Başkan Daşdelen: "Çobanoğlu, Kars’ı sadece Türkiye’de değil dünyada tanıttı"

Kars Kuzey Doğu Gazeteciler Cemiyeti (KKDGC) Başkanı Ercüment Daşdelen, Devlet Sanatçısı Aşık Murat Çobanoğlu’nun vefatının 13

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
26 Mar 2018 / Pzt 10:53 |
/ 136 Kez Okundu
| |
Kars Kuzey Doğu Gazeteciler Cemiyeti (KKDGC) Başkanı Ercüment Daşdelen, Devlet Sanatçısı Aşık Murat Çobanoğlu’nun vefatının 13. yıldönümü dolayısıyla açıklamada bulundu.
Daşdelen, Çobanoğlu’nun Kars’ı sadece Türkiye’de değil dünyanın çeşitli ülkelerine tanıtan halk ozanlarımızdan olduğunu belirtti.
Ercüment Daşdelen, Aşıklık geleneğinin bir parçası olan türkülü hikayeler anlatma konusunda da başarılı örnekler veren Çobanoğlu’nun, kendi türkülerinin yanı sıra usta malı türkülerini de genç kuşaklara aktardığını söyledi.
Daşdelen, “1965’e kadar Devrani, 1967’ye kadar Yanani, ondan sonra da Çobanoğlu takma adını kullandı. 1968-1987 yılları arasında çıkardığı yirmiye yakın plak ve kaseti vardır. 2 tane de altın plağı bulunmaktadır. Kiziroğlu türküsünü tüm Türkiye’ye tanıtmıştır. Televizyon programlarında Karapapak ağzıyla söylediği türküleriyle herkesin beğenisini kazanarak aşıklık geleneği ve halk edebiyatına önemli katkılar sunmuş bir halk ozanımızdır” dedi.
Daşdelen, ülkemize hizmet eden, yıllarca radyolarda ve televizyonlarda programlar yaparak türküleri dilden dile dolaşan, arkasında unutulmaz eserler bırakan Devlet Sanatçısı merhum halk ozanı Aşık Murat Çobanoğlu’nu vefatının 13. yıldönümünde rahmetle ve saygıyla andığını ifade etti.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.