Almanya’da, ilk kez Türk sinema filmi çekildi

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ( KRV ) eyaletinde, Star Akademi adlı Türk tiyatro okulu, bir ilke imza atarak Almanya’da tiyatro eğitimi almış Türk kökenli öğrenciler tarafından, Almanya’daki Türklerin yaşamını konu alan ’’ Muhteşem Erkeği Bekleyen Kadınlar Kulübü ’’ adlı sinema filmi çektiler

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
01 Oca 2018 / Pzt 01:11 |
/ 231 Kez Okundu
| |
Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ( KRV ) eyaletinde, Star Akademi adlı Türk tiyatro okulu, bir ilke imza atarak Almanya’da tiyatro eğitimi almış Türk kökenli öğrenciler tarafından, Almanya’daki Türklerin yaşamını konu alan ’’ Muhteşem Erkeği Bekleyen Kadınlar Kulübü ’’ adlı sinema filmi çektiler. Filmin yönetmenliğini ünlü oyuncu Kadir Özdal yaptı. Bir ilk olan sinema filminin Nisan ayında galası yapılması planlanıyor.
Ekibin tamamı Türklerden oluşuyor
Türk tiyatro okulu Star Akademi sahiplerinden ve filmin yapımcısı Ali Ekber Yıldız, Almanya’da ilk kez bu ülkede yaşayan ve eğitim gören Türk kökenli öğrencilerin rol aldığı filmde, Almanya’da yaşayan gurbetçilerin hayatını ekrana taşıdıklarını söyledi. Yıldız, ’’Muhteşem Erkeği Bekleyen Kadınlar Kulübü, adlı Türk sinema filmi Almanya’da eğitim gören ve bu ülkede yaşayan Türk kökenli öğrenciler ile çekilmiş ilk Türk sinema filmi oldu. Film, Star Akademi imkanları ile çekilmiş bir filmdir. Senaryosundan, teknik ekibine kadar tüm her şey kendi imkanlarımız ile sağlandı. Bu da bu alanda ilk Türk yapımı bir sinema filmi olacak. Almanya’da elbette ki Türk kökenli yönetmenler ve oyuncular da var. Ancak, bir Türk kökenli tiyatro okulundan tamamı Türk olan bu sinema film projesi ilk. Bu proje ile gençlerin sokaklardan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutarak topluma kazandırılması noktasında da önemli rol oynuyor. Star Akademi’nin hedeflerinden birine ulaşmış olduk. Bize destek veren herkese teşekkür ediyorum ’’ dedi.
Almanya’daki Türklerin yaşamı konu ediliyor
Ünlü sinema oyuncusu ve yönetmen Kadir Özdal, ’’Almanya’da, tamamı bu ülkedeki teknik imkan ve oyuncular tarafından çekilmiş ilk Türk sinema filminin yönetmeni olmak bana büyük keyif verdi. Türkiye’de filmlerde oynamış biri olarak, ben de burada yeni bir tecrübe ediniyorum. Star Akademi’de, tiyatro dersleri veriliyor, bende bu hocalardan birisiyim. Gayet özveri ile bir ekip çalışmasıyla iyi bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum’’ dedi.
Filmin yapımcısı ve aynı zamanda filmde rol alan Metin Aydın ise kendi imkanları ile çektikleri Türk sinema filminin bu alanda güzel bir örnek teşkil edeceğini ifade ederek, ileride Türkiye’nin tanıtımı için de film çekmek istediklerini belirtti. Aydın, ’’Çekimler çok iyi geçti. Proje çok iyiydi. Almanya’da olan olaylar, ilk defa burada yaşayan insanların hikayelerini koyduk. Bu sinema filmini izleyenler, kendisini bu filmde bulacak. Senaryo ve çekimler çok güzel geçti. Böyle projeleri sık sık yapmak gerekiyor. Türkiye’de, Almanya’da yaşayan Türkleri daha iyi tanıtmak gerekiyor. Bu projenin örnek olacağına inanıyorum ’’ diye konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.