Kudüs ve Filistin Araştırma Merkezi örnek olmaya devam ediyor

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörü Prof

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
10 Şub 2018 / Cmt 13:59 |
/ 12 Kez Okundu
| |
Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, üniversite bünyesinde 3 yıl önce kurulan “Kudüs ve Filistin Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi”yle Kudüs ve Filistin hakkında entelektüel bir platform sağladıklarını ifade etti.
MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Türkiye’de Filistin sorunu ve Kudüs (Beytülmakdis) hakkında bilimsel çalışmaların yapılarak geliştirilmesi, böylece bu alanın Türkiye’de ve uluslararası alanda bir disiplin olarak ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla 2015 yılında YÖK Genel Kurulu toplantısında, “Kudüs ve Filistin Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi”nin kurulmasına ilişkin kararın verildiğini anımsattı. Ağırakça, merkezin Türkiye’de ve uluslararası alanda Filistin sorunu ve Kudüs hakkında akademik, kültürel, dini ve siyasi farkındalık oluşturmayı hedefleyen araştırma merkezinin birçok etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirtti.
35 yılı aşkın süredir Kudüs ve Filistin’le ilgili seminer, çalıştay, panel, sempozyum, konferans ve benzeri etkinliklerde sürekli yer almasının yanı sıra Filistin’e destek mitingleri düzenleyen ve 1993 yılında kurulan Filistin Dayanışma Derneği’nin ana kurucularından olan Ağırakça, Artuklu Üniversitesi’ne bağlı faaliyet gösteren ve Türkiye’de ilk defa bir üniversite bünyesinde kurulan araştırma merkezinin Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı etraflıca ele alan uluslararası bir sempozyum düzenlediği bilgisini verdi. Ağırakça, “Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu” nu ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönündeki beyanatından iki ay önce düzenlediklerini hatırlatarak, “Başta İslam dünyası olmak üzere tüm uluslararası camiada büyük bir infiale neden olan bu sorumsuz kararı şiddetle kınayan bir açıklama yaptık. Kudüs ve Filistin Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz başta resim sergisi ve tanıtım slaytları olmak üzere kamuoyu duyarlılığını etkin kılmak amacıyla farklı platformlarda topluma ulaşmak için birçok sosyal faaliyetlerde bulundu” dedi.
Merkezin amaçları doğrultusunda, Türkiye’de ve uluslararası alanda araştırmacıların alanla ilgili bilimsel çalışmalar yapmalarına aracı olmak için YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın talebi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci yerleştirmek üzere Filistin üniversiteleri ile bağlantıya geçtiklerini ve bu yönde çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Ağırakça, Filistin ve Kudüs bilincini sürekli diri tutmak için gayret sarf ettiklerini söyledi.
Merkezin Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında büyük bir çalıştay hazırlıkları içinde olduğunu ve bu çalıştay faaliyetlerini bir kitaba dönüştürecekleri bilgisini veren Ağırakça, “Resmi Gazete’nin 13 Haziran 2016 tarihli sayısında Mardin Artuklu Üniversitesi Kudüs ve Filistin Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği" ’nin yürürlüğe girmesiyle bir ilke imza attık. Üniversitemizde kurulan bu merkezden sonra Marmara Üniversitesi bünyesinde ikinci bir Kudüs ve Filistin araştırmaları Merkezi’nin kurulması bizleri hayli sevindirmiştir” diye konuştu.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.