Konya Kitap Günleri başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Kitap Günleri’nin açılışı törenle yapıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
19 Mar 2018 / Pzt 17:21 |
/ 50 Kez Okundu
| |
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Kitap Günleri’nin açılışı törenle yapıldı.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Konya Kitap Günleri’nin açılışı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya’da güzel bir gün yaşadıklarını dile getirerek, Konya Kitap Günleri’nde emeği geçen ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

“Adeta bir kültür bayramı idrak edeceğiz”
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Kitap Günleri’nin Konya ve kitapseverler için hayırlar getirmesini dileyerek, Kitap Günleri’nin organizesine katkı yapan herkese teşekkür etti. İki hafta boyunca 223 yayınevi, 151 yazar, 321 etkinlikle Konya’da dolu dolu bir süreci yaşayacaklarını kaydeden Başkan Akyürek, adeta bir kültür bayramını idrak edileceğini dile getirdi.
Medeniyetimizin bir kitap medeniyeti olduğuna vurgu yapan Başkan Akyürek, dolayısıyla kitabın en çok Konya’ya yakıştığını dile getirdi. Başkan Akyürek, “Burası, Selçuklu medeniyetinin, Türk-İslam medeniyetinin ve kahraman ecdadımızın en önemli merkezlerinden, ilim irfan yuvalarından birisidir. 12. ve 13. yüzyılın en muhteşem şehri olan Konyamızın 21. yüzyılda da aynı şekilde canlanışını yeniden görmekteyiz. Türkiyemizin yükselişine eş olarak aynı zamanda Konyamızda da eğitim, kültür ve sosyal hayatta büyük bir canlanmayı yaşıyoruz. Şu anda 4 üniversitemizle, kuruluşu kararlaştırılan 5’inci üniversitemizle 150 bine yaklaşan üniversite öğrencimizle, 500 bine yaklaşan ilk ve ortaöğretim öğrencimizle Konya aynı zamanda bir eğitim ve öğretim şehri. Konya, kütüphanelerden en fazla istifade eden şehir konumunda. Yine, 100 adet ’Z Kütüphanenin’ kuruluşunun tamamlandığı ve açılışının yapıldığı yeni bir 100 kütüphanenin hedefinin konulduğu bir şehir. Yine yüzlerce yayına, binlerce esere her yıl ev sahipliği yapan yayın evlerimizle, Büyükşehir Belediyemizin Kültür Daire Başkanlığı, Kültür Anonim Şirketi, kültür yayınlarıyla, Konya Ansiklopedisi ile Mevlevi Külliyatı, İslam Düşünce Atlası ve daha nice eserle ülkemizin kültür hayatına da hizmet eden bir şehir” dedi.

“Türkiye, dünyada en çok kitap okunan ülkelerinden biri”
Programa katılan Yazar Rasim Özdenören, böyle anlamlı ve güzel bir günde Kitap Günleri’nin yapılmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Kitapsız, kitapçı dükkanlarının, mağazalarının olduğu günlerden kitap fuarlarının yapıldığı günlere gelmemiz, benim için tebrik ve takdir edilmesi gereken bir vesiledir. Türkiye’de okuyucu sayısının az olduğuna dair bir efsane var. Söylediğim gibi bu bir efsane. Bugün Türkiye, dünyada en çok kitap okunan ülkelerinden birisi. Kitap okuma ve satış sayısı bakımından dünya ölçeğinde 10’uncu sıradayız. Türk okuyucusu kaliteli bir okuyucudur” diye konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, okumanın da yeme, içme ve uyuma temel bir zorunluluk haline gelmesini diledi.
Konuşmaların ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, protokol mensupları ve yazarlar hep birlikte kurdele keserek Konya Kitap Günleri’nin açılışını gerçekleştirdi.
Açılışa İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, AK Parti Konya İl Başkanvekili Hasan Çiftçi, yazarlar, gazeteciler ve çok sayıda kitapsever katıldı. Konya Kitap Günleri, 1 Nisan’a kadar 1 milyon kitap, 223 seçkin yayınevi ve 151 yazarın katılımı ile çok sayıda imza günü, konferans ve şiir dinletisi ile Konya’nın kültür ve sosyal hayatına renk katacak.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.