Atatürk Araştırma Merkezinden Türkmenler hakkında kitap

İhsan Şerif Kaymaz’ın yayına hazırladığı ve Usame Kemali ile Ammar Sinjar tarafından yazılan Irak Yönetimi Altında Türkmenler (1918-2003) adlı eser Atatürk Araştırma Merkezi Yayınları arasındaki yerini aldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Ara 2017 / Sal 11:58 |
/ 5 Kez Okundu
| |
İhsan Şerif Kaymaz’ın yayına hazırladığı ve Usame Kemali ile Ammar Sinjar tarafından yazılan Irak Yönetimi Altında Türkmenler (1918-2003) adlı eser Atatürk Araştırma Merkezi Yayınları arasındaki yerini aldı.
Atatürk Araştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, Irak Türkmenlerinin, Kuzey Irak’taki varlıklarının bin yılı aşan bir geçmişe dayandığı belirtildi. Bu sürenin çok büyük bölümünde farklı Türk yönetimleri altında yaşamış olmanın ayrıcalıklarından faydalanmalarına karşın son yüz yıllık dönemin Irak Türkmenleri için acı ve sıkıntı içinde geçtiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Önce İngilizler daha sonra da aynı coğrafyayı paylaştıkları Arap ve Kürt unsurlar, Türklerin geri dönmesini bertaraf edebilmek için bölgedeki Türkmenlere karşı yok etme politikası uygulamışlardır. Manda yönetimi, krallık ya da ABD işgalinin, Irak Türkmenlerine karşı uygulanan baskı açısından hiçbir farkı yoktur. Bu kitap, Osmanlı Devleti yönetiminden çıktıktan sonra Irak Türkmenlerinin yaşadıkları baskıyı anlatıp onların gelecekleri hakkında öngörü olanağı yaratmak için kaleme alınmıştır" denildi.
Kitaba, Atatürk Araştırma Merkezi’nin Ankara’da bulunan kitap satış noktalarından ve www.atam.gov.tr adresindeki ’e-mağaza’dan ulaşılabileceği kaydedildi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.