Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden ’Nevruz’ etkinliği

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, baharın müjdecisi Nevruz’da vatandaşlarla bir araya gelerek barış, kardeşlik ve sevgi ateşini yaktı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Mar 2018 / Per 13:03 |
/ 46 Kez Okundu
| |
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, baharın müjdecisi Nevruz’da vatandaşlarla bir araya gelerek barış, kardeşlik ve sevgi ateşini yaktı. Kocamaz, sinsin oynayarak vatandaşlarla halay çekti.
Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği Nevruz kutlamalarında baharın gelişi coşku ile karşılanırken, birlik, beraberlik ve kardeşlik türküleri söylendi.
Etkinlikte konuşan Kocamaz, Türk dünyasında binlerce yıldır aralıksız kutlanan Nevruz’un, gece ile gündüzü, kış ile yazı bahar mevsiminde eşitlediği için adalet, denge, ışık, aydınlık, cömertlik ve mutluluğun sembolü olarak kabul edildiğini söyledi. Nevruz’un aynı zamanda hareket, coşku, uyanış ve hürriyet anlamlarına geldiğini ifade eden Kocamaz, “Esasen insanlığın huzur ve mutluluğu kadim insan-doğa dengesine dayanır. Bu uyum aynı zamanda insanın kendisiyle barışık olduğunun da göstergesidir. İnsanlığın daha mutlu, daha müreffeh olabilmesi için gelişme ve ilerlemenin tabiatla uyumlu yürütülmesi gerekir. Bu yönüyle Nevruz, barış, dostluk, kardeşlik gibi evrensel değerlerin paylaşılıp zenginleşeceği mükemmel bir zemindir. Aziz milletimiz binlerce yıldır bu denge anlayışla hareket etmiş, farklılıkları zenginlik kabul eden hoşgörüsü ve barışçı kimliğiyle tarihe damgasını vuran uygarlıklar meydana getirmiştir” dedi.
“İrademizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi bir avuç hainin eline bırakacak değildik”
Türk milletinin çok önemli anlamlar yüklediği Nevruz’un, asırlarca Türk-İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe ve kucaklaşmaya işaret ettiğini belirten Başkan Kocamaz, “Bereket, sevgi, saygı, dayanışma, yardımlaşma, bütünleşme ve nezaketin büyük bir ahenkle iç içe geçtiği Nevruz, milli birlik ve beraberlik ateşimizin gür nefesi, fitne ve nifak alevlerini söndüren bahar rüzgarıdır. Bilinmelidir ki, Nevruz’u hain emelleri için bir fırsat olarak gören, bölünme ve ayrışmanın provasını yapan mihraklar, Türk milletinin birlik ve kardeşlik iradesi karşısında yok olup gideceklerdir. Baharın müjdecisi bu kutlu günü zehirli eylemler ve küstah meydan okumalar için fırsat olarak görenler ve buna içten içe destek verenler mutlaka hak ettikleri cevabı alacaklardır” diye konuştu.
2 yıl önce Türkiye’nin birliğine kasteden düşmanların, Türk milletinden gereken cevabı fazlası ile aldıklarını kaydeden Kocamaz, “15 Temmuz 2016 gecesi milletçe büyük bir badire atlattık. Silahlı kuvvetlerimiz içinde yuvalanan bir ihanet şebekesinin suikastına uğradık. Elbette ki irademizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi bir avuç hainin eline bırakacak değildik. Hep birlikte sokaklara döküldük, ’sonuna kadar demokrasi, sonsuza kadar cumhuriyet’ diye haykırdık. Milli irademizin, seçilmiş hükümetin arkasında Toroslar gibi dimdik durduk. Demokrasimizi ’Truva Atları’na yem etmedik" ifadelerini kullandı.
“Sıkıntılı günler zordur ancak bazı güzellik tablolarını da ortaya çıkarır”
20 Ocak’tan bu yana sürmekte olan Zeytin Dalı Harekatı’nda gurur verici sahneler izlendiğini ifade eden Kocamaz, şöyle devam etti; "15 Temmuz karşısında canını ortaya koyan hürriyet aşığı aziz milletimiz, mukaddesleri uğruna her riski göze alabildiğini bir kez daha göstermiştir. O dehşetli ibret günlerinde öz değerleri ve ordu-millet kimliğiyle iman tazelemiştir. Sıkıntılı günler zordur ancak bazı güzellik tablolarını da ortaya çıkarır. Şimdi benzer bir gurur tablosunu Zeytin Dalı Harekatı sırasında yaşıyoruz. Kanı, canı ve duasıyla Mehmetçiğin yanında olan milletimiz, şanlı tarihimizin şeref levhalarına yenilerini eklemektedir.”
Kocamaz, konuşmasının sonunda kendi yazdığı Nevruz şiirini okudu.
Halk oyunları gösterisi ile başlayan Nevruz kutlamaları Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın verdiği muhteşem konser ile devam etti. Kafkas oyunu ile Mersinlilerin coştuğu program Başkan Kocamaz’ın da katıldığı sinsin oyunu ile devam etti. Sinsin oyunu sonrası vatandaşlar Nevruz ateşi etrafında dans ederek, baharın gelişini hep birlikte kucakladı. Daha sonra geniş bir halka olarak halay çeken vatandaşlara katılan ve halay başı olan Başkan Kocamaz, uzun süre halayı bırakmadı. Kutlamalar, Başkan Kocamaz ve vatandaşların Nevruz ateşinin üzerinden atlamaları ile sona erdi.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.