Başkan Kazım Kurt vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor

Odunpazarı Belediye Başkanı Av

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
28 Şub 2018 / Çar 15:53 |
/ 39 Kez Okundu
| |
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, vatandaş buluşmalarına Seyitgazi Sarıcailyas, Şükranlı ve Çukurca Köylüleri Derneği ile devam etti.
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Her hafta farklı bir mahalleye giderek vatandaşlarla kucaklaşan Başkan Kurt, bulunan Sivrihisar ve Köyleri Yardımlaşma Derneği’nin ardından Seyitgazi Sarıcailyas, Şükranlı ve Çukurca Köylüleri Derneği’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Toplantıda vatandaşların sorunlarını dinleyen Başkan Kurt, kendisine yönelten soruları cevapladı.

“Önceki yönetimlerin 10 yılda yaptığı işlerden çok iş yaptık”
Vatandaş buluşmasında, vatandaşları belediye faaliyetleri konusunda bilgilendiren ve sorunlarını dinleyen Başkan Kurt, Belediye Başkanı seçildiği 2014 yılı Nisan ayından günümüze kadar geçen 4 yıllık süreçte kendisinden önceki yönetimlerin 10 yılda yaptığı işlerden çok iş yaptığını kaydetti. Daha önce köylerin ilçe belediyelerine ait olmadığını dile getiren Başkan Kurt, “Şimdi 52 köy bize bağlandı. O köylerin işleriyle de belediye ilgilenmek zorunda. Geçişte İl Genel Meclisinin yaptığı işi, bugün biz yapıyoruz. Vişnelik Mahallesi bizim için nasıl ise şimdi Çağlan Köyü, Kalkanlı, Türkmentokat da öyle. Sistemi kurduk. Yetiyor mu, yetmiyor. Tamamını 5 yıl içinde bitirebilir miyiz diye uğraştık. Eğer bu yıl yapacaklarımız tamamlanır ise 52 köyün de belediyecilik anlamında ki sıkıntılarını gideririz. Köyler mahalle olunca bazı araziler bize geçti. Bu araziler, köylerin yıllarca çalışarak biriktirerek kazandığı tarlalar ya da köy muhtarlığının, okulun arsaları. Bunların çok kolay bir yolu var. Satarsın, elden çıkarırsın o gelen parayla da bir şey yaparsın, yapıyor görünürsün, tüketirsin. Biz böyle yapmadık. Biz bu arsaları, bu tarlaları o köylüye geri vermenin yollarını aradık. Birçoğuna dernek kurdurduk. O tarlaları dernekler üzerinden köylüye geri verdik” diye konuştu.

“OMEK’teki kurslara katılarak meslek edinin”
Konuşmasında Odunpazarı Sanat ve Meslek Edindirme Kursları’na (OMEK) da değinen Başkan Kurt, toplantıya katılanlara OMEK’te yer alan kurslara katılarak meslek edinme çağrısı yaptı. Başkan Kurt, “Ekonomiye katkı sunmak için Odunpazarı’nda meslek edinme kursları açtık. Daha öncede vardı bu kurslar, daha önce Halk Eğitim iş birliği içinde yapılıyordu. Şimdi halk eğitim biz sizin ile iş birliği yapmak istemiyoruz dedi. Biz kendimiz yaptık. Öğretmenleri de kendimiz buluyoruz, bu işleri de kendimiz sürdürüyoruz. Bu kurslarda kadınların ürettiklerini de satacak bir ortam sunuyoruz. Şuanda bizim kurslarımızda ders alan ya da bizim OKEP’de çalışan kadınların ürettiklerini Arasta Çarşısında dükkân açtık satıyoruz. Pazarlara çıkarıp orada satma şansı veriyoruz dolayısı ile kadın el işini işledikten sonra Odunpazarı Belediyesi’ne getirirse ay sonunda 200 - 300 TL alacağını biliyor. Mutfağa küçük katkı olur diye düşünüyorduk, iş gelişti belirli bir noktaya geldi. Bu yıl Odunpazarı Kadın Kooperatifini kurduk. Orada pasta üretiyorlar, biz belediyemizin etkinliklerinde pastayı onlardan alıyoruz. Onlarda buradan para kazanmaya başlıyor. Odunpazarı Belediyesi olarak, ekonomik anlamda devletin yapması gereken birçok işi biz yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.