Erzincan da şeker fabrikası için ortak çözüm arayışına gidildi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Erzincan’ın da içinde bulunduğu 14 şeker fabrikasının satışı için ihale sürecini başlatmasının ardından Erzincan da sivil toplum kuruluş temsilcileri ve işadamlarının katılımlarıyla istişare toplantısı düzenledi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
03 Mar 2018 / Cmt 17:24 |
/ 58 Kez Okundu
| |
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Erzincan’ın da içinde bulunduğu 14 şeker fabrikasının satışı için ihale sürecini başlatmasının ardından Erzincan da sivil toplum kuruluş temsilcileri ve işadamlarının katılımlarıyla istişare toplantısı düzenledi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale açtı. Nisan ayında yapılacak ihale öncesi şeker fabrikasının satışına yönelik istişare toplantısı organize edildi.
Erzincan Hilton Garden Inn Otel’de düzenlenen toplantıya Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram’ın yanı sıra sivil toplum kuruluş temsilcileri ve İstanbul’dan gelen Erzincanlı işadamları katıldı.
Gerçekleştirilen toplantıda şeker fabrikasının satış ve sonrası için yapılması gereken konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Erzincan Şeker Fabrikası’nın özelleşmesinin ardından fabrikanın Erzincan’da faaliyet alanını genişleterek üretimi sürdürebilmesi adına neler yapılabileceğine ilişkin ortak bir çözüm arayışına gidildi.
Toplantıda konuşan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, 1280 dönüm arazisi bulunan fabrika arazilerinin ve makine fabrikasının satılmayacağını, sadece 400 dönüm arazi üzerine kurulan şeker fabrikasının satışa sunulacağını ifade ettiler.
Toplantıda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, işletmenin yürütülmesi noktasında her türlü teknik desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, yapılan incelemelerde geçen yıl 28 bin 500 ton şeker üretildiğini, 3 lira 07 Kuruş’a ise satışının yapıldığını kaydetti. Giderlerin gelirlerden 10 milyon fazla olduğunu dile getiren Vali Arslantaş 88 milyon lira gelir olduğunu söyledi.
Vali Arslantaş, fabrikada çalışan mevcut çalışanların isterlerse satış sonrası alacak kişi ile anlaşıp işlerine devam edebileceğini anlaşmaz iseler, Türk Şeker’in diğer fabrikalarında istihdam edilebileceklerini söyledi.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.