Çorum Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi protesto edildi

ÇORUM (İHA) – Çorum’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 14 şeker fabrikasının satışı için ihale sürecini başlatmasının ardından protesto gösterisi düzenlendi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
07 Mar 2018 / Çar 19:46 |
/ 32 Kez Okundu
| |
ÇORUM (İHA) – Çorum’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 14 şeker fabrikasının satışı için ihale sürecini başlatmasının ardından protesto gösterisi düzenlendi. Gösterilere CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP’li milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.
Şeker fabrikası önünde düzenlenen eyleme katılanlar, "Şeker fabrikalarını savunmak vatanı savunmaktır", “Pancar şekeri gözümüzün nurudur, özelleştirme nuru söndürmenin yoludur” yazılı dövizler taşıyarak "Şeker vatandır, vatan satılmaz" şeklinde sloganlar attı. Fabrika önünde kurulan platformda bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini parti meselesi olarak görmediklerinin, özelleştirmenin bu topraklarda yaşayan herkesi etkilediğini söyledi.
Afrin’de milli bir duruş sergileyen siyasi partilerin şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde de aynı duruşu sergilemesi için çağrıda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Siyasi partiler Afrin’de milli bir duruş gösteriyor. Bir şehit geldiği zaman AK Partilinin ne kadar yüreği yanıyorsa MHP’linin de CHP’linin de o kadar yüreği yanıyor mu, hepimizin yüreği yanıyor mu? Yanıyor. Allah bir daha bizi şehit haberleriyle uyandırmasın, diyor muyuz, diyoruz. Afrin milli bir mesele burası da milli bir mesele. Gel milli ve yerliliğini göster. Ben AK Parti’nin yöneticilerine bir şey demiyorum. Nasıl ki Afrin’de hep beraber kol kolaysak Şeker Fabrikası’nda girin kolumuza bu satışı engelleyelim. Engelleyebilir miyiz? Engelleriz. Her gün özelleştirme kılıcı tepede sallanıyor. Buradaki arazi Çorumlulara verilmeyecek. Bu nedenle herkesin karşı çıkması gerekiyor” dedi.
Şeker fabrikalarının satışının ekonominin yanı sıra halk sağlığına da zararlı olduğunu dile getiren Ağbaba, “Bu fabrikaların satışı halkın sağlığına zararlı. Çocuklarımızın sağlığına zararlı. Ocak ayında Sağlık Bakanlığı Nişasta bazlı şekerin zararlarını açıkladı. Buna Nişasta bazlı şeker diyerek ismini güzelleştiriyorlar. Bu gıdanın ismi sentetik zehir. Bu gıdanın ismi şeytan şeytan. Buna teslim olmayacağız. Bunu bu ülkenin yoksul fakir insanına yedirmememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Çorum’a siyasi bir sebeple gelmediklerini ve siyasi propaganda yapmayacaklarını dile getiren Ağbaba, “Ancak burada kaybolan heder edilen yok edilen değer cumhuriyetin değeri. Sizin kendi öz varlığınız. Bu mesele Çorumluların namus meselesi. Bu mesele CHP’lilerin de namus ve şeref meselesi. Biz sizin yanınızdayız. Bu vatan ittifakı, ekmek ittifakı. Siyasi görüşlerimiz farklı. Önce vatan diyoruz. Önce şeker fabrikası diyoruz” diye konuştu.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.