Dr. Sadık Ahmet yaya üst geçidi açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Ömer Türkçakal Bulvarı üzerine inşa edilen Balkan Türkleri’nin sembol ismi Dr

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Ara 2017 / Sal 16:33 |
/ 46 Kez Okundu
| |
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Ömer Türkçakal Bulvarı üzerine inşa edilen Balkan Türkleri’nin sembol ismi Dr. Sadık Ahmet yaya üst geçidi düzenlenen törenle açıldı.
Outlet Center Park alanında gerçekleştirilen tanıtım programına katılım yoğun oldu. Programa Dr. Sadık Ahmet eşi Işık Ahmet ve oğlu Levent Ahmet, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfi Bodur, Batı Trakya Türkü ve Kocaelili vatandaşlar katıldı.
Tanıtım programının gerçekleştirildiği Sadık Ahmet Üstgeçidi ile Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde yayaların ulaşımı rahatladı. Tanıtım programı sonrasında Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na kendi eliyle yaptığı bir tabloyu hediye etti. Daha sonrasında protokol ve katılımcılar üstgeçidi inceleyerek karşı tarafa geçti.
Tanıtım programında konuşan Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet çok anlamlı bir gün yaşadığını belirterek, "Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanıma, Batı Trakya Türkleri İzmit Şubesine, Valime İzmit yerel yönetimine şükran ve minnet sunuyorum. 22 yıl geçmesine rağmen hala Dr. Sadık Ahmet var ve yaşıyor. Ben onun burada yaşadığına inanıyorum. Türkiye Cumhuriyetine çok teşekkür ediyorum ve ona dua ediyorum. Var ve daim olun. Her zaman güzel işler yapın. En son batı Trakya’ya Cumhurbaşkanımız da geldi. Orada dünya lideri olduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanı Yunanistan karışında, büyük devletin üstünlüğünü gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti bizim ana vatanımız ve biz Lozan Barış Antlaşmasıyla imza altına alınan bir azınlığız. Biz oraya işçi olarak gitmedik. Sadık Ahmet de orada doktordu. Ezilen ve baskıyla haksızlığa uğrayan insanlarımız vardı. Onların haklarını savundu” dedi.
Tanıtım programında Konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu güzel eser ismiyle de ayrı bir güzellik kazandı. Biz burada Dr. Sadık Ahmet’i analım dedik. Katılan tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bu yol duble haline haline gelince Ömer Türkçakal Bulvarı’da böyle bir köprü zorunlu hale geldi. Hemen kararımızı verdik, ihalesini yaptık. Şimdi de bu mütevazı törenle tanıtım programını gerçekleştiriyoruz. Bu programa özel bir isim için bir araya geldik. Kişiliğiyle, kimliğiyle, zulme boyun eğmemiş bir kardeşimiz için buluştuk. Dr. Sadık Ahmet ismi hep örnek alınacaktır” diye konuştu.
Tanıtım programında konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy köprünün büyüyen ve gelişen Kocaeli’nin trafiğini rahatlatacağını kaydederek” Buradan faydalanacak halkımız ve ilimiz için hayırlı olsun. Bu üstgeçit Kocaeli’de yapılan birçok üstgeçitten birisidir. Bu üstgeçidi anlamlı hale getiren ve ona verilen isimdir. Dr. Sadık Ahmet çok önemli bir isim ve onun isminin yaşatılması bu acıdan önem arz ediyor. Batı Trakya’da yaşayan soydaşlarımızın maruz kaldığı olumsuzluklara direnen ve onların temel ve hürriyetlerden faydalanmasını sağlamak için gayret gösteren bir şahsiyettir” şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediyesi köprülü kavşağın hizmete girmesiyle transit hale gelen Ömer Türkçakal Bulvarı üzerine yaya üstgeçitleri yapmaya devam ediyor. İnşa edilen, Dr. Sadık Ahmet yaya üstgeçit köprüsüyle karşıdan karşıya geçişler daha güvenli hale geldi. 60 metre orta açıklığa sahip yaya üstgeçidi 140 ton ağırlığa sahip olarak inşa edildi. Geçit ayaklarına 18 adet 35,5 metre uzunluğunda 100 santimetre çapında fore kazık konuldu. 330 metrekare dökme tartan pist imalatı yapıldı. Üstgeçitte 245 metreküp beton, 110 ton nervürlü donatı çeliği, Bordür, tretuar gibi çalışmalar yapıldı. Ayrıca üstgeçitte 2 adet engelli asansörü bulunuyor.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.