DTB Başkanı Engin Yeşil: “2018’e teşvikle başlayalım”

Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile Doğu ve Güneydoğu’daki 23 ile yönelik çıkması beklenen yeni teşvik paketinin özellikle Diyarbakır için adeta can suyu niteliğinde olacağını belirten Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 2018 yılına açıklanacak yeni teşvik paketiyle girmek istediklerini söyledi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
28 Ara 2017 / Per 14:33 |
/ 45 Kez Okundu
| |
Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile Doğu ve Güneydoğu’daki 23 ile yönelik çıkması beklenen yeni teşvik paketinin özellikle Diyarbakır için adeta can suyu niteliğinde olacağını belirten Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 2018 yılına açıklanacak yeni teşvik paketiyle girmek istediklerini söyledi.
DTB Başkanı Engin Yeşil, bölgede gecikmiş yatırımların daha hızlı bir şekilde yapılması ve bölgenin gelişmiş illerle arasındaki farkının kapatılması için 23 ili kapsayacak olan teşvik paketinin bölge için büyük önem taşıdığını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarının ardından bölgede büyük heyecan oluşturan 23 ili kapsayacak teşvik paketinin iş dünyası tarafından büyük umutla beklendiğini anlatan Yeşil, “23 ilde uygulayacak ve 6. bölge tedbirlerini kapsayacak teşvik paketiyle birlikte yatırım yapmanın önündeki tüm engellerin kalkıyor olması bölgeyi yatırım üssüne dönüştürebilir” dedi.

“Yeni bir dönemin müjdeleyicisi olsun”
Teşvik paketinin bölgede yeni bir dönemin müjdeleyicisi olmasını temenni eden DTB Başkanı Yeşil, “Bu paket, bölgenin huzuru, istikrarı ve vatandaşlarımızın refahı için de çok önemli. Destek paketi, bu bölgelerimizde şehirlerin ekonomik ve sosyal inşasını sağlayacak. Diyarbakır ve bölge illeri, verimli tarım arazileri, inanç, kültür, turizm potansiyeli, genç nüfusu, pazar avantajları gibi önemli bir potansiyele sahip. Teşvik ve destekler ile bu potansiyellerin faaliyete geçirilmesi hem bölge hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

e “Mevcut yatırımcı da desteklenmeli”
Bir tarafta yeni yatırımları teşvik edici politikalar geliştirirken bir taraftan da mevcut yatırımcıları ayakta tutacak adımları da atmak gerektiğini vurgulayan Başkan Yeşil, şunları kaydetti:
“Bölgede yaşananların ortaya çıkardığı sonuçlardan dolayı mevcut işletmelerimizin büyük çoğunluğu yaşadıkları hacim kaybından dolayı ciddi finansman sorunu yaşamaktalar.Finansmana erişim ve finansman maliyeti sorunu bölgede çok yüksektir. Bu konuda gerek faizsiz kredi gerekse de finansmana erişimde sağlanacak kolaylıklar iş insanlarına nefes verecektir. Gerek uygun yatırım ortamı gerekse de bölgeye uygun teşvik desteklerinin sağlanması durumunda İş insanlarımız ve girişimcilerimiz, hem bölge hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sunacağına inanıyorum.”

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.