Sunay Akın, Mersinli kadınlarla buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Mersinli kadınları şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın ile buluşturdu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
09 Mar 2018 / Cum 10:16 |
/ 51 Kez Okundu
| |
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Mersinli kadınları şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın ile buluşturdu.
Kongre ve Sergi Sarayı dolup taşarken, dışarıda Sunay Akın’ı görmek için Kongre Merkezi’ne akın eden ve salona sığmayan kalabalık için özel led ekran kurularak, içerideki gösteri dışarıya yansıtıldı. Etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin eski Valisi Akif Tığ, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, kadın derneklerinin başkanları, meclis üyeleri ve binlerce Mersinli kadın vatandaş katıldı. Burada konuşan Başkan Kocamaz, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Kadınları "bizi biz edenler" olarak nitelendiren Kocamaz, “Bizi biz eden, bizi var eden çok değerli kadınlarımız, böyle bir günde sizlerle beraber olmaktan ve bu anı sizlerle paylaşmaktan çok büyük bir onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Ama bunun sadece emekçi kadınlar için ayrılmış bir gün değil, bütün kadınlarımızın birlikte kutlayacağı, gönüllerini birleştireceği, sorunlarını tartışacağı ve problemlerine çözüm üreteceği bir gün olarak kabul edilmesini ben içtenlikle istiyorum. Gönül isterdi ki bu salonumuz çok daha büyük olsun, dışarıda hiçbir izleyici kalmasın ve bugünü hep birlikte el ve gönül birliği içerisinde dolu dolu yaşayalım” dedi.
Mersin gibi bir kentte yaşıyor olmaktan ve bu kentin insanlarına hizmet etmekten gurur duyduğunu belirten Kocamaz, “Mersin gibi bir kentte barış, huzur ve kardeşlik içerisinde sizlerle beraber yaşıyor olmaktan gerçekten çok mutluyum. Bu konuda Mersin’in geleceğiyle ilgili gönüllerini birleştiren, buluşturan, geçmişten bu yana bu kente emek veren, ter döken, vakit ayıran ve taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun. Biz bugün bu topraklarda varsak Türklüğün Orta Asya’dan Anadolu’ya gelişine kadar her kağanın, her yöneticinin yanında ona destek olan, yol gösteren ve zaman zaman da devletin yönetiminde istişare makamı olarak görev yapan tüm kadınlarımızın sayesinde. Biz ataerkil bir toplumuz, atamızı, ceddimizi, anamızı, babamızı her değerin üstünde görürüz. ama elbette ki bizi biz yapan ve erkeği adam eden kadınlarla da gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
Son günlerde televizyonlarda ana haberlerin kadına yönelik şiddet olduğuna dikkat çeken ve sert bir dille bu konuyu eleştiren Kocamaz, “Maalesef son günlerde televizyonlardaki haberlerin ana teması, tartışmaların odak noktası kadına yönelik şiddet. Bu aslında toplumumuzda yeterli bilincin oluşmadığı, bu konuda halen cehaletin sürdüğünü göstermektedir. Bizler inançlı insanlarız, diyoruz ki biz Müslümanız. Müslüman isek cenneti kadınların ayağının altına yerleştiren bir dini temsil ediyorsak, kadınlara yeri geldiğinde erkeklerden çok daha fazla değer vermek mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Mersinli kadınları Sunay Akın ile buluşturmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Kocamaz, "Bugün burada bu güzel günde sizleri Sunay Akın beyefendiyle buluşturmak istedik. Tabi ki kendisi ülkemizin yetiştirdiği çok önemli bir değer. Her konuda insanlarımıza yol gösteriyor, insanlarımızı bilgilendirme, bilinçlendirme konusunda irşat görevini yerine getiriyor. Bu nedenle de gerçekten bu salondakinin iki üç katı kadar dışarıda insanımız bekliyor. Bunun üzüntüsü içerisindeyiz ama yapacak bir şey yok. İnşallah ileri ki bir dönmede yeni bir programda Sunay Akın’la sizleri bir kez daha bir araya getirme fırsatı buluruz” dedi.
Programda ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası eşliğinde ’Kadınlara Adanmış Şarkılar’ konseri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ruhuna uygun olarak seyircilere keyifli dakikalar yaşattı. Belgesel tadındaki ’8 Emek 8 Yürek’ adlı kısa filmde de, farklı mesleklerden 8 rol model kadının hayat hikayeleri anlatıldı. Kadınların bulundukları noktaya nasıl ulaştıkları, ne tür zorluklar yaşadıkları ve geçimlerini nasıl sağladıkları beyaz perdeye yansıtıldı. Kent Orkestrası’nın seslendirdiği ‘Firuze’, ‘Bambaşka Biri’, ‘Kadınlar Vardır Marşı’ ve ‘İzmir Marşı’ gibi şarkılara hep bir ağızdan eşlik eden kadınlar coşku içerisinde bir gün geçirdi.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.