Örtü sayesinde üzümler dalında bekliyor

Sarıgöl Ovasındaki üzüm bağlarında temmuz ayında başlanan örtü sayesinde üzümler dalında tazeliğini korurken Sarıgöl Ovası adeta açık soğuk hava deposunu andırıyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
11 Eki 2017 / Çar 12:38 |
/ 10 Kez Okundu
| |
Sarıgöl Ovasındaki üzüm bağlarında temmuz ayında başlanan örtü sayesinde üzümler dalında tazeliğini korurken Sarıgöl Ovası adeta açık soğuk hava deposunu andırıyor.
Sarıgöl ve çevresinde 110 bin dekarlık üzüm alanının bu yıl 100 bin dekarının örtü altına alındığını belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, örtüler sayesinde üzümlerin dolu, kırağı, çiğ ve tozlardan koruma amaçlı olarak örtüldüğünü ifade ederek, "Sarıgöl ve çevresinde ekim ayı olmasına rağmen örtü altına alınarak korumaya başlanan bağlarımızdaki üzüm salkımları taze olarak dalında bekletiliyor. Sarıgöl’de şu an bağlarda 200 bin ton sultaniye üzümü beklemektedir. Koruma amaçlı bağlarımız adeta açık soğuk hava deposu gibidir. Çevredeki ilçelerde açık bağcılık yapılmakta bu nedenle çoğu yerlerde üzüm kalmadı. Yaş Sultaniye üzüm sadece Sarıgöl’de örtü altında bulunmakta. Sarıgöl’de 2017 yılında 350 bin yaş üzüm rekoltesi tahmini yapmıştık. Açık alanlar ve kapalı alanlarda satılanlardan hariç beklemekte olan 200 bin ton yaş üzüm dalında örtü altında beklemekte. Sarıgöl’de yılın son ayı olan Aralık ayına kadar dalında taze üzüm bulunmakta." dedi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.