Sığınmacı kadınlar Geçici Eğitim Merkezi’nde meslek sahibi oluyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Karaman Geçici Eğitim Merkezi’de KADEM’in mesleki eğitim kurslarında meslek sahibi olan sığınmacı kadınlar evlerinin maddi durumlarına destekte bulunuyorlar

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
14 Oca 2018 / Paz 16:31 |
/ 37 Kez Okundu
| |
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Karaman Geçici Eğitim Merkezi’de KADEM’in mesleki eğitim kurslarında meslek sahibi olan sığınmacı kadınlar evlerinin maddi durumlarına destekte bulunuyorlar.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Karaman Geçici Eğitim Merkezi’de KADEM’in sığınmacı kadınlara yönelik mesleki eğitim kursları devam ediyor. Kurslar sayesinde meslek sahibi olduklarını ve Türkiye’de oldukları için mutluluk duyduklarını belirten Suriyeli sığınmacı kadınların amacı, kursu başarıyla bitirip maddi durumlarını düzeltebilmek. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk konuyla ilgili olarak, “Karaman’da bulunan merkezimizde sığınmacı kadınlara yönelik çok önemli eğitimler sunuluyor. Sığınmacı kadınlar KADEM tarafından düzenlenen dikiş kurslarıyla mesleki anlamda beceriler kazanıyor. Eğitimlerin ardından ev ekonomisine de katkı sağlayabilecekler” dedi.
KADEM İl Temsilcisi Zehra Toçoğlu’da, “KADEM olarak Suriyeli hanım kardeşlerimizin topluma entegre olmalarını kolaylaştırmak, hayatlarına katkı sağlamak amacıyla ‘Suriyeli Kadın ve Ailelerine Yönelik Toplumsal Entegrasyon Projesi’ni hayata geçirdik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR projemizin paydaşlarını oluşturuyor. Kasım ayından itibaren sığınmacı kadınlara mesleki ve bilgilendirici eğitimler sunuyoruz. İlk eğitimimiz olan dikiş atölyesi ile amacımız, kadınlarımıza meslek kazandırmak, istihdam edilebilirliklerini desteklemek. Hanım kardeşlerimiz kurs sırasında binamızda açtığımız kreşe çocuklarını bırakarak eğitimlerine sorunsuz bir şekilde devam ediyorlar” diye konuştu.
Eğitim gören Suriyeli kadın sığınmacılardan Husun Brijawi, "Sakarya’da güven içinde olduğumuz için mutluyuz. Burada sade ve güzel bir hayatımız var” derken, Ayşe Hamşo ise “Bakkalda alışveriş yaparken KADEM’in afişini gördüm ve kursa kayıt yaptırdım. Burada dikiş yapmayı öğrendim. Üzerimdeki elbiseyi de kendim diktim. Çocuklarıma da elbise dikiyorum. İleride dikiş öğretmeni olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

"Kurslar sayesinde dikiş yapmayı öğrendim"
KADEM’in ‘Suriyeli Kadın ve Ailelerine Yönelik Toplumsal Entegrasyon Projesi’nde eğitim gören Suriyeli sığınmacılardan Nosiba Catbi, “Türkiye’de olduğumuz için çok mutluyuz ve Allah’a şükür çok rahatız. Sakarya çok güzel bir şehir. Burada güven içerisindeyiz. Hep yalnızdım ama burada artık arkadaşlarım var. Kursu başarıyla bitirerek maddi durumumuzu düzeltmek eşime yardımcı olmak istiyorum. Sabahları dikiş kursuna geliyoruz. Burada her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Güzel bir ortam var ve çok rahatız. Bu fırsatı bize sunduğu için KADEM’e çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bizim de bu kursu bitirdikten sonra topluma bir faydamız olur. Bir iş bularak çocuklarımıza yardımcı olmak istiyoruz. KADEM derneğine çok teşekkür ederiz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.