Müdür Fuat Bayri: Teknoloji bağımlılığı sosyalliğin önüne geçer

Kütahya’nın Şaphane ilçesinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin velilerine yönelik ’Teknoloji bağımlılığı’ konusunda seminer düzenlendi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Mar 2018 / Per 11:07 |
/ 86 Kez Okundu
| |
Kütahya’nın Şaphane ilçesinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin velilerine yönelik ’Teknoloji bağımlılığı’ konusunda seminer düzenlendi. Seminerde velilere İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fuat Bayri, teknoloji bağımlılığının zararlarını anlattı.
Müdür Fuat Bayri, seminerde yaptığı konuşmada, ’’Bilinenin aksine asosyalliğe iten teknoloji bağımlılığının en önemli ifade ve iletişim aracı olan dilimiz üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ayrıca bazı oyunlarda argo sözler kullanmak doğal hatta güzel bir davranış gibi gösterilerek olumsuz örnek teşkil etmektedir. İzlenilen dizi ve çizgi filmlerde rol tanımlamaları yer almaktadır. Bu tanımlamalar ile çocuklar kız ya da erkek olarak nasıl olmaları gerektiğine ilişkin ideal tipleri görmektedirler. Bu da kendi bedeniyle barışık olmama, kendini olduğu gibi kabul etmeme gibi komplekslere neden olmaktadır. Girdikleri yanlış siteler ile cinsiyet ve kişilik gelişimleri olumsuz etkilenmektedir’ dedi.
Bayri “Çocuklarınıza bilgiyi almanın diğer bir yolunun kitap olduğunu gösterin ve sevdirin. Yazılı kültür düşünmeyi ve sorgulamayı sağlar. Ancak tek taraflı iletişimin olduğu teknolojilerde bu mümkün olmamaktadır. Bilgiyi özümsemeden gör-geç tarzında olan çocuğun düşünme ve problem becerileri gelişmez. Ayrıca teknoloji ile geçirilen zaman çocuğun kültürel faaliyetlerden hatta çoğu kez oyun oynamaktan yoksun bırakır. Sosyal ilişkilerinin zayıflamasına neden olur” diye belirtti.
İradeli, sorumluluk sahibi ve sınırlarını bilen çocuklar yetiştirmenin çok önemli olduğunu belirten Bayri, ’’Aileler izlenilecek programlara çocuklarıyla beraber karar vermelidir. Hatta TV seyretmeme günleri belirlenebilir. Zaman dilimleri belirlenerek sınırlamalar getirmeli ve bilgisayar yetişkinlerin takip edebileceği ortak kullanım alanına konulmalıdır. Çocuğun odasına TV ve bilgisayar konulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, çocuğun davranışını şekillendirirken yetişkin davranışını model aldığı düşünülürse, anne babanın da TV seyretmeye ne kadar zaman ayırdığı önem kazanmaktadır.” ifadelerini kulandı. (YD-EFE)

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.