‘Herkes için STEM’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı ile ortaklaşa düzenlediği ‘STEM For All/Herkes için STEM’ başlıklı projenin tanıtım toplantısı yapıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Oca 2018 / Cum 09:46 |
/ 96 Kez Okundu
| |
Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı ile ortaklaşa düzenlediği ‘STEM For All/Herkes için STEM’ başlıklı projenin tanıtım toplantısı yapıldı.

Fen Bilimleri ve Matematik eğitiminin Teknoloji ve Mühendislik ile entegre edilerek tatbik edilen bir eğitim yaklaşımı olan STEM eğitiminin tanıtım toplantısı İstanbul Sarıyer’de gerçekleştirildi.
Düzenlenen toplantıya akademisyenler, öğretmen, yönetici ve velilerin yanı sıra sektör temsilcileri de katıldı. Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz’ın konuşmasıyla başlayan tanıtım toplantısı, Proje Koordinatörü Sibel Saygın’ın proje sunumu ile devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi BAUSTEM Direktörü Doç. Dr. Sencer Çorlu "Herkes için bilim, Her öğrenci için STEM" ana başlığıyla Stem kavramına dair önemli paylaşımlarda bulundu.

“Öğrenci merkezli ve aktif öğrenmenin olduğu ortamlar sağlamalıyız”
Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, ezberci eğitimi bir kenara bırakarak öğrenci merkezli ve aktif öğrenmenin olduğu bir ortam sağlanması gerektiğine vurgu yaparak, “Fen ve Matematik eğitimini teknolojinin bizlere sağladığı olanaklarla ve mühendisliğin disiplinleriyle birleştirerek, öğrencilerimize 21’inci Yüzyıl becerilerini kazandırmalı ve ezberci eğitimi bir kenara bırakarak, onlara; öğrenci merkezli ve aktif öğrenmenin olduğu ortamlar sağlamalıyız. Bunun yanında eğitimin mihenk taşları olan öğretmenlerimizi başta biz yöneticiler olarak desteklemeli ve kişisel ve profesyonel anlamda kendilerini geliştirmek için fırsatlar sağlamalıyız” dedi.

“Endüstride 4.0 yakalamak eğitimde 4.0’ı yakalamadan, yaşamadan olamaz”
Proje Koordinatörü Sibel Saygın da gerçekleştirdiği proje sunumunda endüstri-eğitim ilişkisine dikkat çekerek, şöyle konuştu:
“Şunun farkında olmalıyız ki endüstride 4.0 yakalamak eğitimde 4.0’ı yakalamadan, yaşamadan olamaz. Gelecekteki meslekleri belirleyen endüstri, ekonomi eğitim sistemini de etkilemektedir. Eğitim sistemlerinin de değiştirilmeleri, güncellenmeleri gerekmektedir. Bu çerçeveden bakıldığında STEM eğitiminin eğitim politikalarında öncelikli hale gelmesi bizim projemizin ana gerekçesidir.
STEM kelimesi İngilizce olarak Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kavram ve STEM eğitim yaklaşımı da bu disiplinlerin birlikte kullanılarak, öğrencilerimizin keşfettiği problemi çözmek için bilgiyi yorumladığı ve ortaya bir ürün oluşturduğu bir eğitim yaklaşımıdır diyebiliriz”.

Toplantının ardından, "21’inci Yüzyıl Becerileri ve STEM Eğitim Yaklaşımı Konusunda Farkındalık Oluşturmak" başlıklı panel düzenlendi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.