İzmit Belediyesi’nden koyun yetiştiriciliği eğitimi

İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından köylerde düzenlenen bilinçlendirme eğitimleri kapsamında Durhasan Köyü’nde koyun yetiştiriciliği anlatıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
14 Şub 2018 / Çar 13:27 |
/ 71 Kez Okundu
| |
İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından köylerde düzenlenen bilinçlendirme eğitimleri kapsamında Durhasan Köyü’nde koyun yetiştiriciliği anlatıldı.
İzmit Belediyesi tarafından ilçeye bağlı köylerden tarım ve hayvancılık eğitimleri veriliyor. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Gökhan Kılıç tarafından Durhasan Köyü’ndeki eğitimde koyun yetiştiriciliği anlatıldı. Koyun yetiştiriciliği ile ilgili pratik bilgilerin ve tavsiyelerin verildiği eğitimde koyunun dünya ekonomisindeki önemine de değinildi. Katılımcıların sorularının da yanıtlandığı eğitimde Veteriner Hekim Gökhan Kılıç, Koyun ağılları ve ağıl kurulurken dikkat edilecek hususlar, ağıllardaki havalandırmanın ve zemin yapısının önemi, stres ve hayvan refahının verim üzerine etkileri, koyun ırkları ve bölgelere göre ırkların dağılımı, koyunculuk işletmesinde yapılacak işlerin yıllık programlanması, koç katımı, sağım, koyun ve keçilerde meme hastalıklarının nedenleri, kırkım, koyunlarda vücut kondisyon skoru ve sürü yönetimi konuları ile ilgili vatandaşlara bilgiler aktardı.
Uzun yıllardan beri eti, sütü, yapısı ve derisi ile insanların en önemli ihtiyaçlarını karşılayan koyunun dünyanın her yerinde yetiştirildiğini anlatan Gökhan Kılıç, “Koyun, ülkemizde de hemen hemen her bölgede yetiştirilmektedir. Koyunculuk meraya dayalı bir hayvancılık kolu olduğundan, ilk şartı da iyi bir meraya sahip olmaktır. Meralar sürü büyüklüğüyle uyumlu kapasitede, düz ya da az eğimli ve hayvanlar için güvenli olmalıdır. Mera bakım ve yönetimi koyun yetiştiricisinin ana ve öncelikli işlerinden biri olmalıdır” dedi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.