Endemik bitkileri toplayanlara ağır para cezası

İlkbaharın gelmesiyle doğadaki endemik bitkiler boy göstermeye başlarken, biokaçakçılığın önlenmesi kapsamında salep, kum zambağı, orkide, anemon, lale, dağ soğanı gibi endemik bitkileri toplayanlara ağır para cezaları uygulanacağı bildirildi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Mar 2018 / Per 12:40 |
/ 159 Kez Okundu
| |
İlkbaharın gelmesiyle doğadaki endemik bitkiler boy göstermeye başlarken, biokaçakçılığın önlenmesi kapsamında salep, kum zambağı, orkide, anemon, lale, dağ soğanı gibi endemik bitkileri toplayanlara ağır para cezaları uygulanacağı bildirildi.
Endemik bitkiler açısından İzmir’in Çeşme ilçesinin doğasının zengin çeşitliliğe sahip olduğu bilinirken, özellikle soğanlı endemik bitkilerin bilinçsizce kökünden sökülmesiyle, yok olma tehlikesi belirdi. Özellikle salep ve yabani orkidelerin kök yumrularının sökülerek ticari amaçla toplanması, endemik olan bu bitkilerin zaman içinde yok olması tehlikesini ortaya çıkarıyor.
Endemik soğanlı bitkilerin doğadan toplanmasıyla ilgili şikayetlerin yoğunlaştığına dikkat çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ümit Alkoç, bu tür bitkilerin toplanmasının yasak olduğunu ve ağır para cezası uygulanacağını belirterek uyarıda bulundu.

38 bin liraya varan idari para cezası uygulanacak
Bahar aylarının gelmesi ile birlikte doğada bulunan bitkilerin gün yüzüne çıkmaya başladığını belirten İlçe Müdürü Ümit Alkoç, "Bu bitkiler şifa, besin ve sağlık kaynağıdır. Bu güzel coğrafyada yetişen çok değerli endemik bitkiler mevcut olup, bu bitkilerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması hepimizin en önemli görevi olmalıdır. Bu amaçla, ilçemizde Mart ve Nisan aylarında, kimliği belirsiz kişilerce bilinçsiz bir şekilde, özellikle soğanlı bitkileri toplayıp, bunları piyasaya arz eden ve/veya tüketime sunan kişilerin olduğu yönündeki ihbarların sayısı artmaktadır. Koruma altındaki bu tip soğanlı bitkilerin toplanması, köklenmesi kesinlikle yasaktır. Bu kapsamda, özellikle ilçemizde de yetişen salep, kum zambağı, orkide, anemon, lale, dağ soğanı gibi bitkilerin toplanması halinde 38 bin liraya varan idari para cezası uygulanmaktadır. Özellikle ilçemizde, deniz kıyılarındaki kumsallarda bulunan kum zambakları ve salepleri korumamız, hepimizin vatandaşlık görevidir. Son yıllarda artan biokaçakçılığın önlenmesi için, doğada bulunan bu önemli özellikteki soğanlı bitkileri bilinçsizce toplayanların, İzmir Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, İzmir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Orman - Tarım Müdürlükleri ve kolluk kuvvetlerine, cep telefonları ile fotoğraflayarak ihbar edilmesini rica ediyoruz" diye konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.