Kocaeli tarihinin kalbi Orhan Gazi Sempozyumda atacak

11 Mart tarihleri arasında düzenlenecek ’Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-V’te yeniden ele alınacak

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
06 Mar 2018 / Sal 14:27 |
/ 80 Kez Okundu
| |
11 Mart tarihleri arasında düzenlenecek ’Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-V’te yeniden ele alınacak.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, kent tarihini aydınlatmaya devam ediyor. Kocaeli’nin adeta tarih külliyatının oluştuğu sempozyumların beşincisi bu yıl “Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- V” adıyla 9-11 Mart tarihleri arasında Başiskele bir otelde yapılacak. Büyükşehir Genel Sekreteri İlhan Bayram, düzenlenen basın toplantısında 208 akademisyenin 160 tebliğ sunacağı sempozyuma bu yıl 65 profesör, 25 doçent ünvanlı akademisyenin katılacağı bilgisini verdi.
Genel Sekreter Bayram’a basın toplantısında Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Başkan Danışmanı Ömer Polat, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan eşlik etti. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Şirin ile Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi ve Doç. Dr. M. Bilal Çelik hazır bulundu.
Kocaeli’nin 5 bin yıllık tarihine tanıklık edilecek
Toplantıda ilk olarak söz alan Genel Sekreter Bayram, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’nin kurucu şahsiyetlerini yeni nesillerle buluşturarak, millî ve manevî değerlere dayalı bir tarih şuuru oluşturmak hedefiyle gerçekleştirdiği Uluslararası Kocaeli Tarih ve Kültür Sempozyumlarının bir yenisine daha imza atıyoruz. İlki Gazi Akça Koca, ikincisi Kara Mürsel Alp, üçüncüsü Gazi Süleyman Paşa ve dördüncüsü Çoban Mustafa Paşa ile ilgili olarak gerçekleştiren sempozyumun bu yılki konusu ise Orhan Gazi olacak. 9-10-11 Mart tarihlerinde gerçekleştirecek olan sempozyuma dünyadan ve ülkemizden saygın üniversite ve akademisyenler katılacak. Kocaeli’nin 5 bin yıllık tarihine tanıklık edeceğiz. Bu şekilde kent tarihini aydınlatmaya devam edeceğiz” dedi.
208 akademisyenin 160 tebliği kabul edildi
Genel Sekreter Bayram, “Kocaeli tarihini ve kültürünü canlı tutmak, kurucu beyleri genç nesillere tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz sempozyumlarımızda bu yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci beyi Orhan Gazi adına düzenlenecek. Bu yıl 32’si yabancı 320 başvuru oldu. İtalya, Macaristan, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Cezayir, Sırbistan, Azerbaycan, Kırgızistan’dan 10 yabancı, 208 akademisyenin 160 tebliği kabul edildi” diyerek katkılarından dolayı Kocaeli üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’yle destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Orhan Gazi’nin eserleri tek tek fotoğraflandı
Her yıl verilen Geleneksel Tarih Özel Ödülü, bu yıl Kocaeli tarihi üzerine yaptığı çalışmalar ve sempozyuma sunduğu katkılar nedeniyle Prof. Dr. Enver Konukçu’ya verilecek. Sempozyum boyunca açılış ve kapanış oturumlarıyla özel bir oturumun yanı sıra 6 salonda 34 farklı oturum yapılacak. Sempozyum öncesinde Marmara Bölgesi’nde Orhan Gazi döneminde yapılan eserler tek fotoğraflandı. Kocaeli, Sakarya, Kaynaşlı, Düzce, Akçakoca, Zonguldak, Marmara Ereğlisi, Bursa ve Bilecik’e giden ekipler, buralarda Orhan Gazi döneminde yapılan cami, hamam ve kervansaray gibi eserlerin tek tek fotoğrafını çekti. Bu fotoğraflar arasından seçilen 70 adet eser sempozyum boyunca ‘’Orhan Gazi Dönemi Yapıları Fotoğraf Sergisi’’ adı altında sergilenecek.

Minyatürlerle Kocaeli Sergisi görücüye çıkacak
Kültür Dairesi Başkanlığı bünyesinde yer alan Geleneksel Sanatlar Evi’nde eğitim alan öğrenciler, Gülseher Kahraman eşliğinde Kocaeli’nin simgesi haline gelen Saat Kulesi ve Yürüyüş Yolu’nun yanı sıra Osmanlı döneminde Kocaeli’nde yapılan tarihi eserleri minyatürlere işledi. Yine Orhan Gazi’yi anlatan Rus minyatürleri de öğrencilerin kaleminden yeniden hayat buldu. 30 nadide eserden oluşan ‘’Minyatürlerle Kocaeli Sergisi’’ de üç gün boyunca sempozyumda sergilenecek.
3 ciltlik sempozyum tebliği tanıtıldı
Her yıl sempozyumun ardından sunulan tebliğler bildiri kitabı haline getiriliyor. Basın toplantısında geçen yıl gerçekleştirilen sempozyumdaki tebliğlerden oluşan 3 ciltlik eserin tanıtımı da ilk kez yapıldı. Bu kaynak eser 3 cildin yanı sıra 2 bin 224 sayfadan oluşuyor. Eserde geçen yılki sempozyumda 160 akademisyenin 125 tebliği yer alıyor. Bu eserle birlikte geride kalan 4 yılda toplamda 14 ciltten oluşan 9 bin 150 sayfalık Kocaeli tarihi külliyatı oluştu.
Orhan Gazi ve şehitler için mevlit ve lokma
Sempozyum kapsamında 9 Mart Cuma günü İzmit Orhan Gazi Camii’nde Orhan Gazi ve şehitlerimiz okutulacak mevlit ve Cuma namazının ardından lokma ve Osmanlı şerbeti ikram edilecek. Yine Fevziye Camii’nde de namaz çıkışı lokma ve Osmanlı Şerbeti dağıtımı gerçekleşecek.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.