TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Kayseri Bölge Sergisi açıldı

Bu yıl 49’uncusu düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Kayseri Bölge Sergisi düzenlenen törenle açıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
12 Mar 2018 / Pzt 17:14 |
/ 108 Kez Okundu
| |
Bu yıl 49’uncusu düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Kayseri Bölge Sergisi düzenlenen törenle açıldı.
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Süleyman Demirel Spor Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sebahattin Ünalan, yarışmaya Türkiye genelinde 16 bini aşkın başvurunun yapıldığını, bu başvurulardan bin 200’ünün 12 bölgede sergiye davet edildiğini söyledi. Ünalan, "Etkinliğimiz 49. Liselerarası Proje Yarışması, nasip olursa seneye 50.’sini yapacağız, yarım asır geçmiş olacak köklü bir yarışma. Bu yarışmanın öğrencisiyle, öğretmeniyle okullarıyla, üniversitemizle hayırlı olmasını diliyorum. Bu yarışma ulusal seviyede yapılan bir yarışma. 12 bölgede tertip ediliyor. Sonrasında uluslar arası boyutlara ulaşan kısımları var. 12 branşta yarışma düzenliyoruz. Türkiye genelinde bu seneki başvuru sayımız 16 bini geçti. 16 bini aşkın projenin bin 200 tanesini 12 bölgede sergiye davet ettik, her bölgede yüzer tanesi sergilenmiş olacak. Biz de burada 100 proje sergileyeceğiz. Bu 100 projeden 17 tanesini Türkiye finallerine göndereceğiz, 3 gün sürecek sergimiz. Perşembe günü de ödül töreni yapılacak" dedi.
ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven ise sergiye katılanların başarılı olduğunu dile getirerek, bundan sonra da çalışmalara devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Rektör Güven; “Seçilerek geldiniz ve hepiniz başarılı oldunuz kabul ediyoruz. Siz bu işe gönül veren genç araştırmacılar ülkemizin geleceği olacaksınız. Bugün başladığınız yolu bundan sonra da devam ettirmenizi diliyorum. Siz genç araştırmacılar; bugün Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden birisi olan Erciyes Üniversitesi’nde bulunuyorsunuz. Bu da büyük bir anlam ifade ediyor. Bir araştırma üniversitesi, bilim yuvasındasınız. Bundan sonraki hayatınızda da tabi ki liseden sonra üniversiteye gideceksiniz, sonra da yolunuzu çizeceksiniz. Umarım içinizden çok sayıda bilim insanları çıkacak ve ülkemizin geleceği sizler üzerine bina olacak. Gelişen ve büyük Türkiye’nin inşasını sizler gerçekleştireceksiniz. Bugün çıktığınız yolda alacağınız sonuç sizi etkilemesin. Büyük icatların genellikle çok fazla deneme ve başarısızlıktan sonra yılmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğini unutmayın. Siz de yılmayın, bundan sonra da çalışmalarınıza devam edin" diye konuştu.
Açılışı yapılan TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Kayseri Bölge Sergisi 3 gün boyunca açık kalacak. Sergiye Kayseri, Sivas, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Yozgat ve Aksaray’dan yarışmacılar katılıyor.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.