Hakkari’de miting, yürüyüş ve yasak yerler açıklandı

Hakkari Valiliği; miting, yürüyüş güzergahları, toplanacak yerler, yasak yerler, çağrı ve propaganda araçları ile toplantı ve gösteri yürüyüş zamanı hakkında bir açıklama yayınladı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
29 Oca 2018 / Pzt 17:56 |
/ 153 Kez Okundu
| |
Hakkari Valiliği; miting, yürüyüş güzergahları, toplanacak yerler, yasak yerler, çağrı ve propaganda araçları ile toplantı ve gösteri yürüyüş zamanı hakkında bir açıklama yayınladı.
Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, miting alanı olarak Yeni Mahalle Derviş Eren Caddesi üzerindeki Gupsi mevkii olarak bilinen, il merkezinden Otluca köyü istikametine giderken yolun sol tarafında bulunan Seyitoğlu Beton Şantiyesinin yaklaşık 25 metre altında bulunan boş düz alan olduğunu duyurdu. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre Hakkari merkezinde düzenlenecek olan gösteri yürüyüş güzergahının Hastane Kavşağından Katramaz Köprüsü istikameti (Sağlık Caddesi) Katramaz Köprüsü istikametinden Merzan Spor Sahasına kadar olan (Merzan Caddesi) yaklaşık bir kilometrelik güzergah olduğunu ifade edilen açıklamada, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre yapılacak gösteri yürüyüşlerindeki toplanma alanı; Hakkari Devlet Hastanesi önünde bulunan Hastane Kavşağı’dır. Katramaz Köprüsü - Sanayi Yolu istikameti ile Katramaz Köprüsü Hastane Kavşağını takiben Gençlik Caddesi ve Çölemerik Caddesi istikametleri ile bu istikametlerin ara ve tali sokakları dağılma yerleridir. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 22.maddesinde belirtilen ‘Genel yollar ile parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez.’ Genel meydanlardaki toplantılarda, halkın ve ulaşım araçlarının gelip geçmesini sağlamak üzere valilik ve kaymakamlıklarca yapılacak düzenlemelere uyulması zorunludur. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre düzenlenecek toplantılarda; şehir merkezinde, belediye başkanlığının uygun göreceği yerler ile ilan panoları afiş ve pankart asılacak yerlerdir. Toplantının yapılacağı yer ve yürüyüş güzergâhları üzerinde uygun yerlere afiş ve pankart asılabilir. Toplantı ve yürüyüşlere ilişkin çağrı veya propaganda amacıyla kullanılan basılı veya çoğaltılmış veya el ile yazılmış davetiye, levha ve ilanlarda düzenleme kurulu başkanı ile en az altı üyesinin adları, soyadları ve imzalarının bulunması, bunlardan asılması gerekenlerin, 2911 Sayılı Kanunun 6. Maddesinde belirtilen yönteme de uyulmak şartıyla belediye başkanlığınca gösterilecek yerlere asılması zorunludur.
Bu propaganda ve çağrı alet ve araçlarında, halkı suç işlemeye özendiren veya kışkırtan yazı veya resim bulunması yasaktır. Toplantının veya gösteri yürüyüşünün yapılacağı tarihten bir önceki günden toplantının veya gösteri yürüyüşünün başlayacağı saate kadar, güneşin doğuşundan batışına kadarki zaman içerisinde olmak kaydıyla, ses yükselten veya ileten araçlar ile çağrı yapılabilir. Bu süre dışında çağrı için bahsi geçen araçlar kullanılamaz. Toplantı ve yürüyüşlere ve bu amaçla toplanmalara güneş doğmadan başlanamaz. Açık yerlerdeki toplantılar ile yürüyüşler güneş batmadan önce dağılacak şekilde, kapalı yerlerdeki toplantılar saat 24.00’e kadar yapılabilir. Toplantının yapıldığı yer, toplantı süresince umuma açık yer sayılır" denildi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.