KMTSO Başkanı Serdar Zabun Lübnan’da

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, Lübnan’da Türk-Arap Ticaret Odası yönetim kurulu toplantısına katıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
19 Şub 2018 / Pzt 11:56 |
/ 90 Kez Okundu
| |
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, Lübnan’da Türk-Arap Ticaret Odası yönetim kurulu toplantısına katıldı.
Türk - Arap Ticaret Odası Yönetim Kurulu Toplantısı için Lübnan’a giden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve heyette bulunan üyeler, Beyrut’ta Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile görüştü.
Başbakan Hariri ile görüşmede, Lübnan’ın güneyindeki Sayda şehrinde Türkiye tarafından inşa edilen, henüz hizmete açılmayan hastaneyle ilgili son gelişmeler ele alındı.
Türk heyeti görüşmede, iki ülke arasında imzalanan ancak Lübnan meclisinde onay bekleyen Serbest Ticaret Anlaşması’nı da gündeme getirdi. İki ülke arasındaki ticaret hacmi ve turizme dair gelişmeler de değerlendirildi.
Heyet, daha sonra Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, Türk-Arap Ticaret Odası Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.
TOBB ve Lübnan Odalar Birliği’nin birlikte yürütebileceği projeler hakkında görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Lübnan Ticaret Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu Başkanı Muhammed Şukeyr tarafından TOBB ve Lübnan Odalar Birliği arasında hazırlanan mutabakat zaptı imzalandı.
Türk-Arap Ticaret Odası, TOBB ve Arap Odalar Birliği ile 24 Kasım 2016’da imzalanan anlaşma ile kuruldu. Oda, 2,7 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip 22 ülke ile Türk iş dünyasını buluşturmayı, düzenlenecek ortak etkinlikler ve yapılacak ortak çalışmalarla Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Türk-Arap Odası’nın yönetiminde, Arap Odalar Birliğini temsilen, 22 üye ülke Odalar Birlikleri yer aldı. Benzer şekilde, TOBB da 22 kişilik Yönetim Kurulu belirledi. Türk-Arap Odası’nın Yönetim Kurulu’nun Türk tarafında KMTSO Başkanı Serdar Zabun da bulunuyor.
Arap ülkeleri özel sektörünün çatı kuruluşu olan Arap Odalar Birliği’nin yayıldığı coğrafya, 400 milyonluk nüfusu ve yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğü temsil ediyor.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.