Tokat, Endonezya’ya açılıyor

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma bir çok İslami dokuya sahip tarihi eserleri bünyesinde barındıran Tokat, bu yapısıyla dünyanın en kalabalık İslam ülkesi olma özelliğine sahip Endonezyalı turistlere kapılarını açıyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Mar 2018 / Pzt 11:04 |
/ 202 Kez Okundu
| |
Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma bir çok İslami dokuya sahip tarihi eserleri bünyesinde barındıran Tokat, bu yapısıyla dünyanın en kalabalık İslam ülkesi olma özelliğine sahip Endonezyalı turistlere kapılarını açıyor.
Tokat Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından; Adana, Nevşehir, Tokat, Amasya, Ankara ve İstanbul illerini kapsayan Endonezyalı turistlere hitap etmesi planlanan yeni tur güzergahını incelemeye gelen yabancı tur şirketi yöneticileri kentte ağırlandı. İlhanlı, Danişmentli, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma İslami dokuya sahip onlarca eseri bünyesinde barındıran kentin bu özelliği, dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezyalı turistlere pazarlanacak. Bu kapsamda kentte ağırlanan Endonezya’nın önde gelen 35 tur firmasının sahibi ve yöneticileri, Kültür ve Turizm İl Müdürü Adem Çakır ve aynı zamanda Tokat Belediyesi Meclis Üyesi de olan Yerel Tarihçi Hasan Erdem’in refakatiyle tarihi mekanları gezdi.
Türkiye’de yaşanan turizm krizine çıkış yolu olarak belirlenen hedef pazarlar arasında Uzakdoğu’nun da olduğunu hatırlatan Tokat Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, yaptıkları bu çalışmayla birlikte kurban bayramından sonra kentte Endonezyalı turistlerin ağırlanmaya başlanabileceğini söyledi. Çakır, "Ülkemizin turizm krizine çıkış yolu ararken belirlenen hedef pazarlardan birisi de Uzakdoğu. Özellikle Endonezya bizim için çok önemli. Çünkü Tokat’ın sergilemiş olduğu ürünler daha çok İslami eserler. Bu insanlar da Müslümanlar ve gördüğümüz kadarıyla bizim camilerimiz, mescitlerimiz, tekkelerimiz çok ilgilerini çekiyor. Bu tur operatörlerinin pazarlamaya çalıştıkları şey, 6 gece 7 günlük bir tur. Bu turlarda genel olarak Adana’ya inilip, Kapadokya, Tokat, Ankara ve en sonunda da İstanbul’a varılacak. Tur operatörleri şimdiden reklamlarını döndürmeye başladı kendi ülkelerinde. Ülkemize tahminen kurban bayramından sonra gelmeye başlayacaklar diye umut ediyoruz." şeklinde konuştu.
Kentin tarihi mekanlarını gezen heyet arasında yer alan 62 yaşındaki tur şirketi sahibi Cajansu Trenad, Tokat’ın Endonezyalıların seveceği güzel bir şehir olduğunu ifade ederek özellikle Endonezyalıların ilgi duyduğu Osmanlı’dan daha önce bir İslam oluşumunun bölgede var olmasının ülkelerinde ilgi duyulacağını dile getirdi.
40 yaşındaki tur operatörü Leni Desi de amaçlarının, Tokat gibi daha önce hiç ziyaret edilmemiş yeni destinasyonları ziyaret edip, yeni pazarları müşterilerine sunmak olduğunu söyledi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.