Etna Yanardağı denize doğru kayıyor

Avrupa’nın en aktif yanardağı, bilim adamları ve turistlerin ilgi odağı olan Etna Yanardağının denize doğru kaydığı açıklandı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
24 Mar 2018 / Cmt 17:05 |
/ 146 Kez Okundu
| |
Avrupa’nın en aktif yanardağı, bilim adamları ve turistlerin ilgi odağı olan Etna Yanardağının denize doğru kaydığı açıklandı.
Bilim adamları Etna Yanardağının üstünde bulunduğu Sicilya adasının Akdeniz’e doğru yılda 14 milimetre kaydığını tespit etti. İngiltere’nin liderliğindeki bir ekip, bu durumun ilerde Etna’da gittikçe artan bir şekilde tehlikenin artabilecek olması sebebiyle durumun dikkatlice incelenmesi gerektiğini söyledi. Araştırma grubu bu durumu Volkanoloji isimli bültende yayımladı.
Gözlem ekibinin İngiliz başkanı yazar Dr. John Murray şu an için bir uyarının söz konusu olmadığını ancak yanardağın kayışının hızlanması durumunda gözlem altında tutulması gerektiğini söyledi.
Volkanların gözetimi için uzay projesi
Bir Jeolog olan Dr John Murray yarım yüzyıldır Avrupa’nın önde gelen bu volkanı araştırdı. Dağı izlemek için çevresine yüksek hassasiyetli küresel konumlama sistemi (GPS) yerleştirdi. Murray, GPS’lerin milimetrik değişimlere karşı duyarlı olduğunu ve 11 yıllık araştırma verilerine göre dağın, doğu-güney-doğu yönünde yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Giarre sahil kasabasına doğru hareket ettiğini belirtti. Etna Yanardağının 1-3 derece çok yumuşak eğimle aşağıya kaydığını ve bunun mümkün olabileceğini çünkü çok zayıf, esnek ve tortullardan oluşan bir platform üzerinde oturduğunu aktardı. Aktif bir volkanın temelden kaymasının ilk kez doğrudan gözlemlendiğini savunan bilim adamları, gelecekte afetlere yol açabilecek durumlara karşı takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Murray, bölge sakinlerini alarma geçirecek bir durum olmadığını belirtti. 14 milimetre kaymanın yıldan yıla değişebileceğini, ortalama bir rakam olduğunu açıkladı. Murray, 10 yıllık zaman diliminde bu oran ikiye katlanırsa bunun bir uyarı olabileceğini şu an endişelenecek bir şey olmadığını aktardı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.