Tahmazoğlu ve Tuğgeneral Ekiyor, öğrencilere Çanakkale ruhunu anlattı

Şahinbey Belediyesi’nin ‘Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına’ projesi kapsamında Çanakkale’ye gidecek öğrencilerin bilgilendirme toplantısının konuğu Gaziantep 5

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
02 Eki 2017 / Pzt 17:53 |
/ 6 Kez Okundu
| |
Şahinbey Belediyesi’nin ‘Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına’ projesi kapsamında Çanakkale’ye gidecek öğrencilerin bilgilendirme toplantısının konuğu Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor oldu.
Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yanı sıra Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, öğrencilere Çanakkale de verilen destansı mücadelenin tüm dünyaya örnek olduğunu belirterek, “Bugüne kadar 57.678 öğrencimizi uçakla Çanakkale’ye götürdük. Çanakkale 100 yılın destanı. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere orada askerlerimiz, gönüllülerimiz, 15 yaşındaki çocuklarımız, vatan için bayrak ve din için savaş verdiler. Savaş sonrasında 253 bin şehit verdik ve yedi düvele karşı Çanakkale geçilmez destanını yazdılar. Milyonda bir olabilecek ve imkansız denilecek olaylar orada gerçekleşti. Düşünün ne kadar şiddetli bir çatışma yaşandığını. Bir dakika sonra öleceğini bile bile siperinden çıkıp düşman üzerine atlayan askerlerimizi bir düşünün. Bu nedenle ecdada saygı ve teşekkür amacıyla, Çanakkale’nin 100. Yılında 2015 yılında bu projeyi başlattık ve o günden bu güne kadar öğrencilerimizi ecdadıyla buluşturuyoruz” dedi.
Başkan Mehmet Tahmazoğlu 15 Temmuz darbe girişiminde de bu vatan evlatlarının Çanakkale’de olduğu gibi yedi düvele karşı mücadele ettiğini sözlerine ekledi.
Çok önemli bir proje
Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, tarih boyunca ülkemiz üzerinde oyunlar oynandığını belirterek, “Gaziantep’te geçen yıl 4 Ağustosta göreve başladım. 19 Ağustosta da Fırat Kalkanı operasyonunu icra etmek üzere sınır hattına görevlendirildim. Tugay’ım burada ama birliklerim sınır ötesinde. Belirli aralıklarla Gaziantep’e geliyorum. Bu günde onlardan bir tanesiydi. Başkanımız arayarak beni buraya davet etti ki, bu davetten büyük onur duydum. Ben sizin bu yaşta yakaladığınız şansı 36 yaşında yakaladım. Ancak son yıllarda askeri okullarımız ve devlet okullarımız öğrencileri Çanakkale’ye götürüyor. Bu çok önemli bir proje.Bu ziyaretler size tarihle bağ kurmanızda büyük faydalar sağlayacak. Bu coğrafya insanlık tarihinin doğduğu bir coğrafyadır. Bu coğrafyada binlerce yıldır birçok medeniyet geldi geçti. Şimdi de bizim bu topraklarda yaşamamızı istemiyorlar. Ülkemiz üzerinde sürekli oyunlar oynanıyor. 15 Temmuz darbe girişiminin amacı da güneyde bir Kürt devleti kurmaktı. Önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde toprak bütünlüğü olan Irak, Suriye ve Türkiye istenmiyor. Bu nedenle çok çalışarak ülkemize sahip çıkmalıyız" diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor ve öğrenciler Çanakkale türküsünü söyledi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.