5 yıldır çocuğu gösterilmeyen babanın feryadı: "Çocuğumun bana ’baba’ deyişini duyamadım"

Samsun’da 5 yıl önce eski eşinin 6 günlük bebeğini kendinden kaçırdığını ve o günden beri çocuğunu bir daha göremediğini iddia eden 39 yaşındaki Berati Van, bütün yasal yollara başvurmasına rağmen kızını göremediğini belirtti

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
15 Mar 2018 / Per 09:40 |
/ 35 Kez Okundu
| |
Samsun’da 5 yıl önce eski eşinin 6 günlük bebeğini kendinden kaçırdığını ve o günden beri çocuğunu bir daha göremediğini iddia eden 39 yaşındaki Berati Van, bütün yasal yollara başvurmasına rağmen kızını göremediğini belirtti.
2012 yılından beri kızı Cemre Van’ı göremediğini belirten Berati Van, Aile Sosyal Politikalar Bakanı’ndan yardım istedi. Mahkemelerin çocuğunu görme kararlarına rağmen çocuğunu gittiği adreslerde bulamadığını ifade eden Van, tek isteğinin çocuğuna kavuşmak olduğunu belirtti. Eski eşi S.T.’nin çocuğu ile birlikte sürekli adres değiştirdiğini belirten Van, çocuğunu aramaktan artık yorulduğunu söyledi. Mahkeme dosyalarının olduğu büyük bir çanta ile çare arayan Van, şimdilik parklarda başkalarının çocuklarına bakarak evlat hasreti gidermeye çalışıyor.


"Çocuğum beni tanımıyor"
Bebeğinin 2012 yılında dünyaya geldiğini belirten Berati Van, "Bebeğim 6 günlükken işten eve geldiğimde evde polislerin olduğunu gördüm. Eşimin ailesi eşimi darp ettiğim gerekçesiyle benden şikayetçi oldular. Benim suçsuz olduğum anlaşıldı. Fakat kadınlara tanınan haklardan dolayı ben 3 ay uzaklaştırma aldım. 3 ay sonra evime döndüğümde eşimin çocuğumu alarak evden gittiğini gördüm. 9 aylıkken çocuğumu icra kanalıyla bir defaya mahsus aldım. Çocuğumu eşime teslim etmeye gittiğimde, ’Bir daha sana çocuğunu göstermeyeceğiz’ şeklinde beyanları olmuştur. Bu konuya icra memurları şahittir. Daha sonra eşimle boşandık. Elimde 20’den fazla icra tutanağı bulunuyor. Babasız Çocuklar Derneği benim çocuğuma kavuşmam için çok uğraştı ama olmadı. Ben çocuğumu tanımıyorum, çocuğum da beni tanımıyor. Benim tek isteğim devletimin beni çocuğumla buluşturmasıdır" dedi.

"İlla çocuğumu kaçırayım mı?"
Eski eşinin çocuğu ile belirttiği adreslerde bulunmadığını söyleyen Van, "İlk zamanlar çocuğumu her cuma günü görme iznim vardı. Sonra bu durum ayda iki cumartesi gününe düştü. Bana devletimin tanıdığı hakları kullanmak istiyorum. İcra tutanakları ile çocuğumu göremedim. Beyan adreslere memurlar eşliğinde gidiyoruz ama adreslerde bulamıyoruz. İstanbul’daki bir adreste olduğu söylendi gittim bulamadım. Bafra’da olduğu söylendi bulamadım. Çocuğu benden sakladılar. Çocuğumun Bafra Devlet Hastanesinde kayıtları mevcut. Ben illa çocuğumu kaçırayım mı? Ben çocuğum için bir defa 600, bir defa bin 800 TL nafaka parası yatırdım. Bunun için bir tazyik hapsi ile karşı karşıyayım. Görmediğim çocuğa neden para vereyim. Ben çocuğumu tanımıyorum. Ben parayı yatırıyorum, kim alıyor bu parayı bilmiyorum. Bu nedenle boşandığım eşime 3 sefer tazyik hapsi aldırdım. Ama bunlardan kurtulmuş. Nasıl kurtuldular bilemiyorum" diye konuştu.

"Yuvarlandım yuvarlandım uçurumun kenarına geldim"
Her türlü yasal yolu denediğini belirten Van, "Ben mahkeme mahkeme dolaştım. Bana devletimin verdiği hakların hep riayet ettim. Bunların hiç dışına çıkmadım. Yoruldum artık. Ben gelinlik kız istemiyorum. Çocuğumun bana ’baba’ deyişini duyamadım. Yaşarken bana evlat acısı yaşattılar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çocuğumun 9 aylıkken ki fotoğraflarına bakıyorum. Artık yuvarlandım yuvarlandım uçurumun kenarına geldim. Sadece kendimden çekiniyorum, kendimden korkuyorum. Ben evladımı istiyorum. Çocuğumu çok özledim. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızdan ve devletimizden yardım bekliyorum" şeklinde konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.