanarak ulaşabilecekler’ değerlendirmesini yaptı.
Yapılan 18 uygulama çalışması neticesinde istimlâk bedeli ödemeden bir çok alan açtıklarını belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaptığımız bu çalışma neticesinde Kurtuluş, Yenigün ve 100. Yıl mahallelerimizde 36 parselde toplam 57 bin 089 metrekare yeşil alan kazandık. Bunun yanı sıra 7 bin 222 metrekare spor alanı ve 1.636 metrekare cami alanı kazandık. Bu proje havaların açması ile yeniden başladı. Tamamlandığında ilçenin çehresini değiştirecek bir proje. İnşallah tamamlandığında hem trafik rahatlayacak hem ilçemizin görünümü değişecek. Bu projeyi gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum”.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.