Balıkesir’de bin 100 çiftçinin borçları ertelendi

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat Altıeylül ve Karesi ilçelerinde hasar tespit komisyonlarına müracaat eden bin 100 çiftçinin borçlarının 1 yıl süreyle ertelendiğini açıkladı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
15 Oca 2018 / Pzt 16:27 |
/ 108 Kez Okundu
| |
Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat Altıeylül ve Karesi ilçelerinde hasar tespit komisyonlarına müracaat eden bin 100 çiftçinin borçlarının 1 yıl süreyle ertelendiğini açıkladı.
Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat düzenlediği basın toplantısında 2017 yılını değerlendirerek 2018 yılı için çiftçinin beklentilerini açıkladı. Tarımsal anlamda 2017 yılının fevkalade sıkıntılı olduğunu dile getiren Başkan Sözat “Hem üretime hemde üretene çok büyük sıkıntılar getirdiğini ifade edebilirim. Tabi afetlerden zarar gördük, bölgesel olarak bir kısmında kuraklık bir kısmında dolu ve aşırı yağışlardan zarar gören çiftçilerimiz maalesef ödeme güçlüğü içerisine düştü. Bu sıkıntılarını gidermek için bizde kolları sıvadık bu çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım krediye olan mevcut borçlarının 1 sene daha ertelenmesi noktasında hasar tespit komisyonlarınca erteleme kararı aldık. Sadece Balıkesir merkezinde bin 100 çiftçinin borçları 1 yıl vade ile ertelendi. Ertelemek çiftçimizi biraz rahatlattı ama gönül isterdi ki erteletmeden keşke borçlarımızı ödeyebilecek bir durumda olsaydık. Türkiye son 40 yılın en büyük kuraklık dönemini yaşıyor. Yine Güneydoğu’da yağmur duasına çıkan illerimiz var. İlk oluyor bu Ocak ayında yağmur duasına çıkılıyor”dedi.

Beton yığınları Türkiye’yi çölleşmeye doğru görüyor
Bazı kesimlerin menfaatleri için doğayı bozup ağaçları kestiğini belirten Başkan Sözat “Biz gariban çiftçilerde yağmur için Allah’a dua etmek düşüyor. Doğayı ve çevreyi koruyalım ki iklimin doğayla çok yakından ilgisi var. Bir takım madencilerin, sanayicilerin Türkiye’yi düşünmeden sadece oralara yapacakları beton yığınlarından kacanacakları paranın ileride kendilerini de rahatsız edeceğini düşünmeleri gerekiyor. Zira o betan yığınları Türkiye’yi çölleşmeye doğru götürüyor. Türkiye maalesef kendine yeten ülke olma konumundan çıktı ithalatçı konumuna geldi. 2017 yılı ithalatçı bir Türkiye meydana getirdi ve Türkiye’yi ithalat cenneti haline getirdi. Doğa er veya geç kendisine yapılanların intikamını alıyor”şeklinde konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.