Av malzemelerini tedarik ederken yaşanan sorunlar satıcıların en büyük sıkıntısı

Türkiye’deki popülerliği her geçen gün artan avcılık sporunun sorunları da çoğalmaya devam ediyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
28 Şub 2018 / Çar 10:27 |
/ 75 Kez Okundu
| |
Türkiye’deki popülerliği her geçen gün artan avcılık sporunun sorunları da çoğalmaya devam ediyor. Avcılık ve kamp malzemeleri satıcıları, av malzemelerin tedarik sürecindeki yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşmasını istiyorlar.
Doğal yaşam alanı bakımından Dünya’nın sayılı yerlerinden birisi olan Türkiye’de avcılık sporuna olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Avcılık sporu popülerliğini arttırırken beraberinde de birçok problemi getiriyor. Av malzemelerini tedarik ederken yaşanan sorunlar satıcıların başını ağrıtıyor. Eskişehir’de av ve kamp malzemesi satıcısı olan eski Astsubay Aydın Özdemir, av malzemelerinin tedarik sürecinde karşılaştıkları sıkıntılara yetkililerin bir çözüm yolu bulmalarını istediğini ifade etti.
“Vatandaş, rahatlıkla istediği sayıda silah alabiliyor”
Av malzemeleri satan bayilerin silah ve fişek siparişi verirken birçok sorunla karşı karşıya kaldığını belirten Aydın Özdemir, satıcı olmayan ve sadece avcılıkla uğraşan vatandaşların istediği malzemeyi dilediği sayıda alabildiğini vurguladı. Özdemir, “OHAL kapsamı sebebi ile şu an kargo şirketleri ne silah ne de fişek hiç birini taşıyamıyor. Fişek satın alma ihtiyacımız olduğu zaman gidip nakliye teskeresi kestirmemiz gerekiyor. Taşıma yapacağımız araca patlayıcı madde zorunlu sorumluluk sigortası yaptırmamız gerekiyor. Bulunduğumuz ürünleri tedarik edeceğimiz yerdeki il ya da ilçe emniyet müdürlüklerine bilgi verip, nezaret altında yükleme yapıyoruz. Bunlar olması gereken doğru işler, ancak av malzemesi satmayan bir vatandaş, raftaki bütün fişekleri sayı belirtmeksizin satın alıp gidebiliyor. Vatandaş, rahatlıkla istediği sayıda silah alabiliyor. Biz bayii olarak bu konuda çok sıkıntı yaşıyoruz. Buradaki adaleti sağlamak gerekir” şeklinde konuştu.
“Firma denetimlerinin yoğun olarak yapıldığını düşünmüyoruz”
Avcılığın sadece silah ile avlanma olmadığını vurgulayan Özdemir, balıkçılığı da avcılık sporunun içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Özdemir, balık avcılığında denetimlerin yetersiz kaldığını dile getirirken göletlerin ticari olarak faaliyet gösteren firmalara kiralanmasının yanlış olduğunu ifade etti. Derneklerden ve federasyonlardan çözüm yolu bulmalarını isteyen Aydın Özdemir, “Bir amatör balıkçının orada tüketeceği ya da tutacağı balık 3 ya da 5 tane olurken göleti ticari maksat ile kiralayan şahıslar ya da kooperatifler binlerce metre ağı yıl boyunca hiç sudan çıkarmadan avcılık yapabiliyor. Amatör balıkçı; kullanabileceği olta adetinden, olta başına suya atılacak kanca adetine kadar kontrol ediliyor. Yakalanan balığın boy limitleri uymadığı zaman amatör balıkçı bundan ceza alıyor. Ancak bunu ticari şekilde gölet kiralayarak yapan firma denetimlerinin yoğun olarak yapıldığını düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.
“At alabiliyor ama silah alamıyor”
Silah taşıma ruhsatı bulunan avcıların silah alırken yaşadığı sorunlara da değinen eski Astsubay Aydın Özdemir, konuyla alakalı şunları kaydetti:
“Bu spor ile uğraşmak isteyen vatandaşın bin liranın üzerinde vergi borcunun olmaması gerekiyor. Ancak milyonlarca lira vergi borcu olan bir insan at alabiliyor, yat alabiliyor, kat alabiliyor ama bir silah satın alma prosedürüne girdiği zaman, bin liranın üstünde bir vergi borcu olduğunda silah satın alamıyor. Bununla ilgili yetkililerden bir düzenleme istiyoruz.”

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.