4 bin dönüm arazi için sulama tesisi

Elazığ’ın Arıcak ilçesinde 4 bin dönüm araziyi sulu tarıma kavuşturması planlanan tesisin inşaatına başlandı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
19 Eki 2017 / Per 11:59 |
/ 7 Kez Okundu
| |
Elazığ’ın Arıcak ilçesinde 4 bin dönüm araziyi sulu tarıma kavuşturması planlanan tesisin inşaatına başlandı.
Elazığ İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen, Arıcak’ın tarımsal kalkınmasına önemli katkı sağlayacak ve 4 bin dönüm araziyi sulu tarıma kavuşturacak olan Yoğunbilek Sulama Tesisinin inşaatı devam ediyor. İnşaat alanında İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu incelemede bulundu.
Projenin bölgeye ciddi katkı sağlayacağını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu;" Elazığ’ın kalkınmasına katkı sağlayacak çok sayıda altyapı ve üstyapı projesini gerçekleştirmekteyiz. Bunlardan biri de DAP kaynakları ile yapımı gerçekleştirilecek olan ve 2018 yılı başında bitirilerek bölge sakinlerinin kullanımına sunulacak olan Yoğunbilek Sulama Tesisidir. Projelendirme, mühendislik ve ihale işlemleri idaremiz tarafından gerçekleştirildi. Bitirildiğinde Arıcak ilçemizde verimli alanları bulunan Yoğunbilek, Küplüce Albayrak Mezrası ve Gümüşyaka Mahallemizin 4 bin
dönüm sulanabilir arazisini sulu tarıma kazandıracak. Projemizde çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir"dedi.
Mervan Çayı üzerine kurulan tesisin, enerji ihtiyacı olmadan saniyede 250 litre su taşıma kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Sabuncu,"Projemiz için 7 bin 580 metre uzunluğunda beton trapez kanal ile 3 bin metre boru kullanılacaktır. 1 milyon 363 bin TL proje bedelli bu önemli tesisimiz tamamlandığında sulama imkanlarından Yoğunbilek ve diğer yerleşim yerlerinde mukim olan 250 ailemiz istifade edecektir. Oldukça verimli topraklara sahip bu bölgemizde hayvancılık faaliyetleri de yoğun olarak gerçekleştirmedir. Projemiz bölgede hem tarımsal çeşitliliğin ve verimliliğin artışına hem de hayvansal üretim ve yem bitkilerinin üretimine çok önemli katkı sağlayacaktır"diyerek bilgi verdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.