Adada turizm ateşi yandı

Yaz sezonu öncesi turizm sektörün önde gelen 200 firması, profesyonel alıcılarla Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda buluştu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
21 Şub 2018 / Çar 15:49 |
/ 106 Kez Okundu
| |
Yaz sezonu öncesi turizm sektörün önde gelen 200 firması, profesyonel alıcılarla Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı’nda buluştu.

Efes Kongre Merkezi’nde 21-24 Şubat 2018 tarihleri arasında GL Platform tarafından düzenlenen Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı törenle kapılarını ziyaretçilere açtı. Profesyonel ziyaretçiler otel, restoran, kafe ve eğlence dünyasının işletmecileri ile biraya gelirken, dekorasyon ve mefruşatı, endüstriyel mutfak, servis ve ikram ekipmanları, temizlik, gıda ile sarf malzemelerine yönelik son gelişmeleri de yakından takip etme fırsatı elde etti. Fuar aynı zamanda güçbirliğine de sahne oldu. Ege’nin turistik kentlerinin belediye başkanları da fuara tam kadro olarak yer aldı.


Açılışta konuşan Kaymakam Aksoy, Kuşadası’nı turizmde “bölgesel” olarak ele alınması gerektiğine dikkat çekerek bunun sınırlarının Pamukkale, Bergama, Muğla’ya dayandığını söyledi. Bölgenin en önemli özelliğinin ise “Tarih ve Kültür” turizmiyle ön planda olduğunu ve hemen ardından Kuşadası ikliminin geldiğini söyleyen Kaymakam Aksoy, “Kuşadası gerek nem gerekse sıcaklık bakımından büyük fark gösteriyor. Öyle ki temiz havası nedeniyle doktor reçetelerine girdi. Hekimlerimiz, kendilerine gelen hastalana ’Gidin Güzelçamlı’da yaşayın’ tavsiyesinde bulunuyor” diye konuştu.

“Türk turizmin hedefi birincilik”
Türk turizminin iki yıl öncesine kadar dünyada 6. sırada olduğunu hatırlatan Muammer Aksoy, bunun bir başarı olmadığını asıl başarının birincilik olduğunu ifade ederek, “Turizmin tüm unsurlarında birinci olursak başarılı oluruz ve bunu yapacak potansiyelimiz de var” dedi.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ise, yerel kalkınmada en önemli konunun artık turizm olduğuna dikkat çekti. Konakla ve ağırlama teknolojilerinin ise turizmin büyük paydaşı olduğunu ifade eden Kayalı, “Kuşadası 1960’lı yıllarda Türkiye’de başlayan turizmin amiral gemisi konumundaydı. Zaman içinde belki bu özelliğimizi kaybetmiş gibi görünebiliriz ama bunu yeniden kazanmak için çok ciddi adımlar atıyoruz. Dünya turizm pastasından Kuşadası’nın daha büyük pay alması için bu tür fuarlarda büyük önem taşıyor. Bırakın turizmi, sadece bu fuar için gelenler dahi Kuşadası’nda büyük hareketliliğe neden oluyor. O yüzden biz turizm için durmayacağız, hedefimiz için emin adımlarla ilerleyeceğiz” dedi.


Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan’ da, fuara sahip çıkmanın Kuşadası’na sahip çıkmak demek olduğunu söyledi. Akdoğan, “Fuarımızı düzenleyen GL Platform bu açıdan Kuşadası’na sahip çıkıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu. GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan ise fuarın, Türkiye turizminin geleceğinin yol haritasının belirlenmesinde önemli bir görev edindiğini belirterek, “Hepimiz elimizi taşın altına koyduk. Buradaki amacımız belli. Sürdürülebilir turizm için ortak hedefimiz için birlikte çalışmalıyız. Bu ortak hedef de turizmde birinciliktir” şeklinde konuştu.

Fuarın ilk gününe ise Genç Aşçılar yarışması damga vurdu. Türkiye Aşçılar Federasyonu koordinesinde Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından düzenlenen yarışmada, genç aşçılar en lezzetli yemekleri yapmak için yarıştı. Heyecanın dorukta olduğu yarışmada ziyaretçilerde alkışlarla destek verdi. Ayrıca dans ve folklor gösterileri de fuarda renkli anların yaşanmasına neden oldu.


Fuarın açılışına Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı da katıldı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.