Osmaniye’de İstiklâl Marşı’nın kabul edilişi 97. Yıldönümü kutlandı

Osmaniye’de İstiklâl Marşının kabul edilişinin 97

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Mar 2018 / Pzt 17:21 |
/ 38 Kez Okundu
| |
Osmaniye’de İstiklâl Marşının kabul edilişinin 97. Yıldönümü törenle kutlandı. Törende, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy saygıyla anıldı.
Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen tören öncesinde protokol Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşını anlatan fotoğraf ve resimlerin yer aldığı sergi gezildi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Dervişpaşa Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Dilek Arıcı, yaptı.
Mehmet Akif’in fikir, inanç ve ruh dünyası yüksek bir entelektüel olduğunu ifade eden Arıcı, “Bir aydın sorumluluğu içinde, aksiyon ve dava adamı olarak gönül verdiği, sevdalandığı milletinin kahraman evlatlarına, iman, vatan, bayrak ve istiklal mücadelesi gibi konularda örnek teşkil etmiş bir şahsiyettir. Akif, milletini seven, özü sözü son derece bir, doğru bir insandır. Okumanın, ilmin, ahlakın, aklı kullanmanın, hikmete, yüksek ahlaka bağlı kalmanın önemini ve dini boyutlarını şiirlerinde bulmamız mümkündür” diye konuştu.
Sözlerinin devamında İstiklal Marşının Türk Milletinin şanlı destanı olduğunu ifade eden Dilek Arıcı, “Dün olduğu gibi bugün de Türk Milleti istiklali, vatanı ve bayrağı için gözünü kırpmadan ölmeye hazırdır” dedi. Konuşmanın ardından Mehmet Akif’i anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.
Törenin devamında Dervişpaşa Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “İstiklal Marşı Oratoryosu” sunuldu. Daha sonra Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi korosu birbirinden güzel eserleri seslendirdi.
Törenin son bölümünde İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Mehmet Akif ve Gençlik” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında birincilik elde eden öğrencilere ödülleri verildi.
İlkokullar arası düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Mehmet Akif İlkokulu öğrencisi Hanin Sallan’a ödülü Garnizon Komutan Topçu Albay Ahmet Serdar Gül, ortaokullar arası düzenlenen şiir yarışması birincisi Şehit Yasemin Tekin Ortaokulu öğrencisi Oğuz Ala’ya ödülü Belediye Başkanı Kadir Kara ve liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Hasan Aybaba Anadolu Lisesi öğrencisi Bengisu Eda Karaburç’a ödülü Vali Ömer Faruk Coşkun tarafından verildi. Vali Coşkun ve protokol mensupları öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını dilediler.
Tören, Memleketim adlı eserin Türk Bayrakları eşliğinde hep birlikte seslendirilmesi ile son buldu.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.