Çanakkale Oratoryosu izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı

Çanakkale şehitlerine ithafen hazırlanan Çanakkale Kahramanları Destansı Oratoryosu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahnelendi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
19 Mar 2018 / Pzt 14:21 |
/ 57 Kez Okundu
| |
Çanakkale şehitlerine ithafen hazırlanan Çanakkale Kahramanları Destansı Oratoryosu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahnelendi.
Oratoryo, saygı duruşun ve tüm sanatçı ve dinleyicilerin katılımıyla İstiklal Marşı’nın seslendirilmesiyle başladı.“Savaşın Tasviri”, “Çanakkale Türküsü”, “Atatürk’ün Söylemleri”, “Duaya Davet” ve “Dua” olmak üzere beş bölümden oluşan oratoryo Çanakkale Zaferi’nin duygusunu sahneye taşıdı. Oratoryo, projenin yönetmeni ve orkestra şefi Çetin Işıközlü’nün, Mehmet Âkif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine isimli şiirinden aldığı ilhamla bestelendi. CRR Senfoni Orkestrası ve İstanbul Senfoni Korosu’nun sahne aldığı geceye soprano Mine Kurtoğlu, mezzosoprano Aylin Ateş, tenor Bülent Külekçi ve ünlü bas Tuncay Kurtoğlu solist olarak katıldı.
Oyuncu Şükrü Türen ise Atatürk’ün söylemleri bölümünde “Çanakkale Kahramanlarına Ölmeyi Emrediş”, “Conkbayırı Tasviri”, “Bomba Sırtı Vakası” ve “Anzaklar Üzerine” metinleri ile Necmettin Halil Onay’a ait Dur Yolcu şiirini seslendirdi. Çanakkale Kahramanları Destansı Oratoryosu son bölüm olan “Dua”nın ardından büyük alkışlarla sona erdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.