Akdeniz Bölgesi’nin şubat ayı tekstil ihracatı 72.6 milyon dolar oldu

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesinde faaliyet gösteren Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin, 2018 yılı Şubat ayında 72

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
08 Mar 2018 / Per 14:05 |
/ 133 Kez Okundu
| |
Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesinde faaliyet gösteren Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin, 2018 yılı Şubat ayında 72.6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiği bildirildi.
AKİB’ten yapılan açıklamaya göre, 2018 yılı Şubat ayı sektörel bazda ihracat rakamları değerlendirildiğinde, Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatı, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla yüzde 10 oranında bir artış kaydederek 699.5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün şubat ayında Türkiye toplam ihracatındaki payı ise yüzde 5.4 oldu. 2018 yılı Şubat ayında Türkiye’den en fazla tekstil ve hammaddeleri ihraç edilen ülkeler İtalya, Bulgaristan ve Almanya olarak sıralandı.
İhracat rakamlarını değerlendiren Birlik Başkanı Zeki Kıvanç, bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla sektör ihracatında yüzde 4 oranında beklenenden az artışla 72.6 milyon dolarlık tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirildiğini belirterek, “Ülke geneli tekstil ve hammaddeleri ihracatındaki payımız yüzde 10.4 oldu. 2018 yılına iyi bir başlangıç yaparak ihracatın artışa geçeceğine inanıyoruz” dedi.
Kıvanç, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin 2018 yılı Şubat ayında değer bazında ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde, dokuma kumaşların yüzde 39 pay ile ilk sırada, örme kumaşların yüzde 24 ile ikinci sırada, pamuk ipliğinin ise yüzde 17 ile üçüncü sırada yer aldığını belirtti.
Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri Birliği’nin 2018 yılı Şubat ayında değer bazında ihracatını ülkelere göre de inceleyerek, İtalya’nın yüzde 18 pazar payı ile ilk sırada, Portekiz’in yüzde 7 ile ikinci sırada ve Bulgaristan’ın ise yüzde 5 ile üçüncü sırada yer aldığı bilgisini veren Kıvanç, “2017 yılı aynı döneme kıyasla Bulgaristan’a ihracatta yüzde 42’lik değer artışı yanında yüzde 41’lik miktar artışı yaşandı. Bunun yanında Tunus, Mısır, Ürdün ve Pakistan’a da yüzde 50’nin üzerinde ihracatta değer artışı görüldü. Yeni pazarlara açılmaya devam edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.